صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان ایرانی به کنیا

به گزارش تور گرجستان ارزان، طی مدت کوتاهی از افتتاح خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در کنیا، 20 محصول و تجهیز پزشکی از 4 شرکت دانش بنیان در وزارت بهداشت کنیا به ثبت رسیده و صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان ایرانی هم رقم خورده است.

صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان ایرانی به کنیا

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهمن ماه سال گذشته بود که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در کنیا کار خود را رسما آغاز کرد تا فضایی شود برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی به بازار شرق آفریقا. این مرکز در ساختمان قدیمی و بازسازی شده سفارت ایران در کشور کنیا و شهر نایروبی واقع شده است.

این خانه دفاتر اختصاص و فضای کار اشتراکی در اختیار شرکت ها قرار می دهد و محلی است برای نمایش دایمی محصولات دانش بنیان و خلاق ایران ساخت. در این مرکز برگزاری سمینارها، رویداد ها و دوره های آموزشی، خدمات بازاریابی و تحقیقات بازار، اعزام هیات های تجاری و برگزاری نشست های رودررو بین شرکت های ایرانی و کنیایی و خدمات مالی و حقوقی از جمله اخذ استاندارد های موردنیاز و ارتباط و معرفی به تشکل های تجاری کنیا مانند اتاق بازرگانی، اتحادیه ها صنوف و ... به مخاطبان ارائه می شود.

تا به امروز و در مدت کوتاهی که از افتتاحیه فاز اول این مرکز سپری شده، 20 محصول و تجهیز پزشکی از 4 شرکت دانش بنیان در وزارت بهداشت کنیا به ثبت رسیده و صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان هم رقم خورده است.

محصولاتی، چون مانیتور علائم حیاتی و ونتیلاتور تنفسی، الکتروکوتر جراحی، ترمومتر، البسه محافظتی و ماسک اشاره کرد. همچنین محموله دوم تجهیزات پزشکی دانش بنیان ایرانی به ارزش 70 هزار دلار هم به کنیا ارسال شد. در حال حاضر اقدامات لازم برای ارسال یک کانتینر انواع محصولات ضدعفونی دانش بنیان به ارزش تقریبی 20 هزار دلار در حال انجام است و تا انتهای تیرماه به مقصد کنیا ارسال خواهد شد.

به پشتوانه خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در کنیا، امضای یک قرارداد تجاری برای محصولات دانش بنیان در حوزه محصولات ساختمانی به ارزش 40 هزار دلار محقق شده است. در حال حاضر هم مذاکرات نهایی برای عقد قرارداد فروش ماشین آلات خط تولید آب معدنی یک شرکت دانش بنیان در حال انجام است.

دفاتر کار اختصاصی

یکی از بخش هایی که در خانه نوآوری و فناوری ایران برای حضور شرکت ها و استارتاپ ها در نظر گرفته شده، دفتر کار اختصاصی است.

در این بخش در حال حاضر مجموعه هایی نظیر پارک فناوری پردیس، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و چندین شرکت بازرگانی مستقر شده اند. همچنین در حال حاضر چند شرکت کنیایی در حوزه بازاریابی و بازرگانی، تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات، لجستیک، تولید محتوا و خدمات فضای مجازی در این مرکز مشغول به کار شده اند.

علاوه بر این، خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران برای تسهیل امور مربوط به فروش و بازاریابی شرکت های ایرانی تلاش کرده است با چندین شرکت در حوزه های مختلف از جمله خدمات مالی و حقوقی، بازرگانی و تجاری، بازاریابی و توسعه بازار، تولید محتوا، حمل و نقل و لجستیک ارتباط برقرار کند. در حال حاضر برخی از کنندگان این موسسات و شرکت ها در خانه نوآوری و فناوری ایران مستقر شده اند.

فضای کار اشتراکی

در حال حاضر 25 عضو کنیایی و یک تیم 10 نفره استارت تاپی به عضویت فضای کار اشتراکی مجموعه iHiT درآمده اند. همچنین امکانی فراهم شده است که شرکت های ایرانی هم بتوانند از این فضای کار اشتراکی برای استقرار نیروی بومی خود و بهره مندی از خدمات و امکانات فضا های استارتاپی و اشتراکی استفاده کنند که در این خصوص تا به امروز چند شرکت ایرانی نیروی بازاریاب بومی خود را با کمک مجموعه iHiT استخدام و در این فضا مستقر کرده اند.

نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی

بخش دیگری هم در مرکز نوآوری و فناوری ایران برای نمایش محصولات دانش بنیان ایرانی در نظر گرفته شده است. در افتتاحیه فاز اول این مرکز که با حضور بیش از 35 شرکت ایرانی انجام شد، بسکمک از شرکت ها محصولات خود را برای نمایش در این نمایشگاه به همراه آورده بودند.

در فاز دوم پس از تایید و دریافت مجوز کارگزاری صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری از طریق مجموعه iHiT برای انجام بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان، مذاکرات با شرکت های متقاضی حضور در نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در کنیا صورت گرفت.

در حال حاضر بیش از 40 شرکت دانش بنیان ایرانی در زمینه های دارویی، تجهیزات پزشکی، مواد پیشرفته، مصالح ساختمانی، برق و الکترونیک و فناوری اطلاعات محصولات خود را به نمایشگاه دائمی مرکز iHiT انتقال داده اند و چندین شرکت دیگر در حال عقد قرارداد با این مجموعه هستند.

بازدید های مختلفی به صورت روزانه از شوروم محصولات دانش بنیان انجام می شود که عمده آن ها تیم های تجاری از جمله اعضای اتاق بازرگانی کنیا در حوزه های مختلف، هیات مدیره بیمارستان های کنیا، تجار و بازرگانان کنیایی، هیات های تجاری و استارتاپ های مختلف هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2002

به "صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان ایرانی به کنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش بنیان ایرانی به کنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید