آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد

به گزارش تور گرجستان ارزان، ایرنا/ براساس آخرین گزارشهای منتشر گشته، آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد.

آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد

یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان، کویر لوت است که استقبال مسافران و ورزشکاران از آفرود سواری در این کویر جهانی، گردشگران بسیاری را سالانه به این منطقه می کشاند؛ تجربه ای هیجان انگیز از ماجراجویی در گرمترین نقطه جهان که ویژگی های منحصر بفرد آن باعث ثبت این کویر به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در لیست آثار جهانی یونسکو در سال 95 شد اما با وجود تمامی مزیت هایش نمیتوان از آسیب های آن نیز غافل بود.

دشت لوت بیابان وسیع ماسه ای و ریگی واقع در جنوب شرقی کشور است که بین استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار گرفته است و در واقع، از این منطقه به عنوان بیست و هفتمین بیابان بزرگ جهان یاد می گردد.

این دشت در زمره منطقه ها فراگرم و خشک جهان قرار گرفته است؛ حرارت دما و شوره زار در منطقه های از آن به حدی است که در بخشهایی از این کویر هیچ حیوان و گیاهی توان رویش و رشد را ندارد. منطقه گندم بریان شهداد از توابع استان کرمان در هسته این کویر قرار گرفته و در سالهای گذشته از آن به عنوان گرمترین نقطه کره زمین با ثبت دمای 70.7 درجه سانتیگراد یاد شده است.

استان پهناور کرمان نیز با 11 درصد از وسعت کشور 80 درصد از بخش ثبت جهانی کویر لوت را در اختیار دارد، جاذبه های بی نظیر این منطقه از کویر، پوشش های گیاهی همانند درختچه های گز و پوشش جانوری از جمله روباه شنی، حشرات و خزندگان نیز در این منطقه زیست می نمایند.

دشت لوت یکی از شگفت انگیزترین عوارض بیابانی جهان محسوب می گردد؛ دشتی که به شکل نماد در جهان معرفی می گردد و بزرگترین های جهان را در خود جای داده است. تمامی این جاذبه ها باعث می گردد بیابان لوت از مقاصد مهم گردشگری برای کسانی باشد که علاقمند به پدیده های زمین شناسی و کویرنوردی هستند.

یکی از این جاذبه های کویر لوت، کلوتهای شهداد است که نمای آنها از دور شبیه دیوارهایی مخروبه از شهری بزرگ به نظر می رسد و آفرود سواران به دلیل پستی و بلندی های خاص این منطقه ها، علاقه زیادی بر پیمایش در آنها دارند و به نظر می رسد همین یک جاذبه برای حضور گردشگران و آفرود سواران در لوت کافی باشد.

کلوتهای شهداد واقع در کویر لوت بعلاوه عنوان بلندترین و طولانی ترین کلوتهای جهان را به خود اختصاص داده و به ثبت جهانی رسیده است.

از آن گذشته، مرتفع ترین هرم های ماسه ای جهان با حدود 500 متر ارتفاع در لوت واقع شده و این در حالیست که گفته می گردد رتبه دوم مرتفع ترین هرم های شناخته شده در لیبی حداکثر 300 متر ارتفاع دارند.

از دیگر جاذبه های کویر لوت میتوان به 40 مخروط آتشفشان کواترنر در سطح دشت لوت اشاره نمود. این دهانه ها در دوره های زمین شناسی برای تخلیه گاز از زمین سر بر افراشته اند اما اکنون به خاموشی رفته اند و بقایای آنها برجا مانده تا جاذبه ای برای گردشگران و آفرود سواران باشد.

در غرب دشت لوت و در شمال منطقه گندم بریان کرمان نیز سه دهانه آتشفشانی کشف شده که مقادیر فراوانی گدازه های فوران هایی در دوره کواترنری در این منطقه مشاهده می گردد که در سطح دشت پراکنده اند و مخروط هایی کوچک و کوتاه از خود ساخته اند. بلندترین آنها اینک بیش از 500 متر ارتفاع دارد و این مخروط های منفرد که در سطح دشت پراکنده اند، یکی از زیباترین جلوه های زمین شناسی را در این منطقه ایجاد نموده است.

پهنه های وسیع ماسه و ریگی با طیف رنگی قهوه ای روشن تا خاکستری و سیاه نظیر (گدار باروت)، دشتهایی از گدازه های بازالتی چاله چاله همانند گندم بریان و پهنه های شنی مواج نیز از دیگر جاذبه های بی نظیر گردشگری است که فقط در سطح کویر لوت میتوان آن را نظاره کرد.

هنگام ورود به کویر نخستین چیزی که توجه ها را جلب می نماید، بزرگترین نبکاهای جهان است که در 2 طرف جاده مستقر شده اند؛ تپه های شنی پوشیده از گیاه که یکی از شگفتی های همزیستی خاک و آب و گیاه را رقم زده است، این نبکاها به نام گلدان بیابانی نیز نامیده شده اند.

مرتفع ترین ربدوها، پهنه هایی به شکل چند ضلعی های متعدد که حاصل قشر نمکی ضخیم و تبخیر شدید سطح زمین است، فقط بخشی از ویژگی های منحصر بفرد کویر لوت است.

کویر پاشتری از دیگر جاذبه های بیابان لوت است که سطح این نوع زمین ها اینطور به نظر می رسد که پس از بارندگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی آنها راه رفته اند. هامادا دشتهایی از ریگ، شن و پوشیده از خاکهای ریگی که فاقد گیاه است. تمامی این جاذبه ها سبب شده که امروزه کویر لوت به یکی از مقاصد گردشگری و جزئی از هشت اثر ثبت جهانی استان کرمان تبدیل گردد و دریغ که با اینهمه شگفتی و زیبایی منحصر بفرد، عده ای به خود اجازه تخریب این آثار را می دهند.

شگفتی گردشگری کویر با تجربه آفرود سواری

شگفتی جاذبه های کویر لوت، شاید در هیچ کجای جهان مشابه نداشته باشند، اما تمامی این شگفتی ها را می توانید با یک تجربه هیجان انگیز از سفر به استان کرمان در بیابان جهانی لوت مشاهده کنید و فقط یکی از این جاذبه ها کافیست تا آفرود سواران و ماجراجویان کویری را از سراسر کشور و حتی سایر کشورها به این خطه جذب کند.

آفرود سوارانی که با مجوز یا بدون مجوز به کویر سرازیر می شوند و گاها آسیب هایی به بخشهایی از آن وارد می نمایند و کویری که از میلیونها سال پیش بکر و دست نخورده به جای مانده، با اقدامی مدیریت نشده می تواند رو به تخریب برود.

عده ای از آفرود سواران با مجوز میراث فرهنگی به ماجراجویی می پردازند، این افراد در مسیرهای مشخص شده و با تجهیزات کامل در قالب تورهای قانونی در دل کویر حاضر می شوند تا کمترین آسیب متوجه این اثر ثبت جهانی ایران باشد اما در این میان افرادی نیز هستند که به دلیل ضعف مدیریت یا کنترل ضعیف متولیان، فارغ از دانش به احتمال آسیب به این طبیعت بکر گام به دل کویر میگذارند.

یکی از آفرود سواران کرمانی مطرح کرد: برای ورود به دل کویر باید حتما دستگاه نقطه یاب، آنتن، جی پی اس و سایر تجهیزات داشته باشید و اگر به صورت لیدر، افرادی را به منطقه ببرید اگر اتفاقی برای آنان بیفتد منع قانونی دارد و باید حتما مجوز داشته باشیم.

وی پیرامون اینکه آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد، گفت: ما با چند خودرو دیگر به عنوان دورهمی و تفریح به کویر لوت و آفرود سواری می رویم اما وارد عمق نمی شویم و فقط در فصل کویر شبها می مانیم.

این آفرود سوار کرمانی اضافه نمود: باید با امکانات کامل بروید، بنزین کافی، لوازم یدکی و آچار با خود داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد بتوانیم خودمان را نجات دهیم؛ امکاناتی آنجا وجود ندارد که حتی گردشگران دارای مجوز بتوانند از آن استفاده نمایند، فقط خودت هستی و آفتاب و کویر.

وی توضیح داد: آخر هفته و تعطیلات معمولا افرود سواران زیادی به کویر لوت می آیند و شهداد هم شلوغ می گردد اما آنان که مجوز دارند به عمق کویر می روند بعضی ها هم اطراف جاذبه ها خودروسواری می نمایند.

یکی دیگر از آفرود سواران نیز گفت: وقتی کسی از استانهای دیگر یا شهرستان ها برای کویرنوردی یا آفرود سواری به لوت می آید می خواهد هیجان و ماجراجویی بیشتری تجربه کند و به همین دلیل به هرجایی سر می زند.

وی با بیان اینکه تعطیلات نوروز به کویر لوت آمدم و جای خودرو آفرود سواران در منطقه ها وسیعی وجود داشت اعلام کرد: من آفرود سواری را در بسیاری از نقاط طبیعت ایران انجام داده ام اما لذت آفرود سواری در کویر لوت چیز دیگری است و به نظر می رسد که جای نظارت دستگاه های متولی در کویر خالی است.

آفرود سواری محیط زیست کویر را از بین می برد

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز با بیان اینکه کویر شهداد جز منطقه ها چهارگانه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیست، گفت: کویر این منطقه به دلیل شوری و دمای بالا در بسیاری از منطقه ها هیچ پوشش گیاهی و جانوری ندارد اما این موضوع به این معنا نیست که در هیچ کجای کویر پوششی نداریم.

حجت الله مرادی اضافه نمود: مجوز آفرود سواری را وزارت میراث فرهنگی صادر می نماید و کارشناسان این وزارت نیز باید پایش های لازم را برای صدور مجوزهای آفرود انجام دهند.

وی اعلام کرد: کویر از چند حوزه برای ما دارای اهمیت ویژه است، یکی بحث نبکاهای کویر که معمولا در این نبکاها درختچه های گز وجود دارند و این درختچه ها به لحاظ پوشش گیاهی از اهمیت بالایی برخوردارند.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه گونه های جانوری در بعضی از نقاط کویر ازجمله روباه شنی، انواع حشرات، انواع رتیل ها و پرندگان سفید وجود دارند گفت: از منظر محیط زیست باید سعی گردد آفرود سواری در منطقه های که پوشش گیاهی و جانوری دارد، به هیچ عنوان انجام نگردد.

وی یادآور شد: اگر میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری می خواهد در بعضی منطقه ها آفرود سواری را انجام دهد باید در جاهایی به صورت کنترل شده و در مسیرهای مشخص باشد زیرا در خارج از آن و جاهایی که پوشش گیاهی و جانوری وجود دارد، همین پوشش اندک کویر را نیز از بین خواهد برد.

وی مطرح کرد: امیدوارم وزارت میراث فرهنگی اگر مجوزی برای آفرود سواری صادر می نماید در جاهایی باشد که پوشش گیاهی و جانوری وجود ندارند تا به زیست منطقه آسیبی وارد نگردد.

پایش کویر

مرادی در پاسخ به این پرسش که آیا پایشی شده که خودروهایی که به مسیرهای مشخص شده می روند، آسیبی به زیست منطقه وارد می نمایند یا خیر؟ گفت: میراث فرهنگی اصلا از ما مجوزی نمی گیرد و اگر از ما مجوز دریافت میشد آن را مورد پایش قرار می دادیم اما این امر به این معنا نیست که همکاران ما به این منطقه ها ورود نمی نمایند و گاهی به عنوان منطقه ها آزاد، این منطقه ها را مورد پایش قرار می دهیم.

فقط به راهنمایان و تورها مجوز می دهیم

مدیر پایگاه جهانی لوت نیز گفت: فقط به راهنمایان و تورهای با خودرو مجهز به جی پی اس برای سفر به عمق کویر مجوز داده می گردد، ضمن آنکه این افراد باید حتما دوره های آموزشی ژئوترویسم را نیز گذرانده باشند.

مشخص افضلی اضافه نمود: مسیرهای گردشگری در عمق لوت تعریف کردیم که آفرود سواران روی همان مسیرها به کویر می روند و بر می گردند و میتوان گفت که آسیبی حداقلی وارد می نمایند که در حد صفر است و در واقع این سبک کویرنوردی یکسری مزایا و معایب دارد.

وی ادامه داد: افرادی که با خودرو دودیفرانسیل به کویر می روند، آموزش های لازم را گذرانده اند و زباله خود را برمی گردانند، جاهای مشخصی کمپ می زنند و در مسیر تعریف شده حرکت می نمایند.

مدیر پایگاه جهانی لوت توضیح داد: مشکل ما افرادی خارج از تورها هستند که در سفرهای شخصی با خودرو دودیفرانسیل و دارای ظرفیت ورود به عمق لوت به منطقه می آیند و به دلیل مطلع نبودن به مسیرهای دسترسی، مسیرهای جدیدی را پیمایش می نمایند که حرکت آنان در دل کویر ضمن تخریب منظری، پوشش های گیاهی و حیات جانوری منطقه را نیز در معرض خطر قرار می دهد.

از تاثیر آفرود بر گردشگری تا کمبود امکانات کنترل کویر

افضلی گفت: در این زمینه پیشنهاد شد که تمامی خودروهای آفرود در مبادی ورود به لوت از جمله شهرستانهای فهرج، بم، شهداد و راور کنترل شوند که در این زمینه فاز نخست را انجام دادیم.

وی ادامه داد: تردد خودروهای دودیفرانسیل در کویر شهرستان های فهرج و راور نسبت به شهداد کمتر است اما در صورت تکمیل مبادی ورودی و با تخصیص نیروی انسانی، امکانات و پشتیبانی بیشتر می توانیم آنان را کنترل کنیم.

مدیر پایگاه جهانی لوت اعلام کرد: ظرفیت آفرود در توسعه حوزه گردشگری ورزشی و ماجراجویانه استفاده می گردد و در این زمینه آیین نامه ای را وزارت میراث فرهنگی با همکاری فدراسیون اتومبیلرانی تهیه و تنظیم نموده که بر این اساس اکوسافاری (رانندگی در کویر و طبیعت) را به زیرمجموعه میراث فرهنگی تبدیل می نماید و این اقدام با وجود ظرفیتهای ویژه این حوزه در گردشگری کرمان اثرگذار خواهد بود.

وی اضافه نمود: طی این سالها بحث نقطه یابی، طراحی مسیرهای گردشگری و آموزش نیروهای آفرود انجام گرفته که بخشی از آنها در حوزه وظایف وزارت میراث فرهنگی و پایگاه جهانی لوت است و مابقی باید با یاری دیگر دستگاه ها انجام گیرد.

افضلی ابراز داشت: توسعه گردشگری مختص افزایش تعداد اقامتگاه ها، راهنمایان و تاسیسات گردشگری نیست؛ باید ابتدا راه دسترسی و زیرساختها این حوزه تامین گردد اما متاسفانه در استان کرمان بویژه حوزه لوت توسعه گردشگری نامتوازن بوده است.

وی ادامه داد: گردشگری استان کرمان طی این سالها رشد یافته اما در حوزه زیرساختها عقب مانده ایم و عمق این کمبود زیرساختی استان در حوزه مخابرات، راه دسترسی و فرهنگ سازی مشاهده می گردد که این کمبودها می تواند همه دستگاه ها را دخیل کند.

مدیر پایگاه جهانی لوت در ادامه گفت: می طلبد که مدیریت ارشد استان کرمان برای رشد گردشگری دیار کریمان روی این موضوع تصمیم گیری کند.

وی بعلاوه به مردم و رانندگانی که به لوت می آیند نیز توصیه کرد که با توجه به کمبود امکانات، بیشتر مراقب باشند و زباله خود را به شهر برگردانند و از کویر حفاظت نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2527

به "آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفرود سواری تجربه ای هیجان انگیز از سفر به کویر لوت محسوب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید