شرایط سفر به ارمنستان در دوران کرونا

به گزارش تور گرجستان ارزان، ارمنستان، همسایه کوچک و زیبای کشورمان است. کشوری با نزدیک به 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و 3 میلیون جمعیت. به دلیل نزدیکی به ایران و امکانِ سفرِ زمینی و هوایی، ارمنستان یکی از مقاصد گردشگری محبوب میان ایرانیان است. با همه گیری ویروس کرونا اما مختصات گردشگری در جهان عوض شده و سفر کردن به سهولت قبل نیست. اکنون برای سفر به هر مقصدی باید قوانین و پروتکل های بهداشتی آن مقصد را هم پیدا نموده و مطالعه کنید. در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی درباره سفر به ارمنستان در دوران کرونا ارائه دهیم. اطلاعاتی که می تواند به شما در سفرهای آینده یاری کند.

شرایط سفر به ارمنستان در دوران کرونا

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

برای این کار ابتدا باید بدانیم که این ویروس از چه زمانی در ارمنستان دیده شد و دولت چه اقداماتی برای مهار آن انجام داد. به علاوه، باید بدانیم که کدام مرزها باز هستند و شرایط سفر به کشور در این دوران چگونه است و در نهایت، با توجه به شرایط کلی کشور، آیا مسافران برای سفر به این کشور امنیت لازم را دارند یا خیر.

شروع و مدیریت کوید 19 در ارمنستان

ارمنستان از اول مارچ 2020 (یازدهم اسفند 1398) رسما خاطرنشان کرد که موارد ابتلا به ویروس کوید-19 را در کشور پیدا نموده است. در کمتر از دو هفته، دولت اعلام شرایط اضطراری کرد و این شرایط تا سپتامبر 2020 (شهریور 1398)، پنج بار تمدید شد. با شروع همه گیری، دولت از شرکت های مخابراتی خواست تا مکالمات و پیغام های مشترکانشان را رصد نمایند تا افرادی که در معرض ویروس بودند شناسایی شوند. در نهایت، با خاتمه شرایط اضطراری، این طرح هم متوقف شد.

از سپتامبر دولت طرح جدیدی تصویب کرد که به پشتوانه آن می توانست بدون اعلام شرایط اضطراری، مناطقی را قرنطینه کند و رفت و آمد را محدود سازد. متاسفانه، جنگ قره باغ و اعتراضاتی که به دنبال آن در ارمنستان انجام شد، شرایط همه گیری را تشدید کرد. کشور امکانات پزشکی و نیروی درمانی کافی برای رسیدگی به مجروحان جنگی و بیماران مبتلا به کرونا را نداشت.

با اینحال ارمنستان در منطقۀ خودش، کمترین آمار ابتلا و مرگ و میر را دارد و در حالیکه کشورهای دیگر مانند گرجستان و آذربایجان با پیک دوم روبرو شده و مجبور شدند مجددا قرنطینه و محدودیت ها را شروع نمایند، ارمنستان توانست محدودیت ها را کاهش هم دهد. البته محدودیت هایی مانند استفاده اجباری از ماسک در تمام مکان های عمومی همچنان پا برجا است. طبق این قانون همه موظف به استفاده از ماسک هستند به جز بچه ها زیر 6 سال، افرادی که سوار موتور یا دوچرخه هستند، افرادی که در فضای باز ورزش می نمایند و افرادی که به دلایل بیماری های خاص نباید از ماسک استفاده نمایند.

متخصصین باور دارند که این کاهش در ابتلا به دلیل رسیدن به مصونیت گله ایِ تقریبی است. نزدیک به 26 درصد از جمعیت ارمنستان به کرونا مبتلا شدند که این آمار در شهرهای بزرگتر بیشتر هم هست. به علاوه دولت تصمیم دارد برای 10 درصد از جمعیت خود واکسن تهیه کند. دور اول این واکسن، 3 درصد از جمعیت را پوشش می دهد و از شرکت دارویی استرازنکا خواهد بود.

طبق آمار رسمی دولت ارمنستان، تا کنون نزدیک به 174257 نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، 164654 نفر بهبود یافته اند و 3219 نفر جانشان را از دست داده اند. البته در نظر داشته باشید که کل جمعیت ارمنستان نزدیک به 3 میلیون نفر است.

دستورالعمل ها و محدودیت های سفر در دوران کرونا

از 12 ژانویه 2021 (23 دی 1399) تمام محدودیت های ورود و خروجِ مرزی به ارمنستان برداشته شده است و شهرواندان ارمنی و غیرارمنی به شرط رعایت پروتکل ها می توانند وارد کشور شوند. به علاوه، قانون انجام آزمایش PCR در ارمنستان و قرنطینه فردی هم برداشته شده است. البته مسافران باید در ورود به ارمنستان برگه آزمایش PCR خود را که نتیجه آن منفی است و حداکثر 72 ساعت قبل از تاریخ ورود اجرا شده، ارائه دهند. برگه آزمایش باید به زبان انگلیسی، ارمنی یا روسی باشد و نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه فرد در آن نوشته شده باشد. آزمایش باید روی سربرگ رسمی آزمایشگاه چاپ گردد که اطلاعات آزمایشگاه را دارد و ریاست آزمایشگاه آن را امضا و مهر کند.

به محض ورود، کارشناسان سلامت افراد را آنالیز می نمایند تا علائم بیماری نداشته باشند. این آنالیز شامل اندازه گیری درجه حرارت بدن، معاینه بیرونی و آنالیز برای پیدا کردن سایر علائم معمول بیماری است. اگر فرد علائم بیماری را داشته باشد به سرعت بستری می گردد. اگر مسافران هنگام ورود، نتیجه تست PCR به همراه نداشته باشند، باید در مراکز سلامت فرودگاه یا ایستگاه های مرزی این تست را انجام دهند و تا آماده شدن نتیجه در قرنطینه کامل بمانند. معمولا 48 ساعت بعد از اینکه نمونه آزمایش ثبت شد، نتیجه آن به فرد اعلام می گردد. تمام هزینه های آزمایش و قرنطینه اجباری به عهده خود مسافر است.

آیا سفر به ارمنستان امن است؟

ارمنستان کشور امنی است، آمار جرایم جدی در آن بالا نیست و معمولا این جرایم متوجه گردشگران نیستند. البته منظور این نیست که مراقب نباشید، جرائمی مانند دزدی، به خصوص دزدی از اتومبیل ها مسئله ای است که گردشگران معمولا با آن روبرو می شوند. دزدی در قطار یا وسایل نقلیه عمومی هم اتفاق می افتد. در نظر داشته باشید که جرائم این چنینی در بسیاری از مقاصد گردشگری جهان شایع است و گردشگران باید تا جایی که می توانند احتیاط نمایند.

تا مهرماه سال جاری، اگر به ارمنستان می رفتید تنها نگرانی همین سرقت احتمالی بود که مختص به ارمنستان نبود و در هر مقصد گردشگری دیگری احتمال رخ دادن آن وجود داشت. اما از اوایل مهرماه 99 و با شروع درگیری ها در منطقه قره باغ، کشور برای سفر نا امن شد. حتّی بعد از اعلام آتش بس هم کشور همچنان دوران ناآرامی را داشت چرا که تظاهرات های اعتراضی شکل گرفت. البته با گذشت زمان شرایط به مرور آرام تر شده و مسئله ای از نظر امنیت برای گردشگران وجود ندارد.

سفر به ارمنستان برای ایرانیان و تورهای ارمنستان

ایرانیان برای سفر به ارمنستان نیاز به دریافت ویزا ندارند و می توانند به راحتی به این کشور سفر نمایند. ورود زمینی به ارمنستان از مرز نوردوز و ورود هوایی به وسیله فرودگاه بین المللی زوارتنوتس انجام می گردد. مسافرانی که در این ایام به ارمنستان سفر می نمایند باید پروتکل ها را رعایت نمایند. در ارمنستان ماسک زدن برای همه اجباری است و رعایت نکردن این اصل ممکن است منجر به جریمه فرد گردد. البته در خودروهای شخصی این الزام وجود ندارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1810

به "شرایط سفر به ارمنستان در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سفر به ارمنستان در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید