تاری دید و 14 دلیل برای آن

به گزارش تور گرجستان ارزان، تاری دید یکی از شایع ترین علائم مرتبط با چشم است. دلایل مختلفی می توانند به تاری دید منجر شوند که بیشتر آن ها موقتی و به راحتی قابل درمان هستند.

تاری دید و 14 دلیل برای آن

به گزارش ، افزایش سن می تواند با افت قدرت بینایی انسان همراه باشد که درمان آن معمولا شامل استفاده از عینک یا بروزرسانی نمره عینک فعلی می گردد. در صورت عدم رسیدگی، همانند دیگر دلایل تاری دید مانند بیماری آب سیاه و انحطاط ماکولا، این شرایط می تواند پیشرفت نموده و به از دست دادن غیر قابل بازگشت قدرت بینایی منجر گردد. بدون در نظر دریافت دلیل تاری دید، معاینات منظم چشم اقدام خوبی است که باید مد نظر قرار بگیرد. در ادامه با بعضی دلایل شایع تاری دید بیشتر آشنا می شویم.

خطر ابتلا به بیماری آب سیاه با افزایش سن بیشتر می گردد و آنچه این بیماری را خطرناک تر می نماید این است که تاری دید و علائم دیگر معمولا زمانی ظاهر می شوند که بیماری بسیار پیشرفت نموده است. بیماری آب سیاه معمولا در افرادی که بیش از 50 سال سن دارند، رخ می دهد و بر همین اساس، معاینات چشم منظم پس از این سن توصیه شده است. درمانی ریشه کن نماینده برای آب سیاه وجود ندارد و گزینه های درمان موجود مانند تجویز دارو و استفاده از لیزر بر کند کردن پیشرفت بیماری متمرکز هستند.

احتمال ابتلا به این بیماری نیز با افزایش سن بیشتر می گردد و معمولا در افرادی که بیش از 60 سال سن دارند، رخ می دهد. انحطاط ماکولا ابتدا روی دید مرکزی تاثیر می گذارد، در شرایطی که بیماری آب سیاه معمولا با تغییرات در دید محیطی (جانبی) شروع می گردد. انحطاط ماکولا اساسا موجب تحریف دید می گردد. به عنوان مثال، خطوط صاف، خمیده و مواج به نظر می رسند. همانند بیماری آب سیاه، انحطاط ماکولا درمان ریشه کن نماینده ندارد و گزینه های درمان موجود تنها بر کند کردن پیشرفت بیماری متمرکز هستند. با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش و همچنین پرهیز از سیگار و استفاده از عینک آفتابی برای پرهیز از آسیب نور فرابنفش خورشید می توانید خطر ابتلا به انحطاط ماکولا را کاهش دهید.

امروزه، رایانه ها، گوشی های هوشمند، و تبلت ها به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند و قرار دریافت مداوم در معرض نمایشگر ها یکی از دلایل شایع خشکی چشم است که دلیلی شایع برای تاری دید است. خیره شدن به نمایشگر ها می تواند موجب کاهش دفعات پلک زدن گردد که می تواند به خشکی چشم منجر گردد. پس از سپری کردن 20 دقیقه در برابر یک نمایشگر بهتر است یک وقت استراحت کوتاه برای خود در نظر گرفته و به چشم ها فرصت پلک زدن بدهید. قطره های چشم مانند اشک های مصنوعی نیز می توانند به پیشگیری از خشکی چشم یاری نمایند. از دیگر دلایل خشکی چشم ها می توان به هورمون ها به ویژه در زنان، بعضی داروها، بیماری هایی مانند دیابت، باد و عوامل محیطی دیگر اشاره نمود.

آبریزش و خارش چشم ها از علائم کلاسیک آلرژی ها هستند، اما آن ها می توانند موجب تاری دید نیز شوند. به واسطه تحریک، افراد اغلب اوقات چشم های خود را می مالند و این اقدام می تواند بر شرایط دید آن ها تاثیرگذار باشد. آلرژی های فصلی از جمله گرده گیاهان و قارچ ها شایع ترین دلایل بروز علائم چشمی مانند تاری دید هستند، اما عوامل آلرژی زا داخلی مانند پوست و موی حیوانات نیز می توانند موجب بروز آن ها شوند. خوشبختانه، آلرژی های چشم موقتی هستند و با دارو های آنتی هیستامین بدون نسخه و قطره های چشم می توان آن ها را تسکین داد.

اگر بر اساس دستورالعمل های پزشک خود از لنز های تماسی بهره ببرید نباید با مشکل خاصی روبرو شوید. اما استفاده نادرست می تواند به بروز مسائلی مانند تاری دید یا حتی زخم های قرنیه منجر گردد. پیش از قرار دادن آن ها در چشم، لنز های خود را به خوبی تمیز و ضد عفونی کنید و با فرا رسیدن تاریخ انقضا، آن ها را دور بیندازید. همچنین، از خوابیدن زمانی که لنز ها در چشم قرار دارند پرهیز کنید و قاب نگهداری آن ها را حداقل هر سه ماه یک بار تعویض کنید. همیشه یک عینک به عنوان پشتیبان در اختیار داشته باشید تا در صورت لزوم استفاده از لنز ها را متوقف کنید.

رتینوپاتی دیابتی می تواند به واسطه عدم کنترل و مدیریت بیماری دیابت شکل گرفته و به تاری دید منجر گردد. رتینوپاتی دیابتی به واسطه سطوح بالای قند خون در بلند مدت شکل می گیرد که تخریب رگ های خونی در شبیکه چشم را به همراه دارد. رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه معمولا با علامت و نشانه خاصی همراه نیست، از این رو، مراجعه منظم - حداقل یک بار در سال - به چشم پزشک به افراد مبتلا به دیابت توصیه شده است. درمانی ریشه کن نماینده برای رتینوپاتی دیابتی وجود ندارد و گزینه های درمان موجود بر کنترل آن متمرکز هستند. بهترین اقدام زیر کنترل نگه داشتن دیابت است که البته همیشه از ابتلا به رتینوپاتی دیابتی پیشگیری نمی نماید. در حقیقت، دیابت خود را هرچه بهتر مدیریت و کنترل کنید به تاخیر در ابتلا به رتینوپاتی دیابتی و کاهش خطر ابتلا به آن یاری خواهید کرد. همچنین، دیابت می تواند موجب ابتلا به بیماری آب سیاه و انحطاط ماکولا گردد.

اگرچه عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس بیشتر با تبخال های تناسلی و تبخال های اطراف دهان مرتبط است، این شرایط می تواند بر چشم ها نیز تاثیرگذار بوده و موجب تاری دید همراه با درد، قرمزی، ضایعات اطراف چشم و حساسیت به نور گردد. همانند تبخال در دیگر نقاط بدن، تبخال های چشمی برای مدتی پنهان باقی مانده و سپس به واسطه عواملی مانند استرس و ضعف سیستم ایمنی فعال می شوند. تبخال های چشم به واسطه ویروس HSV-1 شکل گرفته و ویروس HSV-2 موجب تبخال های تناسلی می گردد. تبخال ها را می توان با یاری پماد های ضد ویروس یا گاهی اوقات استروئید ها کنترل کرد.

چشم صورتی یا ورم ملتحمه یک عفونت چشم است. ورم ملتحمه می تواند به واسطه ویروس، باکتری یا آلرژی ها شکل بگیرد، اما ویروس ها شایع ترین دلیل محسوب می شوند. از آنجایی که ملتهب شدن چشم به قرمز یا صورتی رنگ شدن آن منجر می گردد، به این شرایط چشم صورتی گفته می گردد. آبریزش چشم، قرمزی، خروج ترشحات، و تاری دید از علائم چشم صورتی هستند. بیشتر موارد چشم صورتی به خودی خود طی یک تا دو هفته بهبود می یابند، اما طی این مدت جلوگیری از گسترش عفونت اهمیت دارد. شستشوی منظم دست ها، پرهیز از لمس چشم ها، و به اشتراک نگذاشتن حوله یا لوازم آرایش از جمله اقداماتی هستند که می توانید برای پرهیز از گسترش ورم ملتحمه مد نظر قرار دهید.

اگر به اندازه کافی عمر کنیم تقریبا همه ما به بیماری آب مروارید مبتلا می شویم. با گذشت زمان، عدسی چشم ها کدر شده و این شرایط دیدن را دشوارتر می سازد. تاری دید ممکن است یک علامت باشد. برخلاف آب سیاه و انحطاط ماکولا، آب مروارید قابل درمان است و با یک عمل جراحی کوتاه برای قرار دادن عدسی مصنوعی جدید این کار صورت می گیرد. در حقیقت، عمل آب مروارید نه تنها به درمان این بیماری یاری می نماید بلکه اغلب عیوب انکساری را نیز اصلاح می نماید.

قند خون بالا یکی دیگر از عوارض احتمالی دیابت است و می تواند به تاری دید منجر گردد. قند خون بالا موجب تجمع آب اضافه در عدسی می گردد که تورم عدسی را در پی دارد. با کاهش قند خون، ممکن است شش هفته زمان احتیاج باشد تا تورم عدسی به طور کامل از بین برود. همچنین، افراد مبتلا به دیابت ممکن است تاری دید را در صورت تغییر داروی مصرفی خود تجربه نمایند. شما می توانید دیابت را با دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش و مصرف دارو های تجویزی زیر کنترل نگه دارید.

همانند قند خون بالا، فشار خون بالا نیز می تواند به تاری دید منجر گردد. فشار خون بالا می تواند بر شرایط انکساری عدسی ها تاثیرگذار باشد. فشار خون بالا در بلند مدت به رگ های خونی کوچک در چشم ها آسیب می رساند، که محدود شدن جریان خون به چشم و آسیب دیدگی شبکیه را به همراه دارد. این تنها یکی از نتایج احتمالی پرفشاری خون مزمن است. از موارد دیگر می توان به حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، مسائل عملکرد جنسی، آنژین و بیماری سرخرگ محیطی اشاره نمود.

به گفته موسسه ملی چشم آمریکا، چهار نوع اصلی از عیوب انکساری وجود دارند که همگی می توانند موجب تاری شوند. این موارد شامل نزدیک بینی (اشیا در فواصل دور تار دیده می شوند)، دوربینی (اشیا در فواصل نزدیک تار دیده می شوند)، آستیگماتیسم (تصاویر تار و مبهم به نظر می رسند) و پیرچشمی که با افزایش سن رخ می دهد، می شوند. خوشبختانه این شرایط معمولا به راحتی و با استفاده از عینک، لنز های تماسی یا عمل جراحی اصلاح می شوند.

تاری دید می تواند بخشی از یک شرایط آئورا باشد که گاهی اوقات درست پیش یا با شروع یک میگرن شکل می گیرد. از دیگر علائم چشمی مرتبط با میگرن می توان به مشاهده خطوط زیگ زاگ و دوبینی اشاره نمود. این شرایط معمولا موقتی بوده و یک دوره کوتاه ادامه می یابد. این علائم چشمی معمولا خطرناک نیستند، مگر این که فرد مشغول انجام کاری مانند رانندگی باشد. بیشتر مواقع اختلالات دید ناشی از میگرن طی پنج دقیقه تا یک ساعت بهبود می یابند، اما در صورت تداوم برای مدت زمان طولانی تر برای آنالیز دقیق شرایط باید به پزشک مراجعه کنید.

موارد آسیب دیدگی چشم در خانه ها رو به افزایش هستند، زیرا مردم معمولا هنگام کار در خانه از وسایل محافظ چشم استفاده نمی نمایند. به عنوان مثال، هنگام کار با ابزار های سرعت بالا مانند دریل ذرات و براده های فراوری شده ممکن است به سمت صورت پرتاب شده و در برخورد با چشم موجب آسیب دیدگی آن شوند. همچنین ورزش ها و فعالیت های تفریحی سهم قابل توجهی از موارد آسیب دیدگی چشم را به خود اختصاص داده اند. هر گونه آسیب دیدگی چشم می تواند موجب تاری دید گردد.

منبع: عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1472

به "تاری دید و 14 دلیل برای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاری دید و 14 دلیل برای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید