آیین و رسوم ترکمن ها در ماه رمضان؛ از پخت چافاتی تا بافت نمازلیق

به گزارش تور گرجستان ارزان، مردم سرزمین ترکمن با بافت نمازلیق و غبارروبی مساجد به استقبال رمضان می فرایند، تراویح می خوانند و در مراسم یارمضان الله الله سر می دهند.

آیین و رسوم ترکمن ها در ماه رمضان؛ از پخت چافاتی تا بافت نمازلیق

به گزارش تور گرجستان ارزان، یکی از باورهای دیرین ترکمن ها درباره ماه مبارک رمضان، شگون و ثواب رویت ماه در آسمان است.

ترکمن ها از زن و مرد تا کوچک و عظیم در آخرین شب از ماه شعبان به بام ها می فرایند تا از ثواب دیدن ماه بهره مند شوند.

غبار از مسجدها می زدایند

طبق آیین ترکمن، چند روز پیش از شروع ماه مبارک رمضان، زنان ترکمن سجاده های دستباف خود به نام نمازلیق یا همان جانمازی را به مساجد هدیه می دهند تا زینب بخش این مکان باشد. آنها با نمازلیق های بافت خود به مساجد می فرایند و مراسم غبارروبی را شروع می نمایند.

گفته می گردد زدودن غبار از مسجدها توسط زنان، معنای به استقبال رفتن ماه مبارک را می دهد.

نماز تراویح می خوانند

یکی از سنت های دیگر مردم این دیار اقامه نماز تراویح در سراسر ترکمن صحرا است. آنها در تمام شب های ماه مبارک رمضان 20 رکعت نماز به همراه جماعت اقامه می نمایند.

افطاری نذری آماده می نماید

در بین ترکمن ها رسم است که هر روز چند خانواده برای افطار، نذر و صدقه های خود که بیشتر خرما و غذای آبکی مانند آش و سوپ است را به مساجد بیاورند و در کنار هم در مسجد افطار نمایند.

سحری خوانی انجام می گردد

در میان مردم ترکمن هم رسم سحری خوانی وجود دارد. در این منطقه هم مؤذن محله یا برخی از همسایگان برای بیدار کردن اهالی محله سحری خوانی می نمایند تا همه بتوانند وعده سحری را بخورند و خواب نمانند.

از بیماران عیادت می نمایند

یکی از سنت های زیبا و ارزشمند ترکمن ها در ماه مبارم رمضان، عیادت از بیماران است. آنها در این ایام، به ملاقات بیماران، عظیمان قوم و ریش سفیدان می فرایند و صله رحم به جا می آورند.

در نیمه ماه، مراسم یارمضان می گیرند

آیین یارمضان در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان به شکرانه به نیمه رسیدن ماه و سعادت بهره مندی از نعمت های بی شمار آن، برپا می گردد. طبق این آیین، در هر محله ای بعد از اقامه نماز عشا و تراویح، جمعی از جوانان و نوجوانان همراه با پیش نماز مسجد خود بر در خانه اهالی محله می فرایند و با خواندن اشعاری در ستایش ماه رمضان، از صاحب خانه پول یا شیرینی می گیرند و در آخر بین خود تقسیم می نمایند. پیغام کلی یا رمضان این است که ماه نیمه شد، برای نیمه دیگر همت کنید.

با خانه تکانی به استقبال عید می فرایند

عید فطر یکی از عظیم ترین اعیاد مسلمانان است و مردم ترکمن احترام اهمیت زیادی برای این روز قائلند. ترکمن ها دو روز پیش از انتها ماه رمضان، خانه تکانی می نمایند تا خود و خانه را برای فرارسیدن عید فطر آماده نمایند. به این روز روز کِر یا همان خانه تکانی می گویند. در این روز زنان خانواده با یاری دختران و زنان همسایه و دوست و آشنا برای نظافت خانه، اعم از شست و شوی فرش ها، ظروف، لباس ها و خانه تکانی همت می گمارند تا به استقبال عید فطر بفرایند.

چافاتی می پزند

یک روز پیش از رسیدن عید فطر، روز قوقن نام دارد. در این روز، زنان با یاری اعضای خانه، نانی روغنی به نام چافاتی می پزند و در بین همسایگان تقسیم می نمایند.

ملاقات و بازدید عید می نمایند

مردان ترکمن در روز عید فطر به عیدگاه می فرایند و در صفوف فشرده و منظم به سخنان واعظان گوش می دهند و نماز عید فطر را اقامه می نمایند. پس از آن به دید و بازدید اقوام، خویشاوندان و دوستان رفته و عید را تبریک می گویند.

ملاقات اهل قبور هم از سنت های مردم ترکمن در روز عید فطر است. هر یک از خانواده های ترکمن سفره ای رنگین پهن می نمایند تا از مهمانان خود پذیرایی نمایند.

بسیاری از خانواده ها در روز عید مراسم صدقه دارند و نزدیکان و همسایگان را برای صرف ناهار دعوت می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1288

به "آیین و رسوم ترکمن ها در ماه رمضان؛ از پخت چافاتی تا بافت نمازلیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین و رسوم ترکمن ها در ماه رمضان؛ از پخت چافاتی تا بافت نمازلیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید