خودتحریمی در بودجه پایتخت

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران (پانا) - مدیریت شهری پایتخت در نیمه اول 99 به یک نوع خودتحریمی در کسب منابع و درآمدهای مطلوب و پایدار دچار شده است. این در حالی است که 12 فاکتور بودجه ای برای شهرداری که در شش ماه ابتدایی سال جاری تصمیمی برای درآمدزایی از محل آنها وجود نداشته، می تواند پنجره ای 3 هزار میلیارد تومانی برای تامین هزینه های توسعه مطلوب شهر را پیش روی مدیران شهری پایتخت قرار دهد.

خودتحریمی در بودجه پایتخت

به گزارش دنیای اقتصاد، چکاپ بودجه ای پایتخت در شش ماه ابتدایی امسال نشان می دهد: از مجموع منابع و درآمدهای مصوب برای امسال، رقمی معادل 15 هزار و 287 میلیارد تومان تا سرانجام شهریورماه به خزانه شهرداری تهران واریز می شد، اما جزئیات کارنامه عملکرد بودجه ای شهرداری بیانگر کسب 62 درصد از این منابع و درآمدها معادل 9 هزار و 477 میلیارد تومان است. جالب آنکه نیمی از منابع و درآمدهای حاصل شده در نیمه اول امسال از محل انواع عوارض ساختمانی بوده است. به این معنا که شهرداری با اتصال به درآمدهای حاصل از عوارض بر پروانه های ساختمانی (عمدتا از دو محل فروش تراکم در حد مجاز و تغییر کاربری) توانسته در حدود 4 هزار و 500 میلیارد تومان درآمدزایی کند. این در حالی است که کارنامه عملکرد شهرداری در نیمه اول نشان می دهد عزم جدی از سوی مدیریت شهری برای کسب درآمد از 12 فاکتور مهم درآمدی وجود نداشته است. به طوری که شهرداری از ابتدای امسال تا سرانجام شهریورماه دست کم از 12 فاکتور منابع و درآمدی یا ریالی وصول نکرده یا آنکه میزان تحقق درآمد ریالی از آنها در کمترین سطح ممکن بوده است.

عوارض اسناد رسمی، جرایم رانندگی، جرایم حاصل از اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی، سهمیه از عوارض (موضوع تبصره یک ماده 6) تبصره 3 ماده 41 قانون مالیات ارزش افزوده، حق بهره برداری از پیاده روها، درآمد حاصل از مشاغل سیار و بی کانون، درآمد حاصل از سرمایه گذاری در بخش خصوصی، درآمد حاصل از پارکینگ ها و پارکومترها، عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران (ریال پیش بینی شده برای این ردیف بودجه ای ذکر نشده است)، درآمد حاصل از سود سهام سازمان ها و شرکت های تابعه، وصول مطالبات و عوارض نوسازی از جمله ردیف های بودجه ای که در زمان آنالیز و تصویب بودجه، دست کم رقمی معادل 3 هزار و 163 میلیارد تومان کسب درآمد و منابع برای شهر تهران در سال 99 از محل آنها پیش بینی و مصوب شده اما آن طور که گزارش عملکرد شش ماه نخست امسال نشان می دهد تا سرانجام شهریورماه صفر ریال از محل این فاکتورها به خزانه شهرداری واریز شده است.

برخلاف آنکه تکیه اصلی درآمدزایی مدیریت شهری در بازه زمانی موردآنالیز بر کسب درآمد از ردیف های ناپایدار و نامطلوب بوده، منابع و درآمدهای دست نخورده از سوی مدیران شهری، از جمله مطلوب ترین و پایدارترین ردیف های بودجه ای محسوب می گردد که بخشی از آنها فقط نیازمند پیگیری برای واریز به خزانه شهرداری و بعضی دیگر نیازمند تدوین و اجرایی کردن طرح برای اخذ عوارض پایدار شهری دارد. اگرچه بعضی از مدیران شهری کسب درآمد از این ردیف های بودجه ای را در امسال غیرممکن می دانند، اما بعضی از کارشناسان شهری معتقدند برخلاف ظاهر سخت درآمدزایی از این منابع، در صورت وجود عزم جدی در میان مدیریت شهری، یک پنجره جدید و در عین حال مطلوب درآمدی برای تامین هزینه های پایتخت پیش روی مدیران شهر باز می گردد. به ویژه آنکه بخش عمده این فاکتورهای درآمدی مربوط به اخذ عوارض از محل هایی است که هزینه های زیادی را بر شهر وارد و در نتیجه سطح کیفی زندگی در تهران را کاهش می دهد. اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران، عوارض نوسازی یا حق بهره برداری از پیاده روها از جمله ردیف های بودجه ای است که عاملان آنها به واسطه استفاده از فضای شهری، عارضه ای را به شهر وارد می نمایند.

در نتیجه اخذ عوارض از عاملان آنها و هزینه کرد درآمد حاصل از آنها در راستای توسعه مطلوب شهر می تواند تا حدودی کیفیت از دست رفته زندگی شهروندان را به واسطه چنین عوارضی کاهش دهد. به ویژه آنکه شرایط هزینه کرد درآمدهای به دست آمده در نیمه نخست امسال نیز حاکی از آن است که منابع و درآمد حاصل شده فقط توانسته کفاف هزینه های جاری و نگهداشت شهر را دهد و در مقابل عقب ماندگی زیادی در اجرای پروژه های توسعه ای شهر به وجود آورد. جزئیات کارنامه عملکرد دو فصل ابتدایی 99 بیانگر آن است که در مقابل وصول 62 درصد منابع و درآمدهای مصوب شده برای شهرداری، تحقق هزینه سرمایه ای (بخشی از بودجه که باید صرف اجرای پروژه های توسعه ای شهر می شد) به شدت دچار عقب ماندگی است. به طوری که از مجموع 13 هزار و 213 میلیارد تومان هزینه ابلاغی در حوزه سرمایه ای فقط 2/ 3 درصد محقق شده است. به این ترتیب مدیریت شهری حدود 97 درصد از آنچه مطابق با بودجه باید در نیمه نخست امسال صرف توسعه مطلوب شهر می کرد را هزینه نکرده است.

اگرچه ممکن است در ظاهر این تصور وجود داشته باشد که به دلیل شرایط خاص مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین رکود فعالیت های مالی، مدیریت شهری به قحطی پول برای اجرای پروژه های مهم دچار شده، اما در واقع به نظر می رسد شهرداری با خودتحریمی از یکسری از منابع و درآمدهای پایدار، دست کم حدود 3 هزار میلیارد تومان از درآمدها و منابع خود را از دست داده است. افزایش تاب آوری شهر برای کاهش اثر آلودگی، احداث و توسعه خطوط حمل و نقل ریلی، نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، احداث پارکینگ طبقاتی نیایش، احداث پارکینگ عمومی در بافت فرسوده، احداث و توسعه پارکینگ، تملک املاک جهت کاربری حمل و نقل، اجرای طرح کاهش پسماند(کاپ) از جمله ردیف های هزینه ای است که طبق گزارش عملکرد ارائه مدیریت شهری نتوانسته در نیمه اول امسال بودجه ای را به آنها اختصاص دهد. کارشناسان شهری معتقدند در صورتی که شهرداری مطابق با وعده های داده شده بتواند در نیمه دوم امسال تمرکز و عزم جدی خود را بر پیگیری و وصول درآمدها و منابع از دست رفته خود بگذارد می تواند دست کم بخشی از بودجه اجرای پروژه های توسعه ای شهر را که در نیمه اول به آنها توجه نکرده تامین کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1597

به "خودتحریمی در بودجه پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودتحریمی در بودجه پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید