تاج خروس را بکارید

به گزارش تور گرجستان ارزان، این گیاه زیبا، تاج خروس، برای ما حکم یک گیاه زینتی را دارد اما در واقع می توان آن را خورد! اگر گلی می خواهید که علاوه بر زیبایی، خوشمزه هم باشد، تاج خروس را از قلم نیاندازید!

تاج خروس را بکارید

نیازی به تعریف از گل های خیره کننده آن نیست، همه ما می دانیم تا چه حد زیبا هستند، اما دیدن برگ ها هم خالی از لطف نیست.

شاید خیلی از ما پرورش تاج خروس را بلد باشیم، اما اگر بخواهیم آن را به سفره مان اضافه کنیم چه؟ آیا روشی که تا الان با آن تاج خروس را پرورش داده ایم برای تاج خروسی که می خواهیم آن را بخوریم هم مناسب است؟

بهتر است برای پرورش تاج خروسی خوراکی از روشی ارگانیک تر استفاده کنیم، روشی که امروز به شما یاد خواهیم داد:

پرورش تاج خروس خوراکی

برخلاف دیگر سبزیجات برگی، تاج خروس در آفتاب زیاد خیلی هم شاد است. در حقیقت این گیاه بومی منطقه ها جنوبی آمریکا و مکزیک است. پس می توانید سبزی عالی برای بهاری گرم و حتی تابستان داشته باشید! این گیاه به خوبی خشکی را تحمل می کند اما آبیاری منظم تر را ترجیح می دهد و خاکی با زهکشی خوب می خواهد.

برای گرفتن نتیجه بهتر، بد نیست ابتدا کاشت گیاه را در درون خانه شروع کنید. اگر می خواهید از ابتدا دانه ها را در بیرون از خانه بکارید، صبر کنید تا یکی دو هفته از آخرین موج سرما بگذرد تا خاک در هنگام کاشت گرم باشد. برای انتقال دانه های جوانه زده به بیرون از خانه هم باید همین قانون را رعایت کنید و بعد از گذشتن موج سرما و گرم شدن خاک باغچه یا گلدان، تاج خروس را در بیرون از خانه بکارید. در کل تاج خروس، گیاه منطقه ها گرمسیری است و با سرما و بادهای سرد سازگاری ندارد و خراب می شود.

تاج خروس می تواند تقریبا بلند شود اما الزاما پرپشت و عریض نخواهد شد. اگر آن را در باغچه می کارید بهتر است آنها را با رعایت یک فاصله 25 تا 45 سانتی متری از هم بکارید. هر چه آنها را نزدیک تر به هم بکارید، شکلی که در حالت رشد کامل به باغچه تان می دهند دیدنی تر خواهد بود.

این تمام چیزی بود که برای کاشت و نگهداری از گیاه تاج خروس نیاز داشتید! آسان بود، نه؟!

این گیاه اصلا سخت نمی گیرد، با این حال گل هایی خیره کننده با رنگ هایی شاداب و براق تولید می کند که هوش از سر هر بیننده ای می برند!

یک نکته مهم! اگر می خواهید گل تاج خروس تان را بخورید، هرگز گیاه اولیه را از گلفروشی ها یا بازارهای گل و گیاه تهیه نکنید. چرا که در این مکان ها این گیاه به عنوان گیاهی زینتی به فروش می رسد و ممکن است پر از سم و کودهای شیمیایی، و قطعا مضر برای بدن، باشد. همیشه گل هایی که هم زینتی هستند و هم خوردنی را خودتان از کاشت دانه عمل آورید.

برداشت و استفاده از تاج خروس

فارغ از نوع کاشت، برگ های تاج خروس در هر مرحله ای از رشد گیاه قابل برداشت و مصرف هستند. برگ های کوچک تر ترد و لطیف هستند اما برگ های بزرگ هم پر از طعم اند. اینکه برگ های خیلی بزرگ شوند و گرمای زیادی دریافت کنند، برخلاف دیگر سبزیجات، باعث نمی شود مزه شان تلخ شود.

برگ های گیاه را هرس کنید و تاج گیاه و مقداری از برگ های بالای ساقه را روی گیاه نگهدارید تا باز هم رشد کنند و برای تان محصول تولید کنند. اما اگر می خواهید می توانید زمانی که ارتفاع گیاه به 30 سانتی متر رسید تمام گیاه را برداشت کنید. ممکن است بعد از برداشت گیاه به این صورت گیاه باز هم از ساقه ای که در خاک دارد جوانه ای تازه بیرون بفرستد اما چون در گیاه ایجاد زخم کرده اید و روی زخم را هم باز گذاشته اید ممکن است عوامل بیماری زا به آن حمله کنند.

من خودم ترجیح می دهم برگ های گیاه را به تدریج برداشت کنم و اجازه دهم گیاهم گل هم بدهد تا باغچه را هم زیبا کند.

حواستان به گیاه باشد. بعد از اینکه تاج خروس تان گل داد، گیاه شروع به خشک شدن می کند. قبل از اینکه تمام گیاه خشک و قهوه ای شود آن را بچینید و درون کیسه ای قرار دهید. گیاه در درون کیسه شروع به خشک شدن می کند. زمانی که تمام گیاه خشک شد آن را درون کیسه تکان دهید و یا به روش دیگری دانه هایش را از آن خارج کنید. سبوب دانه را از آن جدا کید. حالا دانه ها را برای پخت آش استفاده کنید! عالی می شود!

نکته آخر

چون می خواهید گیاه را بخورید، از سموم و کودهای شیمیایی بر روی آن استفاده نکنید و در صورت نیاز گیاه به کود دهی، از کمپوست و دیگر کودهای ارگانیکی که خودتان ساخته اید استفاده کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2411

به "تاج خروس را بکارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج خروس را بکارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید