این میوه گران قیمت دشمن آلزایمر است!

به گزارش تور گرجستان ارزان، تحقیقات نو دانشگاه سینسیناتی نشان داده است، مصرف روزانه زغال اخته در میانسالی می تواند خطر زوال شناختی افراد را در سال های آخر زندگی کاهش دهد. کارآزمایی کوچک انسانی چندین پیشرفت فیزیولوژیکی و شناختی را پس از 12 هفته مصرف روزانه مکمل بلوبری شناسایی کرد.

این میوه گران قیمت دشمن آلزایمر است!

پس از 12 هفته مصرف روزانه مکمل های بلوبری یا زغال اخته آبی، محققان شاهد بهبود های سلامت شناختی در شرکت کنندگان کارآزمایی بودند.

فواید زغال اخته آبی برای سلامتی به خوبی شناخته شده است. از خواص ترمیم زخم گرفته تا تقویت حافظه. در واقع زغال اخته ها بسته های کوچکی با مواد مغذی فوق العاده است.

رابرت کریکوریان چندین سال است که درباره اثرات عصبی زغال اخته مطالعه می نماید. کار قبلی او فواید شناختی متعددی را برای افراد مسن در افزودن بلوبری به رژیم غذایی نشان داد. این مطالعه نو به آنالیز این موضوع پرداخته است که آیا بلوبری ها می توانند در صورت مصرف منظم در میانسالی عوامل پیشگیرانه مفیدی باشند.

کریکوریان گفت: ما مزایای شناختی زغال اخته را در مطالعات قبلی با افراد مسن مشاهده نموده بودیم و فکر می کردیم که ممکن است در افراد جوانتر با مقاومت به انسولین موثر باشد. بیماری آلزایمر، مانند همه بیماری های مزمن پیری، در طی سالیان متمادی و از میانسالی آغاز می گردد.

برای آزمایش اثرات مکمل زغال اخته در میانسالی، محققان 33 بزرگسال بین 50 تا 65 سال را ثبت نام کردند. همه شرکت کنندگان حداقل اضافه وزن را داشتند (با شاخص توده بدنی 25 یا بیشتر) و شکایات ذهنی شناختی را گزارش کردند که نشان دهنده مراحل اولیه زوال عقل (کاهش شناختی مرتبط با سن) است.

به شرکت کنندگان کورکورانه یک منبع 12 هفته ای پودر بلوبری کامل خشک شده یا پودر دارونما داده شد. پودر بلوبری معادل نصف فنجان زغال اخته در روز بود. تعدادی تست شناختی در ابتدا و انتهای کارآزمایی تکمیل شد و چندین بیومارکر متابولیک ردیابی شدند.

به گفته کریکوریان، مهم ترین پیشرفت های شناختی که پس از 12 هفته مصرف مکمل زغال اخته مشاهده شد، در تست های مربوط به عملکرد های اجرایی بود. افرادی که پودر زغال اخته را مصرف می کردند، بهبودی در سطح انسولین ناشتا و افزایش جداسازی میتوکندری، یک فرآیند سلولی مرتبط با پیری سالم را نشان دادند.

البته، مانند همه مطالعات، دراین مطالعه هم اخطار های زیادی وجود دارد. گروه کوچک و مدت مصرف کوتاه بود؛ بنابراین سخت است که فوراً زغال اخته را به عنوان یک غذای قدرتمند برای پیشگیری از زوال عقل معرفی کنید.

کریکوریان از این محدودیت ها مطلع است و خواستار انجام مطالعات بیشتر برای تایید این یافته ها است. با این حال، او بعلاوه خاطرنشان می نماید که اضافه کردن زغال اخته به یک رژیم غذایی متعادل به عنوان بخشی از یک استراتژی گسترده تر پیری سالم، هیچ ضرری ندارد.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2488

به "این میوه گران قیمت دشمن آلزایمر است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این میوه گران قیمت دشمن آلزایمر است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید