سهم هر یک از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران

به گزارش تور گرجستان ارزان، آخرین اطلاعات منتشر شده از سهم منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران بیانگر آن است که از میان منابع متحرک کامیون ها و از بین منابع ثابت صنایع و نیروگاه ها نقش پررنگی در آلودگی هوا دارند.

سهم هر یک از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران

به گزارش شهر به نقل از ایسنا بر اساس اطلاعات آخرین سیاهه انتشار شهر تهران منابع متحرک بیشترین سهم را در تولید ذرات معلق - مهمترین آلاینده هوا در پاییز و زمستان - دارند. براین اساس سهم منابع متحرک از جمله خودروهای شخصی، تاکسی، موتورسیکلت، اتوبوس، کامیون و. . . در تولید ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 60 درصد - معادل 6338 تن - برآورد شده که در این بین نقش کامیون ها نسبت به سایر منابع آلاینده متحرک پررنگ تر گزارش شده است.

بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران سهم کامیون ها در تولید ذرات معلق حدود 16 درصد و سهم خودروهای شخصی حدود 14 درصد است همچنین موتورسیکلت ها و اتوبوس ها به ترتیب حدود 10 و 6 درصد در آلودگی هوای تهران طی شش ماهه دوم سال موثر هستند.

علاوه بر منابع متحرک، منابع ثابت نیز در آلودگی هوا و تولید ذرات معلق نقش مهمی دارند. برای مثال سهم صنایع و نیروگاه های تهران و اطراف آن در تولید ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون حدود 30 درصد گزارش شده است و در کنار این، منابع دیگری از جمله پالایشگاه ها و پایانه های اتوبوس نیز هر کدام به ترتیب حدود 4.4 و 2.3 درصد در آلودگی هوای تهران سهم دارند. بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، انتشار ذرات معلق در تهران طی سال های اخیر حدود 21 درصد افزایش یافته است.

این شرایط یعنی ذراتی در تهران افزایش یافته اند که می توانند بیماری های قلب و ریه را تشدید کنند و باعث اثراتی مانند علایم قلبی و عروقی، آریتمی های قلبی، حملات قلبی، علائم تنفسی، حملات آسم و برونشیت شوند. هرچند که افزایش غلظت ذرات معلق در پاییز و زمستان خطرات خود را دارد و سلامت شهروندان را تهدید می کند اما طی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، آثار سوء ذرات معلق دو چندان شده است، چرا که هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، 8 درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند.

با تمام این ها از ابتدای مهر ماه تا به امروز کیفیت هوا در تهران طی 14 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است. علاوه بر تهران کیفیت هوا در سایر کلان شهرهای کشور از جمله اصفهان، کرج، مشهد، شیراز و اراک نیز شرایط خوبی از ابتدای مهرماه تا به امروز نداشته است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1590

به "سهم هر یک از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم هر یک از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید