اصول عکاسی از طبیعت یا منظره

به گزارش تور گرجستان ارزان، عکاسی از طبیعت یا منظره یکی از موضوعات محبوب بین عکاسان حرفه ای، مبتدی ها و حتی مردم عادی است. ما در این مطلب شما را با اصول عکاسی از طبیعت، عوامل و ابزارهای مورد نیاز برای عکاسی اصولی از طبیعت یا منظره آشنا خواهیم کرد.

اصول عکاسی از طبیعت یا منظره

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - زمانی که در مورد اصول عکاسی از طبیعت یا منظره صحبت می کنیم باید به نکاتی مانند تعادل رنگ سفید در عکاسی، انواع فیلترها، لنز ها، دوربین ها و در مجموع تکنیک های نورسنجی و... در عکاسی توجه داشته باشیم. ما در ادامه ضمن اشاره به این نکات، توصیه هایی برای عکاسان مبتدی و حرفه ای به شما ارائه خواهیم داد و خواهیم گفت که چطور می توانید عکس هایی مشابه آنچه در این مطلب مشاهده می کنید را بگیرید. رعایت هر کدام از این اصول به بهبود کیفیت عکس های حاصله یاری زیادی خواهد کرد. مهم ترین اصول عکاسی از طبیعت 5 مورد هستند:

1. تعادل رنگ سفید (White balance)

اولین نکته مهم برای رعایت اصول عکاسی از طبیعت توجه به وایت بالانس یا تعادل رنگ سفید است. تعادل رنگ سفید (White balance) به تنظیمات دمای رنگ (colour temperature setting) دوربین شما اشاره دارد.

 • عکاسان مبتدی: اگر مبتدی هستید از تنظیمات اتوماتیک استفاده کنید. دوربین های امروزی در تعادل رنگ سفید بسیار دقیق هستند. ولی اگر دوربین شما به مشکل برخورد در این رابطه، نگران نباشید به راحتی می تواند در کامپیوتر آن را تصحیح کنید. تنها نکته ای که باید دقت کنید این است که اگر قصد دارید عکس خود را در کامپیوتر ویرایش کنید، بهتر است عکس های خود را با فرمت RAW بگیرید.
 • عکاسان حرفه ای: شما هیچ وقت از تنظیمات تعادل رنگ سفید حالت اتوماتیک نباید استفاده کنید. شما باید به ارزش رنگ سفید و خاکستری در عکس توجه کنید. تعادل میان رنگ سفید و خاکستری نکته مهمی در اجرای اصول عکاسی از طبیعت محسوب می شود.

با توجه به اصول عکاسی از طبیعت، چگونه می توانید عکسی مشابه تصویر بالا بگیرید؟

 • لنز: لنز سوپر تله فوتو
 • تنظیمات: کم ISO دیافراگم متوسط
 • روش: تعادل رنگی را به صورت اتوماتیک تنظیم کنید و به صورت RAW عکس بگیرید. اگر عکس گرفته شده تعادل رنگی مناسبی نداشت در کامپیوتر اصلاحات را انجام دهید.

2. لنز تله متوسط (Medium telephoto lens)

انتخاب لنز مناسب در اجرای اصول عکاسی از طبیعت شما را یاری خواهد کرد. بهترین لنز برای عکاسی از طبیعت لنز تله متوسط است. لنز تله فوتو، یک لنز بین 85 تا 200 میلی متر است.

 • عکاسان مبتدی: اگر مبتدی هستید لنز شما باید برای عکس های حیات وحش یک لنز تله فوتو باشد. اگر بودجه شما اجازه می دهد، یک لنز سریع خریداری کنید. یعنی f2.8 یا f4 با لنز سریع شما می توانید با رزولوشن 1.4x یا 2x و کیفیت بسیار بالا عکاسی کنید. یک لنز معمولی در این محدوده 70، 70-200 f2.8 یا 75-300 f5.6 است.
 • عکاسان حرفه ای: پرکاربردترین لنز در کیف دوربین شما برای عکاسی طبیعت، لنز 70-200mm f2.8 است. این لنز یک لنز همه کاره برای عکاسی از طبیعت به خصوص حیات وحش است. لنز کوچکی است که می توانید با رزولوشن 1.4x با آن عکاسی کنید بدون اینکه کیفیت عکس پایین آید؛ و f2.8 این امکان فوق العاده را به شما می دهد که در شب با فلاش عکاسی کنید. یک لنز تله فوتو همراه با extension tube حتی می تواند برای عکاسی ماکرو استفاده شود.

با توجه به اصول عکاسی از طبیعت، چگونه می توانید عکسی مشابه تصویر بالا بگیرید؟

 • لنز: لنز تله متوسط
 • تنظیمات: دیافراگم متوسط برای دریافت هر قسمت از چهره که می خواهید فوکس کنید، ISO متوسط
 • روش: دقیقا با جهت نور بچرخید تا سایه کمتری روی صورت ایجاد کنید. سعی کنید با دست جلوی نور منعکس شده روی لنز را بگیرید.

3. دوربین - نگه داشتن زمان (Camera - the time freezer)

دوربین های دیجیتال به چهار دسته تقسیم می شوند: نقطه ای و فوکوس، رفلکس تک لنز (SLR)، دوربین های پیشرفته فشرده، دوربین گوشی تلفن همراه.

 • عکاسان مبتدی: زمانی که تصمیم به خرید دوربین می گیرید توجه داشته باشید که امکاناتی که مد نظرتان است را داشته باشد. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که با دوربین گوشی تلفن همراهتان عکسی با کیفیت عکسی که شخصی با لنز SLR گرفته را بگیرید. همچنین برند های مختلف دوربین نیز در میزان کیفیت عکسی شما موثر خواهند بود.
 • عکاسان حرفه ای: اگر تصمیم دارید برای خرید دوربین و تجهیزات عکاسی هزینه نسبتا زیادی را صرف کنید، با صرف بیشترین هزینه برای خرید آخرین مدل دوربین تازه به بازار آمده پولتان را آتش نزنید! توصیه خبرنگاران به شما این است که پول خود را صرف خرید لنز های بهتر کنید.

چه دوربینی بخرم؟

 • مبتدی ها: پول خود را برای خرید یک دوربین با لنز های قابل تعویض سرمایه گذاری کنید. ترجیحا یک دوربین SLR یک دوربین entry-level SLR مناسب است یا مدل بالاتر از آن.
 • حرفه ای ها: ابتدا تصمیم بگیرید که چه فاکتور هایی مد نظر شماست و قرار است چه عکس هایی با این دوربین بگیرید. سپس تصمیم بگیرید که تا چه حد کیفیت عکس ها برای شما اهمیت دارد؟ یک دوربین سریع با کیفیت عکس پایین لازم دارید یا یک دوربین کندتر با کیفیت عکس خیلی بالا. اگر عکاس منظره هستید، یک دوربین slow full-frame camera خریداری کنید. اما اگر تمایل به ثبت عکس های اکشن دارید یک دوربین fast crop factor تهیه کنید.

4. فیلتر های ND

فیلتر ND فیلتری است که نیمی تاریک و نیمی روشن است؛ که معمولا بر روی لنز سوار می شود. فیلتر های ND برای دریافت عکس هایی با کنتراست های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مانند یک آسمان روشن با یک منظره تاریک. ایجاد کنتراست در عکس یکی از مهم ترین اصول عکاسی در طبیعت است.

 • عکاسان حرفه ای: اگرچه امروزه خیلی راحت در فرایند ویرایش عکس می توان این کنتراست های بالا را از بین برد، ولی فیلتر های ND همچنان در شرایط ابری به کار می آیند.

با توجه به اصول عکاسی از طبیعت، چگونه می توانید عکسی مشابه تصویر بالا بگیرید؟

 • لنز: لنز واید.
 • تنظیمات: دیافراگم پایین، ISO کم
 • روش: از سه پایه استفاده کنید. فیلتر ND را ببندید بطوریکه بخش تاریک فیلتر، روی آسمان ابری تنظیم شود. توجه داشته باشید که هرچه دیافراگم کمتر باشد، مرز بهتری بین روشنی و تاریکی ایجاد خواهد شد.

5. نورسنجی (Evaluating metering modes)

یکی از خاص ترین اصول عکاسی از طبیعت فرایند نورسنجی است. حالت اندازه گیری یا نورسنجی روشی است که در آن نورسنج دوربین نورسنجی صحیح را تشخیص می دهد. معمولا شما می توانید دوربین خود را روی حالت تک نقطه ای، چند نقطه ای و یا نقطه مرکزی قرار دهید. تنها تفاوت بین حالت چند نقطه ای و سایر حالت ها این است که دوربین خود تصمیم می گیرد که بر روی کدام نقاط نورسنجی را انجام دهد.

 • عکاسان مبتدی: شما می توانید دوربین خود را بر روی حالت چند نقطه ای به عنوان نورسنجی پیش فرض دوربین قرار دهید.
 • عکاسان حرفه ای: روش های مختلفی برای اعمال نورسنجی در شرایط بد نوری وجود دارد. اما بیشتر عکاسان حرفه ای از روش نورسنجی نقطه ای استفاده می کنند که دقیق ترین روش برای انجام نورسنجی است.

قفل کردن نوردهی اتوماتیک (AEL)

بیشتر دوربین ها گزینه قفل کردن نوردهی اتوماتیک را دارند. در شرایط نوری سخت، شما می توانید نوردهی بر روی عناصر دیگری که در آن منظره با همان شدت نور موضوع اصلی است را قفل کنید.

چگونه می توانید عکسی مشابه تصویر بالا بگیرید؟

 • لنز: لنز تله متوسط
 • تنظیمات: دیافراگم متوسط، ISO پایین
 • روش: اگر برای عکاسی از منظره ای که در آن خورشید وجود دارد از حالت نورسنجی مرکزی استفاده کنید، خورشید نورسنج دوربین را فریب خواهد داد و عکس اصطلاحا خفه خواهد شد. برای این منظور از حالت نورسنجی چند نقطه ای استفاده کنید؛ به این ترتیب، دوربین خود متوجه خواهد شد که باید نورسنجی روی خورشید را نادیده بگیرد.

6. سوژه در حرکت (When pink starts to dance)

اگر با سوژه در حال حرکت سر و کار دارید، از exposure طولانی استفاده کنید. یک راه برای انجام این کار استفاده از حالت TV یا S (عکاسی با اولویت شاتر) است و پس از آن باید زمان اکسپوژر را 2 ثانیه یا حتی بیشتر انتخاب کنید. همچنین می توانید از عکاسی با حالت AV (اولویت دریچه دیافراگم) نیز استفاده کنید و دریچه را روی f/32 قرار دهید؛ حالتی که معمولا نیازمند نور بیشتر است. اگر با نور روشن روز سر و کار دارید، می توانید از یک فیلتر ND نیز استفاده کنید تا حجم نور روردی به دوربین را کاهش دهید و از این طریق می توانید دوربین خود را روی مدت زمان شاتر بیشتری قرار دهید. در این موارد باید همیشه از یک سه پایه استفاده کنید؛ تنها در این حالت است که تمام تصویر واضح خواهد شد. وضوح تصویر یکی از اصلی ترین اصول عکاسی از طبیعت است.

در این مطلب با اصول عکاسی از طبیعت آشنا شدید. آیا موارد گفته شده را رعایت می کنید؟ آیا نکته ای در ذهن دارید که در این مطب ذکر نشده باشد؟ نقدها و پیشنهادات خود را در انتهای این مطلب با مجله خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

برگرفته از:heinrichvandenberg.com

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1747

به "اصول عکاسی از طبیعت یا منظره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول عکاسی از طبیعت یا منظره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید