آیا درازکشیدن در حین کار بهتر از نشستن است؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، اغلب شنیده ایم که زیاد نشستن مضر است. نتایج مطالعات محققان نشان می دهد کم تحرکی، خطر مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی، دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش می دهد.

آیا درازکشیدن در حین کار بهتر از نشستن است؟

موضوع کم تحرکی به خصوص در میان شهرنشینان بیشتر از همواره نگران کننده است. حتی قبل از شیوع بیماری کووید 19 بسیاری از ما پرداختن به انواع فعالیت های بدنی را تقریبا در زندگی مان داشته ایم. اما اکنون این همه گیری، اوضاع را بدتر نموده است.

کمتر بیرون رفتن از خانه، نرفتن به سالن های ورزشی و ورزش نکردن و انجام کار به صورت دورکاری در خانه، به معنای افزایش قابل توجه ساعات نشستن و کم تحرکی برای بیشتر ماست.

سؤالی که گاهی در این مورد مطرح می گردد این است که آیا دراز کشیدن در حین کار بهتر از نشستن است؟ آیا لم دادن روی مبل سودمندتر از صاف نشستن روی جایگاه در تمام روز است؟ یا استراحت در یک آویز گهواره یا تکیه دادن به یک جایگاه راحتی مناسب تر است؟ به هر حال شرایط بدن شما در هر یک از این شرایط متفاوت است. این موضوع چقدر مهم است؟

بعضی فیزیولوژیست های ورزشی معتقدند به جای کلمه نشستن برای چنین شرایطی بهتر است از اصطلاح رفتار کم تحرک استفاده کنیم؛ یعنی هر رفتاری که در زمان بیداری فرد با سطح پایینی از صرف انرژی همراه است.

بر اساس دستورالعمل های فعالیت بدنی سال 2018 سازمان بهداشت جهانی، این اصطلاح شامل نشستن، درازکشیدن یا لم دادن است.

حرکت، حرکت و باز هم حرکت

آیا انجام فعالیت بدنی به کاهش یا از بین بردن تأثیرات منفی کم تحرکی یاری می نماید؟ محققان در سال 2016 طی مطالعه ای داده های به دست آمده از بیش از یک میلیون زن و مرد را آنالیز کردند.

آنها دریافتند افرادی که زمان زیادی از شبانه روز را در حالت نشسته هستند و فعالیت بدنی متوسط یا شدید کمی دارند، در معرض بالاترین خطر مرگ ومیر ناشی از کم تحرکی هستند. کسانی که کمتر می نشینند و فعالیت بدنی بیشتری دارند با کمترین خطر مرگ مواجهند.

یافته ها نشان می دهد صرف نظر از مدت زمان نشستن، تا زمانی که فعالیت بدنی افزایش می یابد، خطر مرگ ومیر کاهش می یابد. اما بهترین راه برای حفظ سلامتی، داشتن سطح بالایی از فعالیت و سطح پایینی از کم تحرکی است.

شما به چه میزان فعالیت احتیاج دارید؟ براساس برآوردهای فعلی روزانه60 تا 75 دقیقه فعالیت متوسط، یا30 تا 40 دقیقه فعالیت شدید برای هر فرد لازم است. حداقل یکی از این دو را انجام دهید.

فعالیت بدنی برای همه مفید است

حالا اجازه دهید مفهوم فعالیت بدنی را تعریف کنیم: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، فعالیت بدنی عبارت است از حرکات بدن که به مصرف انرژی احتیاج دارند. این شامل هر حرکتی هنگام کار یا بازی می گردد؛ حتی کارهای خانه یا پیادهروی در محله. سود حاصل از هر فعالیتی به هر میزان که باشد مستقیما به حفظ سلامتی شما یاری می نماید. مهم نیست بسیار جوان یا خیلی پیر یا احتمالا دارای معلولیت (ناتوانی) شدید هستید. توجه داشته باشید که تا اینجا از کلمه ورزش استفاده ننموده ایم!

به طور معین ورزش نوعی فعالیت بدنی برای بهبود تعادل بدن، سرعت انعطاف پذیری قلبی و عضلانی همراه با تناسب اندام است. این یکی از بهترین کارهایی است که شما می توانید برای سلامتی و بهترشدن کیفیت زندگی خود انجام دهید. از جمله مزایای ورزش، پایین آمدن خطر مرگ ومیر ناشی از عواملی مانند: بیماری های قلبی، سکته، دیابت نوع دو، سرطان، چاقی، فشار خون بالا و پوکی استخوان است. ورزش ممکن است به سلامت مغز شما یاری کند و برای برطرف افسردگی، اضطراب، زوال عقل و آلزایمر مفید خواهد بود. حتی کیفیت خواب شما را نیز بهبود می بخشد.

تأثیر خواب بر انسان

در خصوص خواب باید بگویم رفتار کم تحرکی که قبلا به آن اشاره شد شامل خواب فرد نمی گردد. خواب برای حفظ سلامتی انسان کاملا لازم است. افرادی که گاهی اوقات با کمبود خواب مواجهند ـ خواب کوتاه کمتر از شش ساعت در روزـ در معرض خطر هستند.

مسائل رفتاری، کنترل عاطفی، تصمیم گیری و حل مسأله تنها بعضی از اثرات کمبود خواب در تمام سنین است. خواب کم می تواند بر سیستم ایمنی بدن افراد در هر سنی تأثیر بگذارد و منجر به آسیب پذیری بیشتر در برابر عفونت ها گردد.

کمبود خواب می تواند عامل خودکشی، افسردگی و رفتارهای پر خطر باشد. همچنین موجب افزایش چاقی می گردد. در واقع این کمبود، هورمون گرسنگی(گِرِلین) را در شما افزایش داده و هورمون سیری (لپتین) را کاهش می دهد و این باعث بروز پُرخوری در شما می گردد.

کمبود خواب در بزرگسالان با افزایش خطر بیماری های قلبی، فشارخون بالا، سکته مغزی و بیماری های کلیوی مرتبط است. بزرگسالان به هفت تا هشت ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند. بچه ها نیز وقتی خواب کافی ندارند، دچار ناراحتی می شوند. چنین شرایطی موجب کندشدن ترشح هورمون رشد در آنها می گردد. بچه ها 6 تا 12ساله به 9 تا 12ساعت خواب، و نوجوانان به هشت تا 10 ساعت خواب احتیاج دارند.

فعالیت بدنی و خواب خوب، دست به دست هم می دهند. داشتن فعالیت متوسط تا شدید به شما اجازه می دهد سریع تر بخوابید و خواب عمیق تری داشته باشید؛ همچنین استفاده از داروهای خواب آور و خواب آلودگی ناشی از آن در طول روز را کاهش می دهد.

هنوز نمی توان راهنمای قطعی برای بهداشت عمومی ارائه داد. اما در حال حاضر که منتظر یافتن داده های قوی تری هستیم، منطقی است که این توصیه را ارائه دهیم: از خواب غافل نشوید. بیشتر به فعالیت بدنی از جمله ورزش بپردازید.

کمتر بنشینید (بیشتر دراز بکشید و لم بدهید) و هنگامی که روی تخت لم داده اید یاپشت میز هستید، تقریبا هر نیم ساعت برای چند دقیقه از جای خود بلند شوید و با راه رفتن استراحت کنید.

منبع: Science Alert

مترجم: صدیقه سخندان فداکار

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1723

به "آیا درازکشیدن در حین کار بهتر از نشستن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا درازکشیدن در حین کار بهتر از نشستن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید