شایعاتی درباره مراقبت از چشم که حقیقت دارند

به گزارش تور گرجستان ارزان، زمانی که بچه تر بودیم، اگر نزدیک تلویزیون می نشستیم، پدر یا مادر اخطار می دادند که برای چشم ها خوب نیست. احتمالاً شما هم -به اجبار- آب هویج زیاد می خوردید، چون برای چشم ها مفید بود… اما این شایعات یا باورها از کجا نشأت گرفته اند؟ در این مطلب قصد داریم به این افسانه ها و قصه ها نگاهی بیاندازیم و ببینیم که این گفته ها تا چه حد صحت دارند.

شایعاتی درباره مراقبت از چشم که حقیقت دارند

شایعاتی درباره مراقبت از چشم که حقیقت دارند

زمانی که بچه تر بودیم، اگر نزدیک تلویزیون می نشستیم، پدر یا مادر اخطار می دادند که برای چشم ها خوب نیست. احتمالاً شما هم -به اجبار- آب هویج زیاد می خوردید، چون برای چشم ها مفید بود… اما این شایعات یا باورها از کجا نشأت گرفته اند؟ در این مطلب قصد داریم به این افسانه ها و قصه ها نگاهی بیاندازیم و ببینیم که این گفته ها تا چه حد صحت دارند.

هویج بینایی را قویتر می نماید

حقیقت در مورد رابطه هویج و بینایی این است که تا به حال هیچ تحقیق یا مطالعه ای نمایانگر این مساله نبوده که خوردن هویج به صورت مستقیم منجر به افزایش قدرت دید گردد. البته هویج حاوی مقادیر زیادی ویتامین A است و مساله اصلی همین است. ویتامین آ ماده ای مقوی برای چشم های شما است. اما خبر بد این است که این ویتامین در مواد غذایی ای که مصرف می کنید بسیار کمیاب است. علت سفارش مردم به خوردن هویج برای افزایش توانایی در دید هم همین است. در این حال باید توجه داشته باشید که ویتامین آ برای چشمهای شما مناسب است، اما اندازه زیاد آن برای بدن مضر است. پس در خوردن هویچ زیاده روی نکنید.

کار کردن با کامپیوتر برای چشمها مضر است

رابطه ضرر چشمهای شما در هنگام کار با کامپیوتر ارتباطی مستقیم با نحوه کار کردن با کامپیوتر و اینکه چه کاری با آن انجام دهید دارد. آنتراک های کوتاه و نگاه های گذری به اطراف از جمله کارهایی هستند که برای استراحت دادن به چشم ها و بعلاوه سایر نقاط بدن بسیار ضروری هستند. اما متاسفانه بیشتر ما وقتی که مشغول کار با کامپیوتر می شویم، این آنتراک ها و نگاه به جایی غیر از صفحه مانیتور را فراموش می کنیم. چه در حال مطالعه باشیم، چه کشیدن نقشه های ساختمانی و یا حتی گشت و گذار در وب، به هر حال باید برای پیشگیری از خستگی و خشک شدن چشمهایمان، به صورت مرتب به آنها استراحت دهیم.

توجه کنید که ممکن است حتی بدون هیچ استراحتی به ظاهر چشمها صدمه ای نبینند، اما سردردهایی که بعداً به سراغمان می آیند را نمی توان نادیده گرفت. ضروری است به هنگام کار با کامپیوتر با چشمهایمان درست رفتار کنیم در غیر این صورت آنها به خوبی از خجالتمان در خواهند آمد.

در نور کم مطالعه نکنید

در واقع مطالعه کتاب، حل کردن جدول و انجام سایر موارد مشابه در نور کم صدمه ای به چشم های ما نخواهد زد. اما نور کم به هنگام مطالعه به سرعت منجر به خستگی چشمها خواهد شد و این خستگی حتی از صدمه تماشا هم به مراتب بدتر است. به هر حال اگر می خواهید بعضی کارهای چشمی را راحت تر و با صدمه کمتری انجام دهید، بهتر است در نور مناسب و کافی به آنها بپردازید.

عینک زدن یا لنز گذاشتن چشمها را به آنها وابسته می نماید و بینایی را ضعیف می نماید

استفاده از عینک و لنز در صورتی که تحت نظر دکتر باشد و به صورت اصولی انجام گردد، منجر به ضعیف شدن چشمها نمی گردد. به هر حال دلایلی همانند افزایش سن، صدمات چشمی، بیماری و حتی مسائل ژنتیکی ممکن است هر کسی را مجبور به استفاده از عینک و یا لنز کند. اما این موارد بی علت منجر به کاهش قدرت دید نمی شوند.

نزدیک تلویزیون ننشینید، چشمهایتان ضعیف می شوند

ماجرای تلویزیون نگاه کردن از این قرار است که همانطور که نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر به مدت زیاد، منجر به بروز سردرد می گردد، نگاه کردن مداوم به صفحه تلویزیون هم همین شرایط را برای ما به وجود می آورد. اما هنوز مدرکی در مورد نزدیک نشستن به تلویزیون می تواند به چشم ها صدمه بزند یافت نشده. اما اگر شما برای واضح تماشا تصاویر آن مجبور هستید بسیار به آن نزدیک شوید، ضروری است برای آنالیز دقیق چشم ها نزد دکتر بروید. شاید ملزم به استفاده از عینک باشید و خودتان هم خبر ندارید.

پوشیدن عینک دیگران به چشمها آسیب می زند

در واقع حقیقت ماجرا در مورد اینگونه سفارشات و تاکیدها این است که گذاشتن عینک اشتباهی و یا عینک سایر افراد، در کوتاه مدت اشکالی در چشم ها به وجود نمی آورد. اما بهتر است در صورتی که باید از عینک بهره ببرید، از عینک مخصوص به خود استفاده نمایید تا در بهبود شرایط دید به شما یاری کند.

منبع:نشریه اینترنتی سالم زی

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2113

به "شایعاتی درباره مراقبت از چشم که حقیقت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعاتی درباره مراقبت از چشم که حقیقت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید