رقیب جدید اسپیس ایکس به پا خاست

به گزارش تور گرجستان ارزان، یک هواپیمای فضایی جدید می تواند خیلی سریع تر از کپسول دراگون از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین برگردد.

رقیب جدید اسپیس ایکس به پا خاست

ما در شرف ورود به دوره جدیدی از پروازهای فضایی هستیم. بر اساس اعلامیه مطبوعاتی اخیر که در وبسایت رسمی شرکت سیرا نوادا به اشتراک گذاشته شده، هدف یک فضاپیمای باری که توسط این شرکت ساخته شده و اداره می شود، شروع پرتاب و فرودها برای ناسا در سال 2022 است.

این هواپیمای فضایی رباتیک بدون سرنشین موسوم به دریم چیسر(Dream Chaser) به معنای دنبال نماینده آرزو با موشک ULA از مرکز فضایی کندی بلند می شود تا پروازهایی را به ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهد.

دریم چیسر پس از اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) و تحویل محموله های خود، به وسیله فرود در نوار فرود مرکز فضایی که قبلاً برای فرودهای شاتل فضایی استفاده می شد، برمی شود.

جنت کاوندی فضانورد سابق ناسا که معاون اجرایی شرکت سیرا نوادا است، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اولین دریم چیسر از مجموعه دریم چیسرها در حال آماده شدن برای تحویل به مرکز فضایی کندی است.

وی گفت: وقتی سال آینده برای اولین بار دریم چیسر را پرتاب کنیم، در انتها آن مأموریت قصد داریم به زمین برگردیم و آن را فرود بیاوریم.

سیرا نوادا در جستجوی ساختمانی مناسب برای پردازش فضاپیمای دریم چیسر است و در این راستا از مراکز فضایی کیپ کاناورال و کندی بازدید نموده است.

مسئولان این شرکت می گویند: ما در ابتدا امکانات موجود در املاک و تاسیسات دولتی را آنالیز می کنیم، اما ممکن است در صورت احتیاج، خودمان نیز ساختن چیزی را برای خودمان در نظر بگیریم.

این شرکت در حال استخدام ده ها کارمند جدید در منطقه فلوریدا برای پردازش فضاپیمای خود همراه با ساخت سایر ملزومات مهندسی است.

در چند سال گذشته شهرت زیادی در زمینه پیشرفت سفرهای فضایی به شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) رسیده است، اما سیرا نوادا یکی از چندین شرکت فضایی جدید است که برای همکاری با ناسا، رقابت می نمایند.

شرکت سیرا نوادا رقابت برای تحویل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با دریم چیسر را به شرکت های اسپیس ایکس و بوئینگ باخت، اما این بدان معنا نیست که نمی تواند برای تحویل محموله اقدام کند.

از سوی دیگر، اسپیس ایکس در سال 2020 با موفقیت فضانوردان را با کپسول کرو دراگون(Crew Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی رساند و این در حالی است که بوئینگ هنوز پرواز آزمایشی کپسول استارلاینر(Starliner) خود را در سال 2021 دنبال می نماید.

با این حال سیرا نوادا قراردادهای دو میلیارد دلاری ناسا را به دست آورده تا توسعه دریم چیسر را به عنوان اولین کشتی باری قابل استفاده مجدد در نوع خود نهایی کند و قرار است حداقل هفت سفر باری برای ناسا انجام دهد.

طول این فضاپیما فقط 9 متر است که تقریباً یک چهارم اندازه شاتل فضایی می شود. به گفته سیرا نوادا و ناسا، دریم چیسر می تواند با سرعت نسبتاً سرسام آوری از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین برشود.

سیرا نوادا همچنین میخواهد ایستگاه فضایی مداری خود را بسازد که هنوز نام آن معین نشده است.

این جدیدترین قرارداد از قراردادهای متعدد با ناسا است که سیرا نوادا از زمان تأسیس در سال 1963 تا به امروز به دست آورده است. در حالی که اسپیس ایکس و سایر رقیبان مانند بلو اوریجین(Blue Origin) قرار است نقش اصلی را به عنوان شریک ناسا در مدار نزدیک زمین و بازگشت به کره ماه داشته باشند. دوستان قدیمی مانند سیرا نوادا و بوئینگ نیز در حال توسعه فناوری های پیشرفته سفر فضایی تجاری برای قرن 21 هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1943

به "رقیب جدید اسپیس ایکس به پا خاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقیب جدید اسپیس ایکس به پا خاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید