وضعیت زاینده رود قرمز شد

به گزارش تور گرجستان ارزان، چندین سال است که زاینده رود با چالش های آبی روبرو شده و تامین آب چند شهر و روستا را به مخاطره می اندازد. این شرایط تا جایی پیش رفته که طبق گفته های مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، کل آورد در سد زاینده رود سال جاری تنها 545 میلیون مترمکعب بود که این عدد نسبت به سال های گذشته بسیار پایین تر است و عملا یک رکورد را در این بخش پشت سر گذاشتیم.

وضعیت زاینده رود قرمز شد

به گزارش تور گرجستان ارزان، افت بارندگی های کشور و به تبع آن کاهش ذخیره آب سد زاینده رود به عنوان منبع مهم تامین کننده آب شرب شهرهای اصفهان، یزد، کاشان و روستاهای مسیر، نگرانی های متعددی را برای نحوه تامین آب شرب این مناطق در فصل تابستان به وجود آورد و با وجود تمهیدات جدی وزارت نیرو برای جبران کسری آب مورد احتیاج منطقه و کاهش تنش آبی در شهرهای یادشده به وسیله روش های مختلف هم چون لزوم استفاده از پساب تصفیه شده در بخش صنایع آب بر منطقه، مدیریت شبکه و اصلاح الگوی مصرف، سد زاینده رود هم چنان حال و روز خوشی ندارد.

حجم نرمال مخزن این سد حدود یک میلیارد و 239 میلیون مترمکعب است که در حال حاضر ذخیره آب این سازه به 318 میلیون مترمکعب کاهش یافته که در مقایسه با سال گذشته کاهش 15 درصدی داشته است. این میزان ذخیره سازه در حالی است که احتیاج شرب سالانه شهرهای یاد شده از سد زاینده رود حدود 400 میلیون مترمکعب است.

از میزان ذخیره فعلی سازه نیز حدود 130 میلیون مترمکعب آن مربوط به حداقل حجم بهره برداری از سد است که این میزان از آب نیز باید به منظور ارائه آب با کیفیت و حفظ پایداری سازه در سد داخل باقی بماند و بقیه آن به سمت پایین دست رها گردد.

از طرفی ورودی به این سد در سال آبی جاری نیز به 498 میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته افت 56 درصدی داشته و فاصله زیادی با یک میلیارد و 126 میلیون مترمکعب ورودی سال گذشته خود دارد.

دغدغه های آبی برای زاینده رود بسیار زیاد است، همین مساله نیز موجب شده تا نقدهای بسیار زیادی به دولت در این باره گردد، اما باید پذیرفت که بحران آب در ایران نهادینه شده و برای حل آن نه تنها اقدامات دولت بلکه همکاری تمام اعضای کشور احتیاج است تا دیگر رودها و منابع آبی کشور به حال زاینده رود گرفتار نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 153

به "وضعیت زاینده رود قرمز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت زاینده رود قرمز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید