شکایت ذوب آهن از روبین کازان جواب داد، 100 هزار یورو، حق آموزش شکاری

باشگاه روبین کازان روسیه باید مبلغی حدود 105 هزار یورو بابت حق آموزش رضا شکاری، به باشگاه ذوب آهن اصفهان پرداخت کند.

شکایت ذوب آهن از روبین کازان جواب داد، 100 هزار یورو، حق آموزش شکاری

به گزارش خبرنگاران، حدود دو سال قبل رضا شکاری، بازیکن فعلی تیم فوتبال تراکتور، با فسخ قراردادش با باشگاه ذوب آهن به روبین کازان روسیه پیوست. در این بین باشگاه اصفهانی با مدیریت سعید آذری تصمیم گرفت هم از باشگاه روبین کازان و هم از رضا شکاری شکایت کند. در این دو سال صحبت های زیادی در خصوص این پرونده مطرح شد و حتی چند هفته قبل نامه ای از فیفا در رابطه با یکی از این پرونده ها منتشر شد امروز باشگاه ذوب آهن اعلام نمود که در خصوص بحث حق آموزش رضا شکاری فیفا رای جدیدی صادر و اعلام نموده باشگاه روسی باید مبلغی را به باشگاه ذوب آهن پرداخت کند.

میر حیدری، وکیل باشگاه ذوب آهن در گفت وگو با خبرنگاران درباره این موضوع اظهار کرد: رای جدیدی که صادر شده مربوط به حق آموزش رضا شکاری است. ما اوایل سال 97 این شکایت را مطرح کردیم. طرح این شکایت به لحاظ رعایت جهات شکلی حایز اهمیت فراوانی است و عدم رعایت این مسایل طبیعتا باعث شکست پرونده می گردد. طبق قوانین فیفا اگر بازیکنان جوان با یک باشگاه اولین قرارداد حرفه ای اش را بندد، آن باشگاه موظف است به باشگاه هایی که آن بازیکن را آموزش داده مبلغی را پرداخت کند و در ضمن اگر بازیکن در اولین انتقالش به یک فدراسیون دیگر منتقل گردد باز هم باید به باشگاه قبلی اش مبلغی بابت حق آموزش پرداخت گردد.

او ادامه داد: شکایتی که باشگاه ذوب آهن در آن پیروز شده اولین مورد حق آموزش است که به وسیله پیگیری قضایی در عرصه بین المللی به یک باشگاه ایرانی تعلق می گیرد. یک بار هم باشگاه ملوان مبلغی بابت حق آموزش گرفت اما آن جا مساله تا جایی که اطلاع دارم به صورت محبت آمیز حل کردند و البته در موارد دیگر هم همین گونه بوده است اما باشگاه روبین کازان زیر بار نرفت و از آن ها شکایت کردیم. البته موارد دیگری هم بوده که باشگاه های ایرانی می توانستند بابت حق آموزش مبلغی دریافت نمایند اما چون موارد شکلی یا مواعد قضایی رعایت نشد، این اتفاق رخ نداد. مثلا باشگاه سپاهان می توانست برای سردار آزمون این پول را بگیرد ولی چون مشمول مرور زمان شد نتوانست این کار را انجام دهد. متاسفانه در باشگاه های ما، مدیران اطلاعات زیادی از لحاظ مسایل حقوق ورزشی ندارند و نمی دانند بعضا در بسیاری از موارد حق آموزش یک بازیکن خیلی بیشتر از مبلغ ترانسفرش می گردد. در خصوص آقای نورافکن مبلغی که در خبرها آمده بود حدود 50 هزار یورو بود ولی با توجه به سنوات آموزش می توانستند مبلغ خیلی بیشتری از بابت حق آموزش او بگیرند. البته آنها موضوع را به وسیله گفت وگو جلو بردند.

وکیل باشگاه ذوب آهن اضافه نمود: نکته جالب در این پرونده که حتما باید به آن رسیدگی گردد این است که شکاری پیش از عضویت در باشگاه ذوب آهن عضو باشگاه مقاومت تهران بود و به همین خاطر باشگاه ذوب آهن حدود 10 میلیون تومان بابت حق آموزش شکاری به باشگاه مقاومت پرداخت کرد و ما می توانستیم به همین دلیل از باشگاه روبین کازان 60 هزار یورو بابت حق آموزش بگیریم اما چون اطلاعات رده های پایه به صورت دقیق ثبت نمی گردد این اتفاق رخ نداد. به همین دلیل باید سامانه ثبت قراردادهای لیگ های استانی به سازمان لیگ متصل گردد تا حق و حقوق باشگاه های کوچک از بین نرود.

او اضافه نمود: مدیران فعلی و قبلی باشگاه خیلی در این مورد حمایت کردند که من جا دارد از آنها تشکر کنم. خیلی وقت ها این موضوع مطرح می گردد که چرا باشگاه ها نمی توانند در پرونده ای برنده شوند. باید بگویم تا حمایت مدیریت از تیم حقوقی نباشد کاری نمی گردد کرد. آقای آذری الان در ذوب آهن نیست ولی خدایش هست. اولین باری که پرونده را در سایت تی.ام.اس ارائه دادیم ایراداتی به ما گرفتند و گفتند که مدارکتان ایراد دارد که یکی از این مدارک شناسنامه بازیکن بود که الزام آور است وگرنه پرونده در همان مرحله اولیه رد می گردد. من این را البته همان اول به باشگاه گفتم ولی گفتم فعلا همین طور جلو برویم و اگر ایراد گرفتند اصلاحش می کنیم. یادم است آن روز آقای آذری روزی که مسابقه آسیایی داشت پنج بار به من و تمام افراد فدراسیون زنگ زد تا پلیر پاسپورت را به آن صورتی که می خواستیم بگیرد. آذری به من گفت اگر لازم باشد که به تهران هم بروم مطمئن باش این کار را می کنم تا نهایتا این پلیر پاسپورت به شکلی که مد نظر بود دریافت کردیم و الان این پلیر پاسپورت به عنوان فرمت کلی می تواند مورد استفاده سایر باشگاه قرار گیرد.

میرحیدری درباره مبلغی که باشگاه روسی باید به ذوب آهن پرداخت کند هم شرح داد: آن چیزی که در رای آمده 95 هزار یورو است. از یک ماه بعد از عقد قرارداد کازان ارائه شد تا روزی که پرداخت موثر واقع گردد باید سالانه 5 درصد نیز به این مبلغ اضافه گردد که حدودا این مبلغ به 105 هزار یورو می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 26 دی 1398 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 878

به "شکایت ذوب آهن از روبین کازان جواب داد، 100 هزار یورو، حق آموزش شکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت ذوب آهن از روبین کازان جواب داد، 100 هزار یورو، حق آموزش شکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید