دوچرخه سواری برای زنان، یک اعتراض پنهان است؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، وب سایت آسو: کتاب انقلاب؛ چگونه زنان دوچرخه سوار جهانی را تغییر دادند، تاریخچه و بزرگداشتی ست از نخستین زنان دوچرخه سواری که کارشان ابتدا نوعی بیانیه ای سیاسی، سرگرمی ای دوست داشتنی و در نهایت اقدامی فمینیستی به شمار می رفت.

دوچرخه سواری برای زنان، یک اعتراض پنهان است؟

کتابی که داستان های جالبی درباره دوچرخه سواران و گروه هایشان در سراسر دنیا را با خوانندگان در میان می گذارد. پس از گذشت بیش از یک قرن از رواج دوچرخه سواری، دوچرخه و فرهنگی که با خود پدید آورده به امری رایج تبدیل شده است، اما این فرایند، چالش بزرگی برای زنان بوده و حتی حالا هم فرهنگی به شدت مردانه دارد.

هانا راس، نویسنده کتاب، تصویری به دست داده است از داستان زنان خارق العاده دوچرخه سوار و گروه های زنانه دوچرخه سواری آن زمان در سراسر دنیا، که هم اقتدار زنان دوچرخه سوار را نشان می دهد، هم مسائل کنونی اش را.

هانا راس، که خودش دوچرخه سوار است، بسیاری از زنان و دختران شگفت انگیز دوچرخه سواری را به ما معرفی می کند که از قدیم تا به امروز، مخالفت های بسیاری را تاب آوردند؛ از اوایل دهه 1880، در مسابقه های دوچرخه سواری شرکت کردند و دوچرخه سواری را نوعی مبارزه برای دریافت حق رأی زنان می دانستند.

علاوه بر این، هانا راس در کتاب خود از زنانی تجلیل می کند که در رقابت های دوچرخه سواری رکورد تازه ای ثبت کرده اند و خواستار برابری هستند، افزون بر دوچرخه سواران کشور هایی مثل افغانستان، هندوستان و عربستان سعودی که به زنان الهام می بخشند تا جاده ها، کوره راه ها و هر جای دیگر را از آنِ خود کنند.

این کتاب با روایت سرگذشت زنان دوچرخه سوار، چالشی در برابر روایت مردانه از دوچرخه سواری، و تجلیلی ست از ابتکار و درخشش زنان دوچرخه سوار در فرهنگی مرد سالار.

برشی از کتاب

البته سیمون دوبوار تنها کسی نبود که زدن به جاده آن هم سوار بر دوچرخه، فریفته اش می کرد.

وقتی پیاده روی می کنیم، طبعاً به دشت ها و درخت زار ها می رویم. چه بر سرمان می أید اگر فقط در باغ یا پیاده رو قدم بزنیم؟ این پرسش هنری دیوید تروا، شاعر و فیلسوف آمریکایی (1862-1817) شیفته پیاده روی را می توان چند دهه بعد از دوچرخه سواران هم پرسید. تا جایی که می دانیم، دوچرخه سواران هم صرفاً به پارک های محلی و خیابان ها بسنده نکردند. به جای آن، هم زمان با رونق سفر و گردشگری در قرن نوزدهم، استفاده از دوچرخه برای کشف مقاصد دورتر، به طور خاص در میان طبقه مرفه غرب اروپا و شمال آمریکا رواج یافت.

در اواخر قرن نوزدهم، دوچرخه سواری در زمان تعطیلات در خارج از کشور آن قدر محبوب شد که کمپانی تامس کوک شروع به عرضه تور های دوچرخه سواری کرد؛ هر چند اغلب دوچرخه سواران بی باک تر ترجیح می دادند که تنها و در جهت های نامعمول سفر کنند. در سال 1890، عضویت در باشگاه تور های دوچرخه سواری چهار برابر شد و بسیاری از اعضای این باشگاه به مناطقی سفر کردند که در غیر این صورت، هرگز گذرشان به آن ها نمی افتاد. روزنامه های باشگاه مملو از اخبار سفر های داخلی یا خارجی بود، مزین به طرح یا عکسی سیاه و سفید، که الهام بخش کسانی بود که به دنبال الگویی برای پیروی بودند.

لیلیاس ممپل دیودسن، سردبیر صفحه بانوان روزنامه باشگاه تور های دوچرخه سواری، بر اساس تجربه شخصی اش می دانست که زنانی که دوچرخه سواری آموخته اند، ناگزیر تشنه سفر هایی طولانی ترند، برای چشیدن لذت رفتن و رفتن و هرگز به عقب بازنگشتن و با این کار خود را مثل کاشفی می دیدند که برای نخستین بار وارد کشور تازه ای می شود و دنیایی را برای خودش کشف می کند.

به همین شکل، بر تعداد کسانی افزوده می شد که از موهبت وقت کافی و پول فراوان برخوردار بودند و می خواستند چند روز، چند هفته و حتی چند ماه را صرف رکاب زدن از جایی به جای دیگر بکنند، از میان مناظر و حتی کشور هایی که پیش از این فقط در نقاشی ها و کتاب ها دیده بودند. بعضی از این زنان نخستین زنان پیشگام دوچرخه سواری بودند که در کشور ها یا نواحی معینی رکاب می زدند و حتی در سال 1894 یکی از آنان به تنهایی دور کره زمین را رکاب زد؛ هر چند بیشتر آنان نیازی نمی دیدند که برای ماجراجویی تا این اندازه دور شوند.

حتی امروز هم که به لطف ارزانی و سهولت دسترسی به وسایل حمل و نقل شخصی می توان به همه نقاط دنیا سفر کرد، همچنان سفر طولانی با دوچرخه نوعی ماجراجویی است. امکان کشف سرزمین های نو، آن جوری که با نگاه کردن از پنجره عقبی وسیله نقلیه ممکن نیست. معنای دوچرخه سواری در شهر اغلب رفتن از جایی به جای دیگر است، بی آنکه لازم باشد درباره امنیت یا مناسب بودن راه فکر کنیم. اما گردشی طولانی، پشت سر گذاشتن شهر به قصد سفری چندساعته یا چند روزه، سفری درست و حسابی به شمار می رود.

مردم هنوز با دوچرخه به سفر های طولانی می فرایند، ماه ها و حتی سال ها سراسر کشور ها یا گوشه و کنار دنیا را رکاب می زنند. روشی متداول برای مقابله با فشار زندگی پرهیاهوی مدرن. راهی برای احساس زنده بودن و در لحظه بودن. با بازگشتن به چیز های ساده ای مثل رکاب زدن در راهی گشوده. بعضی ها چالش می طلبند، بعضی به دنبال راه فرارند یا به خودیابی در میانه راه امید بسته اند. حتی بعضی امیدوارند که رکورد تازه ای ثبت کنند یا مرز های استقامت بدنی خود را بیازمایند.

جولیا بارینگ، نخستین زن رکورددار سریع ترین سفر به دور دنیا با دوچرخه، یعنی دوچرخه سواری سریع که فرصت درنگ و مشاهده نمی دهد، نوشته است که حتی وقتی دارید با زمان مسابقه می دهید، باز هم روی دوچرخه بودن مثل حضور در یک فیلم است، آن هم در نقشی مهم و حیاتی. کاملاً به محیط اطراف خود وابسته اید، باید خوب تماشا کنید و تمام حس های اطراف را به درون بکشید.

وقتی با دوچرخه به سفر می روم شاید همه چیز را حس نکنم، اما باید به محیط حساس و هوشیار باشم، نوعی هوشیاری که هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به آن نیازی نیست؛ و این سبب می شود که میزان آگاهی ام از محیط به بیشترین حد خود برسد. حتی در جهت هایی که به خوبی می شناسم، همیشه چیز تازه ای برای دیدن هست. مثل جهتی که گاهی از لندن به سامرست می روم تا خانواده ام را ببینم، از میان جاده های آرام برکشایر و ویلت شایر می گذرد، و من هر پیچ جاده را بلدم و علائم معین جهت را پیش بینی می کنم، مثل آن اسب سفید برنزی که روی تپه ها کنده کاری شده است، اما تازگی های خود را هم دارد.

بعضی اوقات این تازه های تماشایی فقط تغییر فصل از یک ماه به ماه دیگر است، گل های استکانیِ آبی روشنی که در آوریل دور درختان جنگلی می پیچند و شکوفه های زالزالک و پامچال های شکفته در حاشیه جاده و پرچین ها، در ماه مه. اگر قرار بود فقط رانندگی کنم و به جای این جهت، از بزرگراه می رفتم، همه این چیز ها را از دست می دادم.

حالا در راه با دوچرخه از میان مناظر می گذرم و بیشتر احساس می کنم که به محیط انس دارم و به آن حساس ام، حتی اگر به این معنی باشد که گاهی مجبور شوم با بدترین هوای ممکن یا با ترافیک سنگین یا نقص فنی دست و پنجه نرم کنم. هر چند بعد از هوای توفانی نیز حمام گرم بعد از آن، یک غذای عالی یا نوشیدنی که دوباره شما را زنده کند، در نهایت بسیار گواراتر و خواستنی تر از هر وقت دیگری است.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1450

به "دوچرخه سواری برای زنان، یک اعتراض پنهان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوچرخه سواری برای زنان، یک اعتراض پنهان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید