استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی ممنوع شد

به گزارش تور گرجستان ارزان، معاون آموزشی وزارت علوم خواست تا به جای استفاده از جانداران و حیوانات در برنامه های درسی رشته هایی که برای یادگیری باید از حیوانات استفاده کرد، از روش های جایگزین استفاده نمایند.

استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی ممنوع شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی تور گرجستان ارزان به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پی ضرورت استفاده از جایگزین های حیوانات به جای بهره برداری از حیوانات زنده در محیط های آموزشی و آزمایشگاهی و سایر فضاهای آموزشی مانند کلینیک ها و درمانگاه های وابسته به دانشگاه ها، از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی کشور خواسته است تا به جای استفاده از جانداران و حیوانات در برنامه های درسی رشته هایی که برای یادگیری باید از حیوانات استفاده کرد، از روش های جایگزین استفاده نمایند.

خاکی صدیق، در ابلاغیه ای از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها خواست تا در رشته های دامپزشکی، علوم دامی، بعضی گرایش های زیست شناسی و دیگر رشته های مرتبط، اقدام به استفاده از جایگزین های آموزشی نمایند. در این خصوص تاکید شده است که دانشگاه ها تجربه های پیروز خود به ویژه در بهره گیری از جایگزین های حیوانات در آموزش دانشجویان را به دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم اعلام نمایند.

در ابلاغیه مذکور آمده است: دانشگاه استفاده از حیوان برای آموزش را محدود و تنها به موارد خاصی منحصر کند که به هیچ وجه امکان استفاده از جایگزین های آن وجود نداشته باشد. این تصمیم و اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که نشان دهنده گام برداشتن به سوی هم راستا شدن با روینمودها و شیوه های نوین در نظام های آموزش عالی برتر جهان می باشد، بر لزوم توجه و آگاهی دانشجویان نسبت به بهره گیری خردمندانه از طبیعت و به ویژه بهره گیری از جایگزین های حیوانات در امر خطیر آموزش تاکید نموده است.

کارگروه تخصصی اخلاق زیستی در آموزش در دفتر برنامه ریزی آموزش عالی فعال شد

محمدرضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در این خصوص گفت: روشن است که مهم ترین وظیفه معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها، نظم بخشیدن به سیاست ها و برنامه های در دست اجرا برای ارتقای کیفیت یادگیری و آموزش دانشجویان است. این تلاش باید با توجه و تمرکز کافی بر حفظ محیط زیست و مراعات رفتار اخلاقی در کار با جانداران و حیوانات باشد. به ویژه در رشته هایی که برای آموزش احتیاج به استفاده از جانداران و حیوانات است باید به این نتیجه برسیم که هدف یادگیری که با آسیب رساندن به طبیعت و محیط زیست تحقق یابد نافی خویش است و در حقیقت بر ضد خود عمل نموده است. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه های دولتی کشور در این زمینه ملاحظات مناسبی را داشته اند اما احتیاج به مراقبت های بیشتر احساس می گردد.

وی اضافه نمود: به منظور انتظام بخشیدن به سیاست ها و برنامه های حفاظت از حقوق حیوانات در آموزش عالی، برای نخستین بار از امسال کارگروه تخصصی اخلاق زیستی در آموزش در دفتر برنامه ریزی آموزش عالی فعال شده است. این کارگروه با حضور اعضای برگزیده دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که دارای تجربه و خبرگی در حوزه اخلاق زیستی-کار با حیوانات هستند تشکیل شده است. در این کارگروه دستورالعملی به عنوان راهنمای کار با حیوانات ذیل محور اخلاق زیستی در دست تهیه است که به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد. علاوه بر این بعضی سازمان های مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات نیز در این رابطه با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی همکاری دارند.

به گفته آهنچیان، امروزه توجه به این موضوع و عدم استفاده و کشتار جانداران و حیوانات در آموزش و پژوهش دغدغه ای جهانی در مجامع علمی جهان است که با همکاری فعالان حقوق حیوانات در آینده ای نزدیک ضمن توسعه و وجود پیشرفت چشم گیر در علم و تکنولوژی، به سوی جایگزین سازی حرکت می نماید. در این روش که از حیوانات زنده در آموزش استفاده نمی گردد نه تنها جنبه اخلاقی آموزش به دور از هرگونه رنج و درد حیوانات مراعات می گردد که از منظر اقتصاد نیز کاملاً به صرفه و توجیه پذیر است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1110

به "استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید