نویسنده و شاعر پیشکسوت درگذشت

به گزارش تور گرجستان ارزان، سیدعدنان غریفی، داستان نویس، شاعر و مترجم، 12 خرداد 1323 در خرمشهر به جهان آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و سپس وارد دانشکده نفت آبادان شد. چون همه درس ها به زبان انگلیسی درس داده می شد خواه ناخواه با زبان و ادبیات انگلیسی خو گرفت.

نویسنده و شاعر پیشکسوت درگذشت

عدنان غُریفی، نویسنده، شاعر و مترجم در 79 سالگی در هلند درگذشت.

اعظم کیان افراز، ناشر این نویسنده، شاعر و مترجم زبان عربی با تایید این خبر به ایسنا گفت: او شب گذشته (پنجشنبه، چهاردهم اردیبهشت ماه) در آمستردام هلند به دلیل کهولت سن از جهان رفت.

به گفته او، پیکر غریفی فردا (شانزدهم اردیبهشت) در هلند به خاک سپرده می گردد.

سیدعدنان غریفی، داستان نویس، شاعر و مترجم، 12 خرداد 1323 در خرمشهر به جهان آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و سپس وارد دانشکده نفت آبادان شد. چون همه درس ها به زبان انگلیسی درس داده می شد خواه ناخواه با زبان و ادبیات انگلیسی خو گرفت.

او از نویسندگان نوگرای دهه های 40 و 50 است و به همراه نویسندگان دیگری از جمله ناصر تقوایی، احمد محمود، احمد آقایی، منصور خاکسار، پرویز مسجدی، حسین رحمت، علی گل زاده، مسعود میناوی، ناصر مؤذن، محمد ایوبی، پرویز زاهدی، نسیم خاکسار و بهرام حیدری مکتب داستان نویسی جنوب را شکل داد.

در اوایل نیمه دهه 40 با همکاری عده ای دفترهای ادبی هنر و ادبیات جنوب را منتشر کرد که پس از انتشار عدد نهم در سال 1346 همگی دستگیر شدند. پس از آزادی ابتدا در آبادان به عنوان معلم انگلیسی و مربی تنظیم متن برای رادیو و تلویزیون مشغول به کار شد. چندی بعد به تهران منتقل شد و در همین اداره مشغول به کار شد. سپس به رادیو رفت و سردبیر برنامه فرهنگی برنامه دوم بود و ترجمه و اجرای برنامه روزانه برای شما خوانده ایم را به عهده داشت و هم زمان با مجله خوشه به سردبیری احمد شاملو همکاری می کرد. او در سال 63 به هلند مهاجرت کرد و بیش تر به نوشتن و ترجمه پرداخت و مجله ای ادبی به نام فاخته منتشر کرد. مضمون بعضی از داستان هایش سقوط خانواده های ریشه دار جنوب کشور و حسرت از دست رفتن مظاهر سنت و طبیعی است.

از عدنان غریفی آثار متعددی منتشر شده اند که از این میان می توان به مادر نخل، شنل پوش در مه، مرغ عشق، چهار آپارتمان در تهرانپارس و سکه ها اشاره نمود.

بعلاوه دفترهای شعر این سوی عطرِ قبیله، یکی از کمدی ها، برای خرمشهر امضاء جمع می کنم، برنامه حرکت: امروز، این جا، به موشک بستن فرشتگان، نخل مشتعل، فروغ، خطابه آدم و ایران کجا است؟ از او به جا مانده است.

غریفی شعرهای تبعید عبدالوهاب البیاتی، رمان های مردان در آفتاب و اّم سَعَد غسَان کَنَفانی و رمان نظارت دقیق قطارها نوشته بهومیل هرابال را هم ترجمه و منتشر نموده است.

این داستان نویس در زمینه روزنامه نگاری نیز فعالیت هایی داشته است که خوشه با همکاری احمد شاملو، نشریه هنر و ادبیات جنوب با همکاری منصور خاکسار، ناصر مؤذن، ناصر تقوایی و...، دیدن به عنوان سردبیر بخش فرهنگی و مترجم و فاخته نشریه ای ادبی که در هلند چاپ می شد از جمله این فعالیت ها است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2534

به "نویسنده و شاعر پیشکسوت درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده و شاعر پیشکسوت درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید