روش نگهداری و کاشت گل زمستانی تاج الملوک

به گزارش تور گرجستان ارزان، گل زمستانی تاج الملوک انتخاب مناسبی برای افرادی است که دوست دارند در فصل سرما نیز باغچه و گلدان های خانه شان پر از گل باشد. گل تاج الملوک به خاک مرطوب و محیط سایه نیاز دارد و زمان گلدهی آن از اوایل تا اواسط بهار هر سال میباشد.

روش نگهداری و کاشت گل زمستانی تاج الملوک

گل زمستانی تاج الملوک از گیاهان زینتی بسیار زیبا است که کاشت آن در ایران از گذشته های دور تا به امروز رایج بوده است. برای آشنایی با شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری و کاشت این گل با خبرنگاران همراه شوید.

طریقه کاشت گل زمستانی تاج الملوک

کاشت و تکثیر تاج الملوک به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته های چند ساله صورت می گیرد. مراحل کاشت این گیاه به شرح زیر است:

تکثیر گل زمستانی تاج الملوک از طریق کاشت بذر

 1. ابتدا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید و داخل آن را با خاک مناسب پر کنید. دقت داشته باشید کف گلدان سوراخ کافی برای زهکش داشته باشد. برای این منظور می توانید روی سوراخ های کف گلدان را با سنگریزه بپوشانید تا هنگام آبیاری خاک نشت نکرده و سوراخ گرفته نشود.
 2. قبل از کاشت بذر تاج الملوک، ابتدا خاک گلدان را به طور کامل آبیاری کنید تا کاملا خیس شود.
 3. بذرها را روی سطح خاک بپاشید و سپس در حدود نیم سانتیمتر روی بذرها را با کود دامی کاملا پوسیده و سرند شده بپوشانید. این کار باعث می شود بذرها در زمان کوتاهتر جوانه زده و جوانه های شما قویتر باشند. همچنین توجه داشته باشید، حتما از کود دامی چند ساله، کهنه، پوسیده، خشک و سرند شده استفاده کنید و به هیچ عنوان کود دامی تازه را بر روی بذرها نریزید. اگر کود دامی در دسترس شما نبود، میتوانید از ورمی کمپوست برای کاشت گل زمستانی تاج الملوک استفاده نمایید.
 4. دو مرتبه با آبپاش به آرامی آبیاری را انجام دهید. مراقب باشید بذرها از سطح خاک جابه جا نشوند.
 5. بعد از اینکه جوانه های گل تاج المولوک، به حدود 5 تا 8 سانتیمتر رسیدند، می توانید گیاه را به گلدان اصلی انتقال دهید.

تکثیر گل زمستانی تاج الملوک از طریق تقسیم بوته های چند ساله

ساده ترین روش تکثیر تاج المولوک، تقسیم بوته های چند ساله و کاشت آنها در خاک مناسب و گلدان های جداگانه است. لازم به ذکر است در مقیاس زیاد به دلیل نیاز به کارگر زیاد این کار به صرفه نیست ولی برای کاشت در گلدان و محیط منزل استفاده از این روش ساده تر خواهد بود.

 • به این منظور غده های کوچک گیاه را با چاقوی تیز جدا کنید و در عمق 12 سانتی متری از سطح خاک بکارید.
 • سپس آبیاری را به طور کامل انجام دهید و گلدان را به محل با دما و نور کافی انتقال دهید.
 • بهترین زمان برای تکثیر تاج الملوک به این روش فصل بهار یا پاییز است.

مقالات مرتبط:

کدام گلها برای کاشت در فصل زمستان مناسبند؟

کاشت گل برای عید؛ نکات و توصیه های مهم

گیاه شناسی گل تاج الملوک

این گل، دارای حدود 70 گونه است که همگی چندساله و مقاوم به سرما هستند و غالبا به عنوان دو ساله کشت و کار می شوند. این گل از خانواده آلاله است و معمولا در علفزارها و بیشه زارها رشد می کند. گل های بسیار زیبایی دارد که از اوایل بهار نمایان می شوند. برگ های این گل از نظر ظاهری شبیه به کرفس است. لازم به ذکراست برخی رقم های گل زمستانی تاج الملوک به شدت سمی هستند، بنابراین از کاشت این گونه ها در محل های در دسترس بچه ها باید پرهیز شود.

شرایط محیطی مناسب گل زمستانی تاج المولوک

 • خاک: گل تاج المولوک به نوع خاک حساسیت چندانی ندارد ولی لازم است خاک از زهکشی و نفوذپذیری بالایی برخوردار باشد. خاکبرگ مخلوط با ماسه خاک مناسبی برای کاشت این گل است. همچنین ترکیبی از خاک باغچه 60 درصد، ماسه 20 درصد و کود حیوانی 20 درصد نیز برای کاشت این گل مناسب است.
 • دما: دمای مناسب برای نگهداری گل تاج المولوک 19 تا 25 درجه سانتی گراد است. البته قسمت زیرزمینی گیاه به سرما زمستان مقاوم است و طوقه و ساقه زیرزمینی گیاه تا 35- درجه را تحمل می کند. همچنین برای اینکه گیاه به گل رود نیاز به سرمای زمستانی دارد. نیاز سرمایی گیاه، در دمای 13 درجه سانتی گراد شب و 15 درجه سانتی گراد روز برآورده می شود. زمان سـرمادهی بسـته به دما 4 - 6 هفته است به طوری که در دمای 5 درجه سانتیگراد، 4 هفته و در دمای 13 درجه سانتیگراد 6 هفته است.
 • نور: گل زمستانی تاج الملوک سایه پسند است و نباید در محل هایی که زیاد آفتابگیر باشد کشت شود و اگر کمی نور باشد بهتر است. در فضای آزاد بهتر است گیاه را در زیر سایه درختان بکارید.
 • آبیاری: لازم است خاک محل کاشت این گل همواره مرطوب باشد. باتلاقی شدن خاک باعث از بین رفتن گیاه و پوسیده شدن ریشه می شود. در شرایط آب و هوایی معتدل هفته ای یکبار تا دوبار آبیاری کافی است.

گل تاج الملوک در طبیعت، توانایی ریزش بذرها را به صورت خود به خودی پس از گلدهی دارد و پس از ریزش در همان محل گیاهان جدید تولید می شود، بنابراین اگر شما مایلید در محل خاصی گل را بکارید می توانید قبل از ریزش، بذرها را جمع آوری و در محل دلخواه خود بکارید.

منابع: سایت جامع گل و گیاه، نارگیل، پارسه گرد

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1714

به "روش نگهداری و کاشت گل زمستانی تاج الملوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نگهداری و کاشت گل زمستانی تاج الملوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید