توفیقی: زمان اجرای حق مسکن 300 هزاری مطابق مصوبه شورای عالی کار نیست

به گزارش تور گرجستان ارزان، رئیس کمیته دستمزد کانون شورا های اسلامی کار کشور با گلایه از اینکه دولت و مسئولان نگران معیشت و سلامت جامعه کارگران نیستند گفت:زمان اجرای مصوبه حق مسکن کارگران مطابق مصوبه شورای عالی کار نبوده است.

توفیقی: زمان اجرای حق مسکن 300 هزاری مطابق مصوبه شورای عالی کار نیست

جهت دریافت خدمات طراحی آلاچیق در حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی تور گرجستان ارزان، فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون شورا های اسلامی کار کشور، درباره واکنش وزارت کار در مورد کاهش 25 درصدی حق مسکن کارگران با اجرای مصوبه از تیرماه، گفت:بحث کارگران حذف 600 هزارتومان نبود، بحث اصلی این بود که چرا مصوبه ای که به صورت سه جانبه در شورای عالی کار تصویب شده است برای تصویب نهایی باید به دولت برود؟

وی ادامه داد:مطابق کدام قانون و مقاوله نامه های کارگری است؟ در نظام دستمزد این موضوع چه جایگاهی دارد؟ اکنون که قرار است مصوبه تصویب شده شورای عالی کار در هیأت دولت هم تصویب گردد، معین تاریخ بر عهده دولت است؟ رئیس شورای عالی کار زمان و تاریخ اجرای مصوبه را به گونه ای معین می نماید که در هیچ مصوبه شورای عالی کار این وجود نداشته است؛ که اگر وجود داشت، برای اثبات و صحت یک ادعای درست باید مدارک و مستندات ارائه می شد.

توفیقی بیان نمود:هر کس هر ادعایی مطرح می نماید باید برای آن دله معینی داشته باشد. مصوبه شورای عالی کار برای حق مسکن هیچ تاریخی نداشت. کسی که اعلام می نمایداین مسئله دروغ است، باید برای آن مستندات ارائه کند.

رئیس کمیته دستمزد کانون شورا های اسلامی کار کشور بیان نمود: کمیته دستمزد شورای عالی کار سال گذشته قبل از شروع جلسات مزد، اقدام به برگزاری جلسات کرد تا باز هم مانند سنوات گذشته نزدیک به جلسات مزدی کسی مدعی معین مزد صنف یا منطقه ای نگردد؛ همچنین آنالیز ها انجام شد که کشور شرایط آنالیز مزد منطقه ای را دارد؟ اگر این شرایط وجود دارد چگونه باید انجام گردد؟ چرا کسی این مسائل را پیگیری نمی نماید؟ از سوی دیگر شورای عالی کار موظف است ماهیانه یک جلسه به صورت رسمی برگزار کند. در حال حاضر وارد هفتمین ماه سال شده ایم، از ابتدای سال چند جلسه برگزار گردیده است؟ در جلساتی که در سال 98 برای معین مزد 99 برگزار گردید، قول هایی به کارگران داده شد، آیا تیم مالی دولت قول هایی که برای زندگی کارگران به نمایندگان کارگران داد را عملیاتی کرد؟

توفیقی اضافه نمود: قیمت گوشت گرم به یکباره 17 هزارتومان گران شد؛ آیا کسی این مسائل را دید؟ قیمت مرغ در بهترین حالت 19500 تومان است. این در حالی است که رئیس ستاد تنظیم بازار در مصاحبه های متعدد اعلام نموده است که خداروشکر مرغ در ماه محرم تغییر نکرد. پارسال این موقع قیمت مرغ چقدر بود؟ آیا دولت آنالیز نموده است که با حذف ارز دولتی و جایگرین ارز نیمایی برای کالاها، چه بلایی بر سر سبدمعیشت کارگران آمده است؟ تغییرات قیمتی روغن، کره، برنج، قند و شکر بسیار چشمگیر است. بیشتر نانوایی ها نان با آرد دولتی پخت نمی نمایند. قیمت برنج هندی در بازار کیلویی 21 هزارتومان است. این به معنی این است که افزایش افسارگسیخته ای در سبدمعیشت کارگران رخ داده است.

وی با بیان اینکه قیمت تخم مرغ و نهاده های دامی افزایش چشمگیر پیدا نموده است بیان نمود: ظرف سه سال قیمت مسکن 5 برابر شد، قیمت متوسط آپارتمان در تهران به 23 میلیون تومان رسیده است. آیا فاصله طبقاتی مورد توجه مسئولان است؟ آیا شکافی که بین سبد معیشت و هزینه ها به وجود آمده مورد توجه دولتی ها است؟ تورم را به صورت مصنوعی می خواهند کاهش دهند، آیا به ضریب جینی و شاخص تورم توجه دارند که چه بلایی سرکارگران می آیند. روز گذشته اعلام شد، میانگین درآمدی کارمندان دولت 6 میلیون و 500 هزار تومان شد، میانگین درآمد کارگران چقدر است؟ افزایش حق مسکن کارگران یکی از مولفه های دستمزد است. چرا از سال 1370 مورد بازنگری قرار نگرفته است؟ اگر این رخ داده بود امروز بحث یاری هزینه 300 هزار تومانی خنده دار نبود. هزاران خلف وعده از سوی دولت به کارگران وجود دارد. قیمت ماست در یک شب 30 درصد گران شد. قیمت دارو در بازه زمانی کوتاهی بسیارگران شد. طبقه کارگرنفس های رو به موت را سپری می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 16 شهریور 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1409

به "توفیقی: زمان اجرای حق مسکن 300 هزاری مطابق مصوبه شورای عالی کار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفیقی: زمان اجرای حق مسکن 300 هزاری مطابق مصوبه شورای عالی کار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید