خوابیدن در تاریکی، سلامت قلب و عروق را تضمین می نماید!

به گزارش تور گرجستان ارزان، محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور هنگام خواب عوارض مختلفی برای بدن دارد.

خوابیدن در تاریکی، سلامت قلب و عروق را تضمین می نماید!

محققان می گویند که خواب بدون قرار گرفتن در معرض نور احتمالاً برای سلامت قلب و عروق مفید است و این درحالی است که قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب، در سطح جهانی گسترده شده و با اثرات منفی بر سلامت و تندرستی مرتبط است.

محققان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو اخیراً تأثیرات بیولوژیکی سطوح مختلف قرار گرفتن در معرض نور هنگام خواب را آنالیز کردند. آن ها دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور میانه محیط در طول یک شب خواب، می تواند قند خون و تنظیم قلبی عروقی را مختل کند و عوامل خطر بیماری قلبی، دیابت و سندرم متابولیک را افزایش دهد. این مطالعه در PNAS منتشر شد.

مطالعه دیگری که در سال 2019 منتشر شد، نشان داد که نور مصنوعی در شب (ALAN)، مانند نور چراغ یا تلویزیون، با چاقی در زنان مرتبط است. این یافته ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب ممکن است بر تنظیم متابولیک تأثیر منفی بگذارد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور آبی در صبح و عصر متابولیسم گلوکز را تغییر می دهد و مقاومت به انسولین را در مقایسه با قرار گرفتن در معرض نور کم افزایش می دهد. مطالعه دیگری نشان داد که سطوح بالاتر ALAN با نرخ بالاتر دیابت نوع 2 در میان افراد مسن مرتبط است.

در این پژوهش دانشمندان 20 جوان بزرگسال را برای اقامت 3 روزه و 2 شب در آزمایشگاه آنالیز کردند. یک هفته قبل از مطالعه، آن ها عادات خواب شرکت کنندگان را با استفاده از Actigraphy و یادداشت های خواب مقدار گیری کردند. سپس شرکت کنندگان به طور تصادفی در دو شرایط خواب شرکت کردند. این شرایط شامل شرایط نور اتاق بود.

در روز های 1 و 2 آزمایش، نمونه های خونی شرکت کنندگان را قبل و بعد از مصرف غذا برای ارزیابی سطح ملاتونین و گلوکز خون آنالیز کردند. آن ها بعلاوه برای ارزیابی کیفیت خواب خود تحت پلی سومنوگرافی یک شبه (PSG) قرار گرفتند. شرکت کنندگان بعلاوه هر 2 ساعت یک بار که بیدار بودند، نظرسنجی را پر کردند تا خواب آلودگی، گرسنگی و تغییرات خلقی آن ها ارزیابی گردد.

در طول ارزیابی، پرستاران فشار خون را هر ساعت و در کنار مقدار گیری ضربان قلب هر 4 ساعت یک بار جمع آوری کردند. محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض یک شب با نور اتاق 100 لیتری باعث افزایش ضربان قلب هنگام خواب و مقاومت به انسولین در صبح روز بعد می گردد.

آن ها بر این باورند که نور می تواند بر ساعت شبانه روزی و بر ترشح ملاتونین تأثیر بگذارد. با این حال، هیچ تفاوت قابل توجهی در سطح ملاتونین مشاهده نشد. محققان به این نتیجه رسیدند که اجتناب از نور آبی هنگام شب ممکن است برای سلامت قلبی متابولیک مفید باشد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2418

به "خوابیدن در تاریکی، سلامت قلب و عروق را تضمین می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوابیدن در تاریکی، سلامت قلب و عروق را تضمین می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید