درخت عجیبی که مومیایی می نماید!

به گزارش تور گرجستان ارزان، این درخت مومیایی می نماید

برای کسانی که درختان جنگل را برای استفاده از چوب آن ها می برند تماشا صحنه هایی مثل لانه پرندگان و یا چیزهایی که در لابلای شاخه های درختان گیر نموده اند اصلا چیز عجیبی نیست اما مطمئنا تماشا یک سگ مومیایی از آن صحنه های غافلگیرانه است! این درست همان اتفاقی است که برای گروهی پیش آمد که در دهه 1980 به جنگل رفته بودند تا درختان را ببرند. آن ها سگی شکاری را تماشاد که انگار تازه مرده بود اما در واقع 50 سال از مرگش می گذشت! خبرنگاران را همراهی کنید تا ادامه این ماجرای عجیب را بخوانید.

درخت عجیبی که مومیایی می نماید!

حدود 50 سال قبل سگی در پی یک راکون و یا سنجاب به بالای یک درخت عجیب رفت اما دیگر هیچ وقت به پایین برنگشت. 20 سال بعد از این ماجرا گروهی برای قطع درختان بلوط به جنگل استان جورجیا در آمریکا رفتند، آن ها وقتی تنه درخت را با اره برقی بریدند با صحنه عجیبی روبرو شدند: لاشه مومیایی سگی در حفره درخت! این سگ شکاری قهوه ای با چشمانی باز به آن ها نگاه می کرد و از دندان هایش کاملا تعیین بود که چقدر برای زنده ماندن تقلا نموده اما به خاطر تنگی بیش از حد حفره درخت نتوانسته خود را از آن نجات دهد. معلوم بود که سگ بیچاره برای شکار به داخل لانه ای در درخت رفته ولی گیر نموده و چند روز بعد در اثر گرسنگی و تشنگی مرده است. حیوان، سگی شکاری بوده پس اصلا عجیب نیست که در پی شکار به بالای درخت و داخل حفره رفته اما او هیچ وقت به شکار نرسید و هیچ کسی نتوانست او را از حفره تنگ و تاریک نجات دهد.

به طور طبیعی سگی که در وسط جنگل می میرد بعد از مدتی پوسیده می گردد و یا به وسیله دیگر حیوانات خورده می گردد اما یک سری شرایط مساعد دست به دست هم دادند تا این سگ به طور طبیعی مومیایی گردد و امروز بعد از 50 سال باز هم سالم باشد و فراموش نگردد. در شرایطی که هیچ کدام از فوت و فن های مومیایی مصریان در کار نبوده چرا بدن این سگ مومیایی شده و کاملا سالم مانده است؟ این سوال فکر همه آن هایی که جنگل رفته بودند را مشغول نموده بود. کار، کار درخت است! از آنجایی که این حیوان در داخل درخت مرده حیوانات دیگر نتوانستند خودشان را به آن برسانند و به خاطر ارتفاع احتمالا حیوانات دیگر حتی متوجه بوی لاشه هم نشده اند. موقعیت و شکل درخت که جریان هوا را رو به بالا می برد به مومیایی شدن این سگ یاری نموده است. در واقع این درخت درست مثل دودکش عمل نموده؛ بالا رفتن هوا از تنه درخت و خارج شدن آن از بالا باعث شده تا هیچ بویی از لاشه سگ در اطراف منتشر نگردد و هیچ حیوانی سر در نیاورد که در اینجا لاشه ای برای خوردن است. جریان رو به بالای هوا باعث شده بود تا بوی بد حیوان مرده پراکنده گردد و حشرات و دیگر موجودات برای خوردن آن هیچ اقدامی ننمایند.

از طرفی برای اینکه یک همچین مومیایی ای به وجود بیاید نوع درخت خیلی مهم است! تانیک اسیید درخت بلوط که یک خشک نماینده طبیعی است رطوبت بدن سگ را جذب نموده و باعث شده که پوست حیوان سفت و سخت گردد. اگر این سگ در درخت دیگری به غیر از بلوط گیر می افتاد هیچ وقت مومیایی نمی شد چون درخت بلوط ویژگی های منحصربفردی دارد که باعث فرآیند طبیعی مومیایی شدن می گردد. ماده اصلی که باعث این اتفاق شده تانن است که از درخت بلوط به وجود می آید و برای تاکسیدرمی استفاده می گردد و بر روی پوست بدن حیوانات مالیده می گردد تا پوسیده نشوند و از بین نروند. تانن از داخل تنه درخت به روی بدن سگ ریخته شده و از پوسیدگی و از بین رفتن بدن سگ جلوگیری نموده است.

محیط خشک داخل تنه درخت پناهگاه امنی را به وجود آورده بود تا دست دیگر موجودات به سگ نرسد و رطوبت بدنش خشک گردد. هوایی که به وسیله ریشه ها به داخل تنه درخت می آمد یک نوع خلاءی را به وجود آورده که به فرآیند خشک شدن بدن حیوان بیشتر یاری می کرد. رطوبت کم محیط، فعالیت های میکروبی را متوقف نموده و نبودن فعالیت های میکروبی هم به معنای آن است که هیچ پوسیدگی ای در کار نیست!

کسانی که این درخت را بریده بودند بعد از تماشا این صحنه عجیب به جای تکه تکه کردن چوب بدنه درخت، آن را به همراه سگ که همچنان در همان لانه گیر نموده بود به موزه تاریخچه جنگلداری اهداء کردند. در واقع آن ها تصمیم گرفتند تا با نمایش این سگ در موزه این صحنه نادر را به دیگران هم نشان دهند. بر روی این سگ مومیایی تحقیقاتی انجام شد و اینطور نتیجه گیری شد که احتمالا این سگ از سگ های شکاری دهه 1960 بوده است که برای شکار حیوانی مثل سنجاب یا راکون به بالای درخت و داخل حفره درخت رفته اما هر چه بیشتر به داخل این حفره رفته حفره تنگ تر شده و در نهایت در داخل آن گیر افتاده است.

این سگ که در موزه به نمایش گذاشته شده به مدت 20 سال سگ مومیایی نامیده می شد تا اینکه در سال 2002 موزه از مردم دعوت کرد تا برترین نام را برای این سگ پیدا نمایند اینجا بود که نام سگ را استاکی گذاشتند و از آن موقع تا به حال این سگ 4 ساله را با این نام می شناسند. برای تماشای این سگ مومیایی باید به موزه جهانی جنگل جنوبی بروید و یکی از جالب ترین تصاویر طبیعی را ببینید.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2356

به "درخت عجیبی که مومیایی می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت عجیبی که مومیایی می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید