امکان صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تعهدات ناشی از مبادلات اقتصادی و تجاری

به گزارش تور گرجستان ارزان، با پیگیری دبیرخانه شورای گفت وگو، بانک مرکزی موضع خود را در خصوص امکان صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تعهدات ارزی مبادلات تجاری بین اشخاص، خاطرنشان کرد. بر این اساس صدور ضمانت نامه ریالی توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی برای تضمین تعهدات اعم از ریالی و ارزی در مبادلات مالی-تجاری بین اشخاص، فاقد منع قانونی است.

امکان صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تعهدات ناشی از مبادلات اقتصادی و تجاری

شرکت های تولیدنماینده و صادرنماینده فولاد انتقاداتی مبنی بر ممانعت بانک ها و مؤسسات اقتصادی و اعتباری از صدور ضمانت نامه های ریالی برای تعهدات ارزی صادرنمایندگان، موضوع تبصره ذیل ماده 52 دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه بانکی (ریالی) داشتند. در این راستا دبیرخانه شورای گفت وگو، موضوع را در نشست تخصصی با حضور نمایندگان بانک مرکزی و انجمن تولیدنمایندگان و صادرنمایندگان فولاد کشور آنالیز کرد و مقرر شد اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی با اعلام نظر و یا صدور بخشنامه ای، ابهام ایجاد شده را برطرف کند.

پس از پیگیری های انجام شده، بانک مرکزی طی نامه ای اظهار داشت که ممنوعیت مورد اشاره در تبصره ذیل ماده 52 دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه بانکی (ریالی)، تنها ناظر بر موارد صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تسهیلات و یا تعهدات ارزی ایجاد شده توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی است. بر این اساس صدور ضمانت نامه ریالی توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی برای تضمین تعهدات اعم از ریالی یا ارزی، ناشی از مبادلات اقتصادی- تجاری بین اشخاص، فاقد منع مقرراتی است.

بدین ترتیب شرکت های صادرنماینده به ویژه در حوزه صادرات فولاد با توجه به روابط تجاری با تولیدنمایندگان این محصول، می توانند با دریافت ضمانت نامه ریالی از بانک ها، نسبت به تضمین تعهدات ارزی خود اقدام نمایند که این امر موجب توسعه صادرات فولاد و سایر محصولات تولیدی مشابه در کشور می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 11 شهریور 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1400

به "امکان صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تعهدات ناشی از مبادلات اقتصادی و تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان صدور ضمانت نامه ریالی برای تضمین تعهدات ناشی از مبادلات اقتصادی و تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید