داروهایی که قند خون را بالا می برند

به گزارش تور گرجستان ارزان، بعضی از داروهای رایج می توانند قند خون را بالا ببرند. این داروها حتی می توانند موجب کاهش اثربخشی داروهای ضددیابتی شوند.

داروهایی که قند خون را بالا می برند

به گزارش خبرنگاران، اگر دیابت دارید، خیلی مهم است که از جهت این بیماری تحت کنترل باشید. چون در غیر این صورت ممکن است دچار عوارض ناشی از دیابت شوید، مثلاً:

. نارسایی کلیوی

. مسائل قلبی و عروقی

. رتینوپاتی دیابتی منجر به نابینایی

. پای دیابتی که علت 70 درصد از قطع عضو در پایین تنه را شامل می گردد که به دلیل تروما نیست

حالا چه داروهایی می توانند سطح قند خون را افزایش دهند؟ در این مطلب به شما می گوییم هایپرگلیسمی چیست و چه داروهایی می توانند منجر به این عارضه شوند.

هایپرگلیسمی چیست؟

هایپرگلیسمی به سطح بالای گلوکز در خون گفته می گردد. علائم این عارضه هیچ وقت یک دفعه ظاهر نمی شوند، بنابراین نسبتاً تدریجی اند.

در بعضی موارد، بیماران دیابتی حتی متوجه نمی شوند که دچار هایپرگلیسمی شده اند زیرا هیچ گونه علامتی ندارند. اما عده ای دیگر ممکن است متوجه شوند با وجود اینکه زیاد آب می نوشند، بیشتر از حد نرمال تشنه می شوند و دهانشان باز هم خشک است. دیگر علائم هایپرگلیسمی شامل موارد زیر می گردد:

. افزایش گرسنگی

. تاری دید

. کاهش وزن

. احساس خستگی بیش از حد

. تکرر ادرار

. احساس کسالت طولانی مدت

چه اتفاقی می افتد اگر داروهایی مصرف کنید که قند خون را بالا می برند؟

گاهی صرفاً به این دلیل که دارویی می تواند قند خون یک فرد غیردیابتی را بالا ببرد، نمی توانیم بگوییم که این فرد دیابت دارد. در واقع افزایش قند خون، ناشی از عوارض جانبی استفاده از آن داروهاست. بنابراین اگر شما مصرف دارو را متوقف کنید، قند خون نیز به حد نرمال برخواهد گشت.

اما اگر تحت درمان دیابت هستید و دارویی مصرف می کنید که سطح قند خون را بالا می برد، تأثیر هیپوگلیسمیک داروی ضد دیابتی که مصرف می کنید، کاهش خواهد یافت. این اتفاق، احتمال عوارض حاد ناشی از هایپرگلیسمی مانند کتواسیدوز یا کمای دیابتی را افزایش می دهد. بهتر است دارویی مصرف نکنید که سطح قند خونتان را بالا می برند.

اما اگر ضرورت دارد این نوع دارو را در برنامه بلندمدت درمانتان مصرف کنید، باید دوز داروی هیپوگلیسمیک مصرفی تان با شرایط شما متناسب باشد تا مطمئن شوید که سطح قند خونتان تحت کنترل خواهد بود.

بعضی از داروهایی که می توانند قند خون را بالا ببرند

وقتی دارویی مصرف می کنید، بهتر است به جای نوع مایع آن، از قرصش بهره ببرید. زیرا داروهای مایع حاوی کربوهیدرات بیشتری هستند.

در ادامه به بعضی از داروهایی اشاره می کنیم که می توانند قند خون را افزایش دهند:

کورتیکواستروئیدها

به طور کلی کورتیکواستروئیدها یا همان کورتون ها داروهایی هستند که می توانند بیشتر مواقع بر کنترل قند خون اثر بگذارند.

این داروها در درمان بیماری هایی مانند آسم، مسائل پوستی، آلرژی ها، تاندونیت و ... کاربرد گسترده ای دارند.

کورتون ها می توانند قند خون را سریع و به میزان چشمگیری بالا ببرند. یک فرد دیابتی که احتیاج به مصرف کورتیکواستروئید دارد باید همواره این کار را تحت نظر پزشک انجام دهد.

مهارنماینده های پروتئاز برای درمان ایدز

این مهارنماینده ها برای درمان ایدز به کار می فرایند و مصرف طولانی مدت دارند. گاهی همین مسئله باعث آغاز دیابت می گردد یا می تواند در فردی که در حال حاضر دیابت دارد، سبب به هم خوردن تعادل قند خون گردد بنابراین بسیار مهم است بیمارانی که مهارنماینده های پروتئاز مصرف می نمایند، چه دیابت داشته باشند و چه نه، تحت کنترل دقیق باشند.

داروهای ضدبارداری هورمونی که می توانند قند خون را بالا ببرند

از آنجایی که خیلی از داروهای ضدبارداری حاوی استروژن یا پروژسترون هستند، بیماران دیابتی نمی توانند آن ها را مصرف نمایند اما محدودیت مصرف این داروها در واقع به بیماری های قلبی و عروقی این دسته از افراد مربوط است بنابراین بهترین گزینه برای کسانی که دیابت دارند، پروژسترون با دوز پایین می باشد. افراد دچار دیابت نباید پروژسترون با دوز بالا مصرف نمایند.

داروهای ضد فشارخون

ما درباره تیازیدهای ادرارآور صحبت می کنیم. علی رغم تأثیر هایپرگلیسمیک مدرهای تیازیدی، این داروها در درمان فشارخون شریانی در افراد دیابتی، بیشتر مفید هستند تا مضر.

اما داروهای مدر شما را در معرض کم آبی بدن و شوک دیابتی قرار می دهند. بنابراین وقتی این داروها را مصرف می کنید، ضروری است از جهت هایپرگلیسمی و عملکرد کلیه چکاپ و کنترل شوید.

استاتین ها

استاتین ها برای درمان هیپرکلسترولمی (بالا بودن سطح کلسترول در خون) به کار رفته و می توانند سبب هایپرگلیسمی وابسته به دوز دارو شوند. اما این دسته از داروها قطعاً برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی ثانویه خوب عمل می نمایند.

مهارنماینده های بتا

آگونیست های آدرنرژیک بتا - 2 وقتی به صورت تزریقی در زایمان استفاده شوند یا برای درمان حملات آسم به کار فرایند، می توانند سبب افزایش قند خون شوند.

منبع: تبیان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1837

به "داروهایی که قند خون را بالا می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهایی که قند خون را بالا می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید