رهبران گروه هفت برسر چه مواردی توافق کردند؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، ایرنا نوشت: رهبران هفت کشور صنعتی دنیا موسوم به گروه 7 که با شعار بازسازی بهتر از قبل، برای دنیا در انگلیس گردهم آمده اند با طرح تخصیص منابع اقتصادی و بودجه رسانی به پروژه های زیرساختی در کشورهای در حال توسعه موافقت کردند.

رهبران گروه هفت برسر چه مواردی توافق کردند؟

به گزارش تارنمای دولت انگلیس، این طرح بخشی از تدابیری است که در اجلاس گروه هفت با هدف آنالیز و رسیدگی به مسئله بحران تغییرات آب و هوایی و حفاظت از محیط زیست انجام گرفت.

هدف از این طرح فراهم کردن زمینه دسترسی کشورهای در حال توسعه به منابع مالی و بودجه بیشتر، بهتر و سریعتر و در عین حال تسریع حرکت جامعه دنیای به سوی انرژی های تجدیدپذیر و تکنولوژی پایدار خواهد بود. دولت انگلیس در راستای تحکیم این مسئله با دیگر کشورها پیش از اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در ماه نوامبر گام بردارد.

همچنین در این اجلاس انگلیس از بودجه 500 میلیون دلاری برای حمایت از اکوسیستم آبی یکسری کشورها سخن به میان آورد که هدفش حمایت از کشورهایی همچون غنا، اندونزی و کشورهای حوزه پاسیفیک در جهت مقابله شان با ماهی گیری های ناپایدار، حفاظت و احیای اکوسیستم ساحلی و کاهش آلودگی های دریایی است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس می گوید: حفاظت از کره زمین مهمترین مسئله ای است که ما به عنوان رهبران گروه هفت می توانیم برای مردمان انجام دهیم. ارتباط مستقیمی میان کاهش انتشار گازهای گل خانه ای، احیای محیط زیست، اشتغال زایی و تضمین رشد مالی درازمدت وجود دارد.

جانسون افزود: ما به عنوان کشورهای دمکراتیک مسئولیت داریم به کشورهای در حال توسعه برای بهره بردن از مزیت ها و منفعت رشد پاک به وسیله یک سیستم عادلانه و شفاف یاری کننیم. گروه 7 این فرصت بی نظیر را برای راهنمایی یک انقلاب صنعتی سبز در دنیا با پتانسیل تغییر جهت زندگی مردم در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، رهبران گروه هفت همچنین متعهد شدند تا تقریبا انتشار گازهای گل خانه ای خود را تا سال 2030 به نصف کاهش دهند. انگلیس پیشتر فراتر از این عمل نموده و وعده داده تا حداقل 68 درصد از انتشار گازهای گل خانه ای خود را تا سال 2030 کاهش دهد که به سطح دهه 90 می رسد.

در این میان سر دیوید آتنبرو مستندساز، فعال برجسته محیط زیست و تاریخ دان مشهور انگلیسی در نشستی از رهبران دنیا خواست تا در راستای تضمین آینده کره زمین اقداماتی انجام دهند. وی عنوان نمود: طبیعت امروز دنیا به طور گسترده ای از بین رفته است. این یک مساله انکارناپذیر است و کره زمین به سرعت رو به گرم شدن است. بنابراین تصمیمات اقتصادهای پیشرفته دنیا مهمترین مسئله در تاریخ امروز بشر محسوب می گردد.

رهبران گروه هفت همچنین متعهد شدند تا یاری هایشان به بودجه های مربوط به تغییرات آب و هوایی در دنیا را افزایش دهند تا کشورهای در حال توسعه بتوانند از پس تاثیرات ناشی از چالش تغییرات آب و هوایی برآیند.

این درحالیست که اثرات استفاده از انرژی های فسیلی، جنگل زدایی، جنگل سوزی، آلودگی اقیانوس ها و ستیز انسان با طبیعت نمایان تر از همواره شده است. آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح دریاها، تابستان های بسیار گرم و طولانی که منجر به آتش سوزی جنگل ها از استرالیا تا آمریکای جنوبی می گردد، خشکسالی ها و سیلاب های شدید و شتاب روزافزون از بین رفتن گونه های مختلف جانوری تنها بخش کوچکی از تبعات گرمایش زمین است.

بانک دنیای هشدار داده در صورتی که تا سال 2050 چاره ای برای تغییرات اقلیمی حاصل از گرمایش زمین نگردد، 150 میلیون انسان مجبور به ترک سرزمین خود خواهند شد.

پنج سال پیش جامعه دنیای بعد از توقف طولانی، نهایتا به توافقی دست یافت که بر اساس آن کشورها به کاهش گازهای گلخانه ای متعهد شدند که مهم ترین عامل گرمایش زمین است؛ با این چشم انداز که جلوی گرم تر شدن بیش از 2 درجه ای زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی را تا خاتمه قرن حاضر بگیرند.

با این حال گزارش ها نشان می دهد که سال گذشته یکی از سه سال گرم در تاریخ عصر پساصنعتی بوده و همین امر نگرانی دربارهٔ اوضاع آب وهوایی کرهٔ زمین و تأثیر آن بر زندگی دنیایان را بیشتر نموده است. در این سال اختلالات شدید آب وهوایی که بر اثر فعالیت انسانی ایجاد شده، بر زندگی بسیاری از ساکنان زمین تأثیر مخرب گذاشته، زندگی های بسیاری را ویران نموده، میلیون ها نفر را بی خانمان ساخت.

دنیا به تعبیر دبیرکل سازمان ملل متحد در لبه پرتگاه ایستاده است. آنتونیو گوترش معتقد است که سال جاری برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال آب و هوایی فرا رسیده است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1990

به "رهبران گروه هفت برسر چه مواردی توافق کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبران گروه هفت برسر چه مواردی توافق کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید