قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند

به گزارش تور گرجستان ارزان، آشنایی با قصر هوا محل در شهر جیپور

هند سرزمین جاذبه هاست. شهر به شهر این کشور را که بگردید جاذبه جدیدی می بینید که از گذشته های دور این کشور حرف می زنند. یکی از این جاذبه ها قصر هوا محل در شهر جیپور هندوستان است. اما جیپور کجاست؟ این شهر در شمال غربی هند قرار گرفته است. شهری که قدمت ساخت آن به قرن 18 بازمی گردد و عنوان اولین شهر هندوستان را یدک می کشد که با اصول و قوانین شهرسازی ساخته شده است. با آوردن نام جیپور برای آنهایی که به این شهر سفر کردند، شهری به رنگ صورتی در یادها زنده می گردد چرا که بیشتر ساختمان ها و بناهای شهر با ورود ولیعهد انگلیس به رنگ صورتی روشن رنگ آمیزی شد. همین دلیلی برای محبوبیت جیپور در ذهن گردشگران خارجی است. در سفر به جیپور می توانید به تماشای کاخ ها و بناهای قدیمی بروید که مهمترین آنها جل محل، قلعه های ناهارگر، جایگر و مجموعه ستاره شناسی جنتر منتر است. اما در این مطلب با خبرنگاران همراه باشید تا با یکی از معروف ترین جاذبه های جیپور، قصر دیدنی هوا محل آشنا شویم.

قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

هوا محل، قصر بادهاست. یکی از کاخ های دیدنی شهر جیپور که با نمای خاص و متفاوت خود یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. این بنای بزرگ که یکی از نمادهای معروف هند است از شن های ریز سرخ و صورتی رنگ ساخته شده است؛ به همین دلیل ظاهر آن به رنگ صورتی روشن است. اگر به تماشای این بنا رفتید انتظار دیدن پنجره های کوچک و بسیاری را داشته باشید. هوا محل دارای 953 پنجره است که برای محافظت از حریم شخصی شاه و خاندان او ساخته شده اند. اما هدف اصلی از ساخت این بنا با این تعداد پنجره آشنایی زنان حرمسرا و خاندان پادشاه با زندگی روزمره مردم کوچه و خیابان بوده است، به شکلی که آنها بدون مزاحمت کسی می توانستند از پنجره های کوچک قصر بیرون را ببیند. تاریخ ساخت این بنا به سال 1799 بازمی شود، زمانی که استادی به نام لال چاند آغاز به پی ریزی هوا محل کرد و فردی به اسم مهاراجه ساوای سین با سبک معماری هندوها و کریشنا در 5 طبقه آن را ساخت.

اگر بخواهیم این بنا را ازلحاظ معماری آنالیز کنیم باید بگوئیم هوا محل به شکل هرمی در ارتفاع 15 ساخته شده است. پنجره های متعدد آن به عنوان نوعی سیستم طبیعی تهویه نیز کاربرد داشتند؛ کاخ هوا محل شامل چند ساختمان و یک موزه است. معماری این بنا به شکلی است که تنها از 3 طبقه آن می توانستند استفاده نمایند چرا که سقف دو طبقه دیگر کوتاه بوده است و بایستی به شکل خمیده در آنها قدم گذاشت. معماری زیبای آن و وجود سیستم تهویه طبیعی همیشه این بنا را برای حاکمان محبوب ساخته بوده است. در سفر به هند برای تماشای این شاهکار معماری به جنوب شهر جیپور بروید.

منبع: الی گشت
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 751

به "قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید