فلج مغزی در بچه ها؛ علائم و راه های درمانش

به گزارش تور گرجستان ارزان، روزنامه خراسان: فلج مغزی بر اثر آسیب به مغز بچه ها به وجود می آید و بچه ها نارس و آن هایی که در هنگام تولد وزن کمتری دارند بیشتر در معرض این خطر قرار می گیرند.

فلج مغزی در بچه ها؛ علائم و راه های درمانش

از سفر با تور پاتایا لذت ببرید.

فلج مغزی باعث ناتوانی کودک می گردد، اما بچه ها فلج مغزی همانند دیگر بچه ها به عاطفه، محبت، صمیمیت، توجه، رابطه محبت آمیز و انسانی احتیاجمند هستند. چون این بیماری درمان قطعی ندارد، در ادامه به علایم، تقسیم بندی و راه های پیشگیری از آن اشاره می کنیم.

علایم فلج مغزی در بچه ها

تاخیر در مراحل رشد حرکتی کودک ممکن است اولین نشانه این بیماری باشد که آن را فلج مغزی یا به اختصار CP می نامند.

یکی دیگر از مهم ترین علایم فلج مغزی در بچه ها، ناتوانی های حرکتی در کودک است که تا آخر عمر با او همراه است. بعضی از بچه ها مبتلا به فلج مغزی دچار عقب ماندگی ذهنی می شوند. اگرچه آسیب های مغزی که علت اصلی به وجود آمدن این بیماری است پیشرونده نیست، اما مسائل حرکتی بیمار می تواند پیشرفت کند. پس این بیماران باید تا خاتمه بلوغ، تحت نظر پزشک باشند.

شدت این بیماری متفاوت است. در بعضی بچه ها، بیماری چنان شدت می یابد که کودک در مدت زمان کوتاهی بعد از تولد فوت می نماید و در بعضی دیگر آن قدر خفیف است که شاید احتیاج به هیچ اقدامی نداشته باشد.

سن بروز علایم

علایم اولیه فلج مغزی معمولا قبل از سه سالگی نمایان می گردد. نوزاد مبتلا به فلج مغزی اغلب در مقایسه با دیگر بچه ها، مراحل رشد کندتری در نشستن، غلتیدن، لبخند زدن، چهاردست و پا راه رفتن و... دارد.

تقسیم بندی علل

عوامل قبل از تولد

عواملی است که در حین جنینی پدیدار می گردد و مغز به درستی تشکیل نمی گردد. بسیاری از بیماری های ژنتیکی یا بعضی از عفونت های ویروسی مادر در زمان بارداری جزو این دسته است.

عوامل هنگام تولد

عواملی است که در هنگام زایمان به علت نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد ایجاد می گردد و آسیب غیر قابل جبرانی به آن وارد می نماید.

عوامل بعد از تولد

عواملی مانند عفونت های مغزی، نرسیدن اکسیژن به مغز و خون ریزی مغزی (به علت ضربه مانند تصادف، افتادن کودک به زمین یا دیگر ضربات به سر کودک) می تواند بعد از تولد کودک و زمانی که هنوز مغز او بسیار آسیب پذیر است صدمات غیر قابل بازگشتی به او وارد کند.

راه چاره هایی برای جلوگیری از فلج مغزی

  • آزمایش مادران باردار از نظر عامل Rh و هنگامی که این عامل منفی باشد، 72 ساعت قبل از زایمان مادر واکسینه می گردد.
  • درمان سریع کودک مبتلا به زردی به وسیله روش فتوتراپی
  • محافظت از بچه ها در برابر وارد شدن ضربه ها و آسیب های فیزیکی به مغز کودک

بعضی از روش های درمانی

فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی به بچه ها فلج مغزی، یاری می نماید تا توانمندی های جسمی حرکتی شان را تقویت کند.

کاردرمانی:

کار درمانی یک سری از فعالیت های هدفمند برای افزایش مهارت های حرکتی در بچه ها را طراحی می نماید.

این عمل به کودک فلج مغزی در استفاده از وسایل مورد احتیاج برای نشستن، حمام کردن، ایستادن، غذا خوردن و... یاری می نماید.

گفتار درمانی:

هدف از گفتار درمانی بهبود مهارت های ارتباطی کودک فلج مغزی است. کودکی که به این بیماری دچار شده، ممکن است احتیاج به یاری برای غلبه بر یک مشکل خفیف تلفظی داشته باشد.

درمان دارویی:

امکان دارد برای کودک مبتلا به فلج مغزی به دلیل شرایط خاصی مانند ابتلا به تشنج یا گرفتگی های دردناک از دارو های خاصی استفاده گردد. گرفتگی عضلانی را می توان به وسیله تزریق دارو های ویژه ای مانند بوتوکس (Botox) برای مدت چند ماه مهار کرد.

جراحی:

در بعضی مواقع برای کاهش اثر گرفتگی عضلانی در ستون مهره ها، لگن و پا های کودک مبتلا به فلج مغزی از جراحی های ارتوپدی و بافت نرم استفاده می گردد. در این گونه جراحی می توان با بلند کردن عضلات، حرکت کودک را تسهیل کرد.منبع: برترین ها
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 920

به "فلج مغزی در بچه ها؛ علائم و راه های درمانش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلج مغزی در بچه ها؛ علائم و راه های درمانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید