نمای شگفت آوری که تجهیزات فضایی از طوفان سهمگین لورا نشان می دهند

به گزارش تور گرجستان ارزان، در حالی که توفند لورا به سرعت بخش های قاره آمریکا را تحت تأثیر قرار می دهد، ماهواره های هواشناسی، زمین شناسی و دیگر تجهیزات مستقر در فضا، به دقت این پدیده را رصد می کنند.

نمای شگفت آوری که تجهیزات فضایی از طوفان سهمگین لورا نشان می دهند

قوی ترین طوفان دریایی یا هاریکان اقیانوس اطلس در سال 1856 میلادی رخ داده بود و اکنون توفند لورا (Hurricane Laura) که از همان نوع محسوب می شود، قاره آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است.

هم اکنون این چرخه گرراستای پس از گذر از جزایر آنتیل کوچک و عظیم به عنوان یک طوفان کوچک و سپس گذشتن از جزایر فلوریدا کیز به عنوان یک طوفان متوسط، به یک طوفان قدرتمند و عظیم تبدیل شده و سواحل آمریکای شمالی و خلیج مکزیک را تحت تأثیر قرار داده است.

لورا به عنوان سیزدهمین چرخه استوایی، دوازدهمین طوفان معروف، چهارمین توفند (طوفان دریایی) عظیم و نخستین توفند عظیم سال 2020 شناخته می شود.

این طوفان از یک موج عظیم گرراستای که در 16 آگوست (26 مرداد) سواحل غربی آفریقا را ترک کرد، آغاز شد و در 20 آگوست (30 مرداد) به یک توفند گرراستای (با حداقل سرعت 119 کیلومتر بر ساعت) تبدیل شد.

لورا به عنوان یک طوفان گرراستای به جزیره آنتیل کوچک و پورتوریکو رسید، سپس در هیسپانیولا و کوبا حرکت کرد و باعث هشدارهای طوفان و تخلیه بیش از 260 هزار نفر در این کشور شد. پس از آن در 25 آگوست (4 شهریور) به عنوان یک توفند نوع 1 وارد خلیج مکزیک شد و اکنون با تبدیل شدن به یک توفند عظیم نوع 4 به سواحل فلوریدا رسیده است.

توفندهای نوع 4، دومین نوع عظیم طوفان های دریایی در مقیاس سافیر سیمپسون (Saffir-Simpson Hurricane Scale) هستند که توسط جریان های باد دریایی با سرعت 209 تا 251 کیلومتر بر ساعت شکل می گیرند.

در این میان ماهواره های هواشناسی و زمین شناسی به دقت این پدیده عظیم طبیعی را پایش می کنند تا ضمن بررسی راستا آن و اعلام هشدارها، عوارض و خساراتی را که به جای می گذارد بسنجند. این فعالیتی است که به طور مرتب و پیوسته انجام می شود؛ از جمله در سال های گذشته ناسا تصاویر طوفان ایوان را از فضا به نمایش گذاشته بود.

از جمله در ساعات گذشته، اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) با اعلام هشدار برای سواحل خلیج شمال غربی فلوریدا، ویدیوی زیر را که توسط ماهواره GOES-16 از این طوفان عظیم تهیه شده به اشتراک گذاشت که علاوه بر فعالیت ابرها، رعدوبرق های بسیار این توفند را نشان می دهد. نمایی که هرچند از بالا زیبا به نظر می رسد اما موجی از اضطراب و تخریب در زیر آن وجود دارد.

این اداره همچنین با استفاده از ماهواره GOES-East نمایی نزدیک تر از مرکز توفند لورا را به نمایش گذاشت و به ساکنین ایالت های تگزاس و لوئیزیانا هشدار داد.

علاوه بر این، توفند لورا از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) نیز رصد و پایش شده و به طور مرتبط تصاویر آن به اشتراک گذاشته می شود. از جمله روز گذشته فضانورد ناسا کریس کسیدی (Chris Cassidy) که در این ایستگاه ساکن است، عکسی را از شرایط این طوفان به اشتراک گذاشت.

برای دیدن تازه ترین شرایط ماهواره ای توفند لورا می توانید به برگه مرتبط در وب سایت اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا مراجعه کنید.

ویدیوها از NOAA

عکس کاور: توفند لورا از نگاه ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: ISS

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1488

به "نمای شگفت آوری که تجهیزات فضایی از طوفان سهمگین لورا نشان می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمای شگفت آوری که تجهیزات فضایی از طوفان سهمگین لورا نشان می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید