این کتاب برای همه کسانی که با افراد مبتلا به روان پریشی سروکار دارند مفید است!

به گزارش تور گرجستان ارزان، صادق عابدی مترجم کتاب درمان روان پریشی؛ راهنمای درمانی جلسه به جلسه با تلفیق ACT، درمان متمرکز بر شفقت و فکر آگاهی در قالب درمان شناختی رفتاری در گفت وگو با خبرنگاران درباره این اثر شرح داد: اختلالات روان پریشی جزء آن دسته از اختلالات روان پزشکی هستند که هزینه های سنگینی روی دست مبتلایان به این اختلال، خانواده های آن و جامعه می گذارند. باور رایج متخصصان سلامت روان این است که تنها راه بهبودی از علائم روان پریشی، استفاده از داروهای آنتی سایکوتیک، آنهم به طور مادام العمر است. کتاب درمان روان پریشی سعی دارد این باور را با استفاده از یک رویکرد تلفیقی که دارای پشتوانه علمی است، به چالش بکشاند. این کتاب یک راهنمای ارزشمند برای متخصصان بالینی و بعلاوه افراد مبتلا به روان پریشی است و به خوانندگان یاری می نماید گام به گام، با استفاده از تمرین های کاربردی و کاربرگ های ساده و قابل فهم، در جهت رسیدن به اهدافی که از قبل معین می نمایند، گام بردارند.

این کتاب برای همه کسانی که با افراد مبتلا به روان پریشی سروکار دارند مفید است!

او اضافه کرد: به طور کلی می توان گفت که این کتاب برای همه کسانی که به نوعی با افراد مبتلا به روان پریشی سروکار دارند، یا در آینده ممکن است با این افراد روبرو شوند، مفید خواهد بود. با توجه به هدایت های گام به گامی که در این کتاب ارائه شده است، علاوه بر متخصصان سلامت روان، خود افراد مبتلا به اختلالات روان پریشی و حتی خانواده های آنها نیز می توانند از مطالب، کاربرگ ها و تمرین های ارائه شده در این کتاب، به عنوان یک ابزار سودمند استفاده نمایند.

عابدی گفت: در کنار اسکیزوفرنی، انواع اختلالات روانی دیگر از قبیل اختلالات دوقطبی، افسردگی، اختلالات اضطرابی و اختلال استرس پس از سانحه، در موارد شدید، ممکن است با روان پریشی و جدایی از واقعیت همراه باشند. علاوه بر این، برای همه ما رخ داده است که گاهی در کوچه و خیابان با یک فرد روان پریش روبرو می شویم و در این مواقع نمی دانیم چه واکنشی نسبت به این افراد داشته باشیم. نظریه و مدلی که در کتاب درمان روان پریشی ارائه شده است، روی مهرورزی و شفقت نسبت به این افراد تأکید دارد. اگر ما بدانیم که با استفاده از همدلی و شفقت، به جای برچسب زدن و طرد کردن، بهتر می توانیم وارد دنیای فکری افراد روان پریش شویم، آن زمان بهتر می توانیم با این افراد کنار بیاییم و آنها را به عنوان اعضایی از جامعه بپذیریم.

او با بیان اینکه متأسفانه با وجود دارودرمانی بلندمدت برای اختلالات روان پریشی، در بیشتر موارد این اختلالات با عود بیماری و سیر پیشرونده همراه هستند مطرح کرد: علی رغم هزینه های سرسام آور برای درمان این اختلالات، بیماران و خانواده های آنها به علت عدم کسب بهبودی مطلوب، از ادامه روند درمان ناامید و سرخورده می شوند. بنابراین، لزوم دسترسی به یک ابزار درمانی که در عین کارآمد بودن، ساده، قابل فهم و ارزان باشد و بتوان در کنار دارودرمانی از آن استفاده کرد، کاملاً احساس می گردد. بنابراین، متخصصان سلامت روان، با هر نوع پیشینه و دانشی در خصوص روان پریشی، می توانند از راهبردها، تمرین ها و نکاتی که در این کتاب مطرح شده است در محیط های درمانی مختلف، چه محیط های سرپایی و چه محیط های بستری، استفاده نمایند.

او در سرانجام گفت: آن دسته از درمانگرانی که در پی به کارگیری رویکردهای درمانی روان شناختی برای اختلالات روان پریشی هستند، از این فرصت برخوردارند تا با مطالعه این کتاب، به یک رویکرد درمانی یکپارچه، انسان گرایانه و توانمندنماینده نسبت به روان پریشی دسترسی داشته باشند. امیدوارم با مطالعه این کتاب بتوانید شرایطی برای مراجعان تان فراهم کنید تا با حدبیشتر پتانسیل و توانایی شان، برای برخورداری از یک زندگی معنادار کوشش نمایند.

کتاب درمان روان پریشی؛ راهنمای درمانی جلسه به جلسه با تلفیق ACT، درمان متمرکز بر شفقت و فکر آگاهی در قالب درمان شناختی رفتاری نوشته نیکولا رایت و دیگران به ترجمه صادق عابدی از سوی انتشارات ارجمند روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2548

به "این کتاب برای همه کسانی که با افراد مبتلا به روان پریشی سروکار دارند مفید است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این کتاب برای همه کسانی که با افراد مبتلا به روان پریشی سروکار دارند مفید است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید