رویای زندگی در خانه های ارگانیک

به گزارش تور گرجستان ارزان، احتمالا اصطلاح ارگانیک قبل از هر چیز ما را به یاد فرآورده های کشاورزی و دامی می اندازد که با روش های طبیعی و بدون استفاده از محصولات شیمیایی و صنعتی به دست آمده اند. اما تمایل روزافزون به محصولات ارگانیک محدود به این حوزه نیست؛ حتی خانه ها هم می توانند ارگانیک باشند!

رویای زندگی در خانه های ارگانیک

به گزارش فرادید، فرانک لوید رایت، یکی از مشهورترین معماران قرن بیستم، نخستین بار در سال 1908 اصطلاح معماری ارگانیک را به کار برد؛ سبکی از معماری که با گذشت بیش از صد سال هنوز هم کاملا تازه و شگفت انگیز به نظر می رسد.

معماری ارگانیک به معنی پیوند هر چه بیشتر ساختمان ها با طبیعت است؛ به این معنی که ساختمان شبیه به موجود زنده ای باشد که انگار از دل همان فضای طبیعی که در آن ساخته شده رشد کرده است؛ نه مثل چیزی بیگانه و تحمیلی که به طبیعت حمله کرده و بخشی از آن را تسخیر کرده باشد.

در معماری ارگانیک، ساختمان به جای هجوم بردن به طبیعت، خودش را با آن هماهنگ می کند و ارتباط ساکنان خودش با محیط اطراف را قطع نمی کند. به تعبیر دیگر هدف معماری ارگانیک این است که تا حد امکان تفاوت بین ساختمان و طبیعت را از بین ببرد و علاوه بر اینکه فضایی کاربردی و راحت برای ساکنانش فراهم می کند، احساس سکونت در آغوش طبیعت را هم به آن ها ببخشد.

قواعد و راه چاره های متفاوتی در معماری ارگانیک وجود دارد که می تواند به برآورده شدن این هدف کمک کند. گاهی شکل کل ساختمان یا بعضی از اجزای آن به نوعی تقلید از شکل های طبیعی است؛ مثل ستون هایی که یادآور درخت های جنگل هستند یا دیوار هایی که دیواره های یک غار را در فکر تداعی می کنند. اما این تنها راه ساخت یک بنای ارگانیک نیست.

بعضی از ساختمان های ارگانیک، عناصری از طبیعت را در درون فضای خودشان می پذیرند تا تفاوت میان ساختمان و طبیعت به کمترین حد برسد؛ مثل ساختمان هایی که از درخت یا صخره در فضا های داخلی شان استفاده می کنند. سقف های سبز پوشیده از گیاه هم یکی از همین شیوه ها برای حفظ پیوند ساختمان و طبیعت است.

خاویر سنوسیان (Javier Senosiain)، معمار مکزیکی، یکی از شاخص ترین معماران دوران ماست که مرز های این سبک از معماری را توسعه داده و با الهام از طبیعت، آثاری چشم نواز و شگفت انگیز خلق کرده است. خانه ها و مجموعه های تفریحی و اقامتی ای که او طراحی می کند از درون و بیرون شگفت انگیز و خیره کننده هستند. این ساختمان ها گاهی بسیار عجیب به نظر می رسند، اما در عین حال گرم و صمیمانه و شاد نیز هستند. در اینجا تصاویری از بهترین آثار معماری ارگانیک سنوسیان را خواهید دید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2518

به "رویای زندگی در خانه های ارگانیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویای زندگی در خانه های ارگانیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید