نوردلینگن؛شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!

به گزارش تور گرجستان ارزان، شهر نوردلینگن در منطقه Donau-Riesواقع در ایالت باوریا (در جنوب آلمان) احداث شده و ویژگی های منحصر به فردی نسبت به سایر شهرستان های منطقه دارد. در حقیقت، این شهر با تمامی شهرهای جهان فرق دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره این شهر زیبا و ویژگی خاص آن بخوانید.

نوردلینگن؛شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!

نوردلینگن (به آلمانی: Nördlingen) از شهرهای ایالت باوریای آلمان است که از 1217 تا 1803 شهر آزاد امپراتوری بود. در جنگ های سی ساله در سال 1634 سلطنت طلبان پیروز شدند. در 1645 صحنه ای از پیروزی فرانسوی ها بود.این شهر آثار معماری فراوانی از قرن های 14و 15 دارد.

در طول قرون وسطی، زمانی که شهاب سنگی به قطر 25 کیلومتر به این منطقه اصابت کرد، گودالی ایجاد کرد که بعد ها محلی برای احداث شهر نوردلینگن زیبا شد. گفته می گردد این گودال 14.5 میلیون سال قبل زمانی که شهاب سنگی به زمین برخورد کرد، ایجاد شد و Nördlinger Ries (چاله نوردلینگن) نام گرفت. کمتر از پنجاه سال است که شواهدی مبنی بر مناسب بودن این منطقه برای احداث شهر دیده شد.

سال ها این باور وجود داشت که گودال کم عمقی که درست در مرکز شهر نوردلینگن واقع شده بود دهانه آتشفشانی خاموش است. اما در سال 1960 دو دانشمند آمریکایی با نام های یوجین شومیکر (که نام او به علت کشف ستاره ی دنباله دار Shoemaker-Levy 9 معروف شده است) و ادوارد چائو ثابت کردند که این گودال در حقیقت محل برخورد شهاب سنگ با زمین است.

چگونگی تایید فرضیه برخورد شهاب سنگ به این محل

این دو دانشمند طی بازدید از کلیسایی در شهر نوردلینگن به این نتیجه رسیده که دیوار های آن از سنگ کوارتز ساخته شده است، و از آنجا که این سنگ تنها تحت فشار زیاد به وجود می آید از این کشف خود نتیجه گرفتند که می تواند حاصل از برخورد شهاب سنگ باشد. پس از کشف این سنگ محکم در محل تشکیل این گودال استنباط شد که حتما علت تشکیل آن برخورد شهاب سنگ است. همچنین اطراف شهر Ries نیز سنگ کوارتز زیادی دیده می گردد که همان برخورد شهاب سنگ را نشان می دهد.

همچنین گودال دیگری به نام Steinheim با قطر 3.8 کیلومتر کشف شده که این گودال در 42 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است. به نظر می رسد این دو گودال نزدیک هم به طور هم زمان تشکیل شده اند و هر دو نتیجه ی دوتکه شدن یک سیارک هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1674

به "نوردلینگن؛شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوردلینگن؛شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید