جشنواره پسته دامغان فرصتی برای تبیین اولویت ها و ظرفیت ها

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران، گروه استان ها-پدرام حکیم: دامغان برای پنجمین بار شاهد برگزاری جشنواره پسته است همایشی که مهمانانی از سراسر ایران و حتی کشورهای خارجی دارد و سال به سال به عرض و طول آن افزوده می گردد اما این همایش نیز مانند تمام رویدادهای دیگر می بایست با تعریف اهدافی شروع گردد و در سرانجام حداقل نیمی از آن ها می بایست محقق گردد تا بگوییم این رویداد موفق بوده است اما درباره جشنواره پسته دامغان چطور؟ این همایش در ادوار گذشته آیا توانسته نیمی از تمام انتظارات را برآورده سازد؟ ابتدا باید اهداف جشنواره پسته را بازخوانی کنیم.

جشنواره پسته دامغان فرصتی برای تبیین اولویت ها و ظرفیت ها

شناساندن پسته دامغان به دنیایان

یکی از اهداف جشنواره پسته شناساندن ظرفیت های دامغان در حوزه تولید پشته به بازارهای منطقه ای، استان های مجاور و در مرحله بعد کشورهای منطقه و دنیا است تا دروازه های بازارهای دنیای و منطقه ای را به سوی یکی از مرغوب ترین پسته های ایران اسلامی بگشاید این جشنواره با شناساندن ظرفیت های دامغان در حوزه تولید پسته به دنبال راهکارهایی است تا بتواند بازارهای هدف محصول تولیدی را به ورای مرزهای ایران اسلامی نیز امتداد ببخشد.

برخی کارشناسان معتقد هستند که در این بخش جشنواره پسته در ادوار نخست خود نتوانست موفقیت خوبی را کسب کند آن هم به این دلیل که برگزارکنندگان هنوز راه و روش درست هدف گذاری و جهت دهی به این برنامه را نمی دانستند اما به یک باره و با تغییر نگرش انجام شده در این همایش از سال 96 شاهد رشد چشم گیری در حوزه مراودات بین المللی این محصول باشیم تا جایی که در سال 97 اعلام شد پسته دامغان در سازمان دنیای مالکیت فکری (وای پو) ثبت دنیای گردیده است خبری که در عین شگفتی باعث خور سندی بسیاری از مردم استان سمنان شد.

از سوی دیگر حضور کشورهای خارجی و سفرای آن ها در جشنواره پسته و سرمایه گذارانی از جای جای ایران اسلامی و کشورهای منطقه ای نشان می دهد که جشنواره در حال بلوغ خود در حوزه شناساندن محصول پسته دامغان به دنیایان است. این امر هرچند دیر، اما به هر صورت شکل گرفت و توانست اتفاقات خوبی را در دامغان رقم بزند هرچند انتظارات از جشنواره امسال به مراتب بالاتر است.

سرمایه گذاری دیگر هدف جشنواره پسته

13 هزار هکتار باغ پسته در دامغان وجود دارد که سالانه با تولید بیش از چهار هزار تن میلیاردها تومان ثروت را از دل خاک می آفرینند پس این امر به خودی خود نشان می دهد که همچنان جا برای سرمایه گذاری در این عرصه وجود دارد اما توسعه کشت پسته هدف اصلی این جشنواره نیست بلکه سرمایه گذاری در بخش هایی که ارزش افزوده محصول پسته را افزایش می دهند ملاک خواهد بود.

پسته با یک تولید ساده در قالب صنایع تبدیلی می تواند ده ها محصول را به بازار عرضه کند از پوست آن می توان کود، رنگ، خوراک دام و ده ها محصول دیگر ساخت و با فرآوری آن نیز می توان پسته آجیل، پسته خشک، خلال پسته، پودر پسته و چندین محصول دیگر را به بازار روانه کرد که قیمت تمام گردیده شان درمجموع ده برابر قیمت یک کیلوگرم پسته تازه خواهد بود لذا سرمایه گذاری در این زمینه احتیاج و اولویت دامغانی ها است و نه صرفاً تولید محصول ...

جشنواره پسته اما اگر بتواند سالانه فقط یک سرمایه گذار را در حوزه صنایع تبدیلی پسته جذب کند به نظر می رسد رسالت خود را در قبال این محصول شگفت انگیز در سطح استان سمنان ادا نموده است چراکه آن قدر مزیت های شگفت آور در پسته وجود دارد که اگر تک تک آن ها را احصا و مورد بهره برداری قرار دهیم احتیاجی به تولید دیگر محصولات کشاورزی نیستیم.

گردشگری احتیاج دیگر دامغان

بدون شک دامغان یکی از کم نظیرترین شهرهای شمال شرق ایران ازلحاظ گردشگری است با وسعت کم آن قدر آثار تاریخی را یکجا درون خود جمع نموده که خیابان ها و روستاهای حومه اش چون جُنگی از تصاویر تاریخی می ماند همچنین اقلیم طبیعی این شهرستان نیز در جذب گردشگر مؤثر است اما از سوی دیگر باوجوداین همه ظرفیت همچنان جوانان این شهرستان از بیکاری رنج می برند حال آنکه اگر مدیریتی درست در عرصه گردشگری این شهرستان وجود داشت بااین همه مزیت در حوزه توریسم اصلاً جان بیکاری در دامغان وجود نخواهد داشت.

جشنواره پسته اما یک هدف گذاری دیگر نیز در حوزه گردشگر دارد این جشنواره سعی دارد تا با شناساندن ظرفیت های دامغان و با برپا کردن نمایشگاه هایی از صنایع دستی و ... جاذبه های این شهرستان را بشناساند همچنین با رایزنی های انجام شده تورهای گردشگری در تهران و سایر شهرهای کشور به این جشنواره گردشگر می آوردند تا در کنار دیگر رویدادها مانند گل غلتان، امام در، شیردوشان و ... مجموعه ای از جشنواره های بومی، مردمی و گردشگری را شکل دهند اما در این حوزه به نظر می رسد جشنواره پسته همچنان دارای نقاط ضعفی است که از دوره پنجم، برطرف این نقاط ضعف انتظار می رود.

بازار فروش در اولویت

دیگر هدف گذاری جشنواره پشته دامغان که شاید ازنظر بهره برداران و نه مسئولان، مهم ترین آن ها نیز قلمداد گردد دست یابی دامغانی ها به بازارهای فروش پایتخت، کشورهای خاورمیانه و حتی دنیا است به گفته مدیرکل جهاد کشاورزی استان سمنان، پسته دامغان آن قدر ظرفیت دارد که بتوان آن را یکی از مرغوب ترین پسته های کشور ازنظر مزه، طعم و کیفیت دانست اما اگر این محصول راه خود را به بازارهای دنیای پیدا نکند آیا فایده ای هم دارد؟

بسیاری کارشناسان معتقد هستند که محصولات منحصربه فرد ایران مانند فرش، زعفران، پسته و ... می توانند بخش اعظمی از بار اقتصادی غیرنفتی ایران را به دوش بکشند نکته ای که در اقتصاد مقاومتی نیز دارای اهمیت است چراکه اقتصاد مقاومتی به درون گرایی و برون نگری نگاه ویژه ای دارد پس جشنواره پسته باید درباره مهم ترین معضل کشاورزان یعنی یافتن بازار فروش، تأثیرگذار باشد وگرنه از تأثیرگذاری اش دور خواهد شد.

صادرات محصول تازه، یک احتیاج مهم

یکی از مسائل مهم در صادرات پسته تازه خوری آن است محصول پسته پس از چیده شدن از درخت به سرعت سیاه می گردد و بهترین زمان فروش آن که پرطرفدارترین آن ها نیز محسوب می گردد، زمانی است که پوست زرد و قرمز آن هنوز بر روی میوه واقع شده است پس باید با سرعت آن را به بازار رساند در سال ای اخیر به دلیل نبود هواپیما و مرز هوایی در استان سمنان این محصول نتوانسته آن چنان که بایدوشاید به بازارهای تازه خوری کشورهای همسایه، منطقه، خاورمیانه و دنیا دست یابد اما با تحقق مرز هوایی شاهرود که هنوز مورد بی مهری مسئولان مرکز استان واقع شده است، شاید بتوان این مورد را برطرف کرد.

درنهایت باید گفت جشنواره پسته برای تأثیرگذاری باید در چهار محور، بازار فروش و صادرات، گردشگری، سرمایه گذاری و شناساندن پسته دامغان به دنیایان اثرگذار باشد تا جوابگوی هزینه های برگزاری اش را بدهد در سال های اخیر عملکرد این جشنواره بسیار خوب و در برخی موارد حتی شگفت انگیز بوده که باید از برگزارکنندگان آن تشکر کرد اما در دوره های نخست، کار با کاستی های بسیاری همراه بود امسال اما خوشبختانه جشنواره پسته در شرایط خوبی برگزار می گردد هرچند قیمت دو برابری پسته نسبت به سال گذشته این جشنواره را تحت الشعاع قرار داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 96

به "جشنواره پسته دامغان فرصتی برای تبیین اولویت ها و ظرفیت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره پسته دامغان فرصتی برای تبیین اولویت ها و ظرفیت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید