اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان ، فروش دارو در مطب ممنوع

به گزارش تور گرجستان ارزان، سرپرست مدیریت نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برخی از اصول و بایدها و نبایدها برای مراجعه به مطب پزشکان، از جمله استانداردهای لازم برای تاسیس مطب، اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان و نحوه تبلیغات قانونی برای پزشکان را تشریح کرد.

اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان ، فروش دارو در مطب ممنوع

دکتر داوری در گفت وگو با تور گرجستان ارزان، با بیان اینکه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر فعالیت بیش از 8000 مطب حوزه تحت پوشش دانشگاه نظارت می نماید، اظهار کرد: معاونت درمان با هدف تحقق اهداف ستادی، با تربیت کارشناسان نظارتی در حوزه درمان توانسته با افزایش تعداد بازدیدهای نظارتی، زمان رسیدگی به شکایات مردمی از مراکز درمانی را به یک روز کاری کاهش دهد.

اقدامات نظارتی برای جلوگیری از فعالیت پزشک نماها

وی با تاکید بر اهمیت مطلعی مردم از برخی قوانین و مقررات و تاثیر آن در بهبود رابطه بیمار با پزشک، حقوق متقابل آنها در برابر یکدیگر و جلوگیری از ورود افراد پزشک نما در حوزه سلامت جامعه، به برخی از بایدها و نبایدهایی که در مراجعه به مطب پزشکان باید مورد توجه قرار گیرد، اشاره نمود.

وی با بیان اینکه پزشکان در زمان راه اندازی مطب باید اطلاعات و دستورالعمل ها را از معاونت درمان دریافت و نسبت به آنها مطلعی پیدا نمایند، اضافه نمود: هر چند مطب به عنوان محل کار شخصی می تواند از دیدگاه و سلیقه های فردی اطباء متاثر باشد، اما حضور بیمار و مسئولیت نظارتی دانشگاه علوم پزشکی به آن بعدی اجتماعی می دهد؛ به همین دلیل معین ضوابط و استانداردهایی برای همگونی فعالیت ها، سهولت ارزیابی آنها و برقراری شرایطی که رضایت بیمار را فراهم آورد، لازم است.

ضرورت نصب پروانه مطب در معرض دید مراجعین

وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و لیسانسیه های درمانی به تناسب کسب امتیازهای آموزشی مورد تایید وزارت بهداشت، از سوی سازمان نظام پزشکی پروانه فعالیت دریافت می نمایند، گفت: نصب پروانه مطب در محل مناسب و در معرض دید مراجعین یک ضرورت و بهترین راه برای مطلعی مراجعین است. همچنین کلیه افرادی که به عنوان دستیار، پرستار، بهیار، پزشکیار و عناوینی از این قبیل با پزشک همکاری می نمایند، موظف به دریافت مجوزهای قانونی بوده و مدارک آنان نیز باید در معرض دید مراجعین قرار گیرد.

وی با بیان اینکه افراد حتما به مراکز دارای تابلو مراجعه نمایند، ادامه داد: حتما پروانه و مدارک نصب شده بر روی دیوار باید با افراد شاغل در یک مرکز درمانی مطابقت داده گردد.

اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان

سرپرست مدیریت نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان، مطرح کرد: پزشکان به تناسب آموزش ها و مدارک تخصصی کسب شده، می توانند از حداقل لوازم و تجهیزات پزشکی به منظور معاینه و مداوای بیماران استفاده نمایند. مطب موسسه پزشکی نیست، به همین دلیل بکارگیری تجهیزاتی که استفاده از آنها احتیاج به مجوز خاص دارد، مثل لوازم و تجهیزات پرتوپزشکی، آزمایشگاهی و انجام اعمال جراحی که در مراکز جراحی محدود و بیمارستان مجاز بوده، ممنوع است. بطور کلی اقداماتی که احتیاج به بیهوشی عمومی یا آرامبخشی دارند و همچنین اعمال جراحی پرخطر، در مطب قابل انجام نیست.

فعالیت های مجاز زیبایی در مطب پزشکان

وی با اشاره به افزایش تمایل مردم به اقدامات زیبایی، در خصوص فعالیت های مجاز در این رابطه در مطب پزشکان، گفت: قبل از هر اقدام درمانی در مراکز درمانی حضور پزشک بر بالین بیمار الزامی است، این یک نکته اساسی است. در مساله زیبایی که بدلیل افزایش درخواست ها، شکایت ها نیز زیاد است، باید حتما قبل از مراجعه به مراکز درمان و زیبایی پوست، از فعالیت پزشک در آن محل مطمئن شوید. همچنین اعمالی مانند لیپوساکشن، جراحی پلاستیک بینی و سایر اعمال مشابه بدلیل اینکه باید در بیمارستان ها انجام گردد، در مطب خلاف قوانین مصوب بوده و از صندلی قانونی برخوردار نیست.

استفاده از چه تجهیزاتی در مطب مجاز است؟

داوری با بیان اینکه هر پزشک در هر رشته ای براساس سرفصل های آموزشی و مدارک معتبر اخذ شده می تواند از تجهیزات خاصی استفاده کند، اعلام نمود: به عنوان نمونه انجام آندوسکوپی توسط متخصص داخلی و سونوگرافی توسط متخصصین زنان و زایمان بدون گذراندن دوره مصوب وزارت بهداشت، غیرمجاز است. همچنین درمان ارتودنسی ثابت توسط دندانپزشک عمومی و انجام شیمی درمانی در مطب خلاف مقررات قانونی است.

ممنوعیت انتشار آگهی تبلیغاتی گمراه نماینده

وی در این رابطه تاکید نمود: هیچ یک از مراکز پزشکی نظیر مطب، مرکز جراحی محدود، بیمارستان و درمانگاه ها که به هر نام و عنوان از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مجوز و پروانه فعالیت دریافت نموده اند، حق انتشار آگهی تبلیغاتی که موجب گمراهی بیماران یا مراجعین به آنها باشد، ندارند. پزشکان برای تبلیغات به هر روش، باید از سازمان نظام پزشکی مجوز دریافت نمایند. معاونت درمان به عنوان ناظر بر اقدامات درمانی براین مساله نیز با دقت پیگیر بوده و درصورت مشاهده تبلیغات نادرست در اسرع وقت اقدامات قانونی خود را انجام می دهد.

ممنوعیت عرضه و فروش دارو در مطب پزشکان

داوری با بیان اینکه عرضه و فروش دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی و هر نوع محصول درمانی در مطب غیرمجاز است، گفت: همچنین هر نوع فعالیت غیردرمانی از جمله آموزش و تحقیقات بدون مجوزهای رسمی در محیط مطب غیرقانونی است.

سرپرست مدیریت نظارت و اعتباربخشی حوزه معاونت درمان دانشگاه در سرانجام با بیان اینکه سامانه های متعددی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی برای مطلع سازی عموم ارایه شده است، گفت: سامانه های 1590، 190 و 1690 به مردم معرفی شده است، ولی از همکاران حوزه درمان بویژه پزشکان درخواست می کنیم قبل از فعالیت در هر موسسه درمانی و همچنین قبل از تاسیس هر مرکز درمانی با مراجعه به کارشناسان معاونت درمان، قوانین و اطلاعات مورد احتیاج خود را دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 137

به "اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان ، فروش دارو در مطب ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات درمانی مجاز در مطب پزشکان ، فروش دارو در مطب ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید