مهاجری: رییسی مرگ یک بار، شیون یک بار را بپذیرد!

به گزارش تور گرجستان ارزان، محمد مهاجری؛ رییس جمهور در 100 روزگی دولتش در برابر یک تصمیم سخت دیگر قرار گرفته است: حذف ارز 4200 تومانی و پذیرفتن ارز تک نرخی. اکثریت بزرگی از اقتصاددانان با آن موافقند. چه طرفداران اقتصاد بازار و چه اقتصادیون نهادگرا. گروه اول از روز نخست هم با ارز چندنرخی به خصوص از نوع 4200 تومانی اش مخالف بوده اند و گروه دوم که بنا به ملاحظه فساد و سودجویی با آن سر ستیز دارند.

مهاجری: رییسی مرگ یک بار، شیون یک بار را بپذیرد!

تک و توک اقتصاددان هایی هم هستند که حذف ارز 4200 تومانی را به معنای انفجار تورم می دانند و از پیامد های اقتصادی اش بیمناکند. برخی سیاسیون هم نگرانی های دیگری دارند. گویا رییس جمهور استدلال کسانی را که بر حذف دلار 4200 تومانی رای داده اند، پسندیده و همان را در لایحه ای به مجلس فرستاده است. مجلس شورای اسلامی پریروز نه به دوفوریتش رای داد، نه به یک فوریتش.

پیام این رای معین بود: بازگرداندن توپ حذف دلار 4200 تومانی به زمین دولت. رییسی پیش از این می توانست قضیه را در نشست سران سه قوه تمام کند و کارش به منت مجلس نرسد، اما چنین نکرد. اینکه نگران بود سران قوا هم حاضر به همراهی نشوند یا دلیل دیگری داشت در درجه دوم اهمیت واقع شده است. درجه اول اهمیت این است که رییسی از هزینه عواقب حذف ارز ترجیحی شدیدا نگران است و نمی خواهد به تنهایی هزینه اش را بپردازد.

روحانی با همه انتقاد هایی که در مدیریت افزایش قیمت بنزین به او وارد است، یک تصمیم سخت گرفت. اگر او قیمت بنزین را لیتری 2000 تومان افزایش نداده بود، الان دولت رییسی باید روزانه 200 میلیارد تومان (100 میلیون لیتر مصرف روزانه ضرب در 2000 تومان افزایش قیمت هرلیتر) بیشتر سوبسید می داد و این یعنی بار سنگین هزینه 6000 میلیارد تومانی در ماه. حذف ارز 4200 تومانی قطعا آثار اقتصادی اش از افزایش قیمت بنزین از طریق روحانی بالاتر است و به نظر می رسد به همین دلیل رییسی نمی خواهد بی گدار به آب بزند و شاهد تورم افسارگسیخته ای باشد که بر دهک های پایین جامعه تحمیل می شود.

به علاوه رییس جمهور می داند ناهماهنگی تیم اقتصادی دولتش (همان گونه که در دولت قبل هم زحمت آفرین بود) پاشنه آشیل است. با این همه رییسی اگر مرگ یک بار، شیون یک بار را بپذیرد و چنین تصمیم بزرگی بگیرد، متهورترین رییس دولت بعد از انقلاب خواهد بود و این اقدام را در کارنامه اش ثبت خواهد کرد. همراه بودن مجلس و نهاد های حاکمیتی با رییسی حتما به او قوت قلب خواهد داد که در مواجهه با این ریسک بزرگ کم نیاورد، اما نقش مشاورانی که ممکن است هر لحظه نقاشی پوپولیسم را در برابر دیدگان او بگیرند و به ریاست دولت چهاردهم هم امیدوارش کنند، می تواند پوست خربزه ای برای لغزیدن و شبیه شدن به روسای دولت های قبلی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2192

به "مهاجری: رییسی مرگ یک بار، شیون یک بار را بپذیرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجری: رییسی مرگ یک بار، شیون یک بار را بپذیرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید