5 چیز که برای افزایش سرعت ویندوز 10 نباید نادیده بگیرید

به گزارش تور گرجستان ارزان، آیا کامپیوتر ویندوزی شما کند شده و نیازمند افزایش سرعت دستگاه ویندوز 10 خود هستید؟

5 چیز که برای افزایش سرعت ویندوز 10 نباید نادیده بگیرید

هیچ کس یک کامپیوتر کند را دوست ندارد ولی ممکن است که شما بدون این که متوجه باشید، به رایانه خود آسیب وارد کنید. در واقع کند بودن سرعت رایانه شما، روی تمامی کارها مثل بازی کردن، آپلود یا دانلود یک فایل و حتی باز کردن یک فایل هم تأثیر می گذارد.

چیزهای زیادی وجود دارند که سرعت رایانه شما را کاهش می دهند که می توانید به راحتی آن ها را متوقف کنید. همان طور که متوجه شده اید، موضوع این مقاله از خبرنگاران مگ ارائه پنج راه مناسب برای افزایش سرعت دستگاه ویندوز 10 شماست. پس اگر دوست دارید که سرعت دستگاه خود را افزایش دهید، تمامی پنج علت زیر را با دقت بخوانید و ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

1) فایل های ویندوز خراب است

دلایل و احتمالات زیادی وجود دارند که فایل های سیستم شما خراب شوند. اگر رایانه شما کند شده، ممکن است با خطاهای درایور، صفحه آبی یا سیاه و بسیاری از مسائل دیگر هم روبرو شوید. پس باید به سرعت مشکل را حل کنید و آن ها را تعمیر و به اصطلاح فیکس کنید. در ادامه نحوه تعمیر این مسائل را از صفر تا صد آموزش می دهیم.

چگونه فایل های خراب ویندوز را تعمیر کنیم؟

خوشبختانه ویندوز 10 دو ابزار اصلی دارد که می توانید برای مقابله با این مشکل از آن ها بهره ببرید: Deployment Image Service and Management Tool (DISM) و System File Checker (SFC).

این ابزارها می توانند به طور اتوماتیک فایل های خراب را شناسایی و بازیابی نمایند تا بتوانید رایانه خود را به حالت سالم بازگردانید. در ادامه نحوه استفاده از این ابزارها را با هم آنالیز می کنیم.

1) روی منوی Start کلیک راست نموده و Windows PowerShell (Admin) را انتخاب کنید.

2) سپس روی Yes کلیک کنید.

3) حال در قسمت Windows PowerShell باید dism /Online /Cleanup-image /Restorehealth را تایپ کنید.

4) کلید Enter را فشار دهید تا DISM شرایط تصویر را آنالیز کند. بعلاوه مطمئن شوید که برای این کار به اینترنت متصل هستید.

5) پس از اتمام اسکن، sfc /scannow را تایپ نموده و Enter را بزنید. این فرآیند فایل های خراب را پیدا و جایگزین می نماید.

6) در نهایت کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی (ری استارت) کنید. اگر سرعت سیستم شما به حالت عادی بازگشت، علت کندی را می توان خراب بودن فایل های ویندوز نامید. اما اگر سیستم همچنان کند است، موارد زیر را تست کنید تا شاید مشکل کندی سیستم شما رفع گردد.

2) نرم افزار آنتی ویروس فعال

اگر کامپیوتر شما فقط بعضی وقت ها کند می گردد، نرم افزار آنتی ویروس شما می تواند مقصر اصلی باشد. بعضی از برنامه های آنتی ویروس در حین اسکن سیستم، قدرت پردازش زیادی را از سیستم اشغال می نمایند. تغییر تنظیمات آنتی ویروس می تواند مشکل را حل نماید. برای حل این مشکل تمامی مراحل زیر را به ترتیب طی کنید. این مراحل به توضیح زیر هستند.

توجه؛ مراحل زیر ممکن است بسته به برنامه آنتی ویروسی که استفاده می کنید، متفاوت باشند. ما در این راهنما از Malwarebytes استفاده خواهیم کرد.

1) ابتدا نرم افزار آنتی ویروس خود را باز کنید.

2) در برنامه روی Scanner کلیک کنید.

3) سپس Scan Scheduler را انتخاب کنید.

4) کادر Automatic Scan که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید و روی Edit کلیک کنید.

5) بسته به این که کدام برنامه برای شما مناسب است، زمان و تاریخ اسکن را تغییر دهید. در غیر این صورت اسکن اتوماتیک را خاموش کنید و اسکن دستی را فعال کنید. اگر این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید که هنوز هم به صورت مرتب اسکن را روی رایانه خود اجرا می کنید تا از نقض امنیت جلوگیری کنید.

6) این کار تضمین می نماید که نرم افزار آنتی ویروس شما هنگام انجام کارهای مهم در رایانه، اسکن را اجرا نمی نماید. اگر این برنامه علت کاهش سرعت رایانه شماست، تغییر برنامه یا خاموش کردن اسکن اتوماتیک برترین پیشنهاد ما برای شماست.

3) فضای هارد کم است

اگر رایانه بیش از 95 درصد فضای ذخیره سازی هارد را استفاده کند، به احتمال بالایی سرعت سیستم شما کاهش می یابد. حال باید آنالیز کنید که چه مقدار از فضای سیستم اشغال شده و برنامه های غیر ضروری را حذف کنید. در ادامه به شما آموزش می دهیم که فضای ذخیره سازی سیستم خود را در برترین شرایط آزاد کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

1) کلیدهای Win + S را فشار دهید تا بخش جستجوی ویندوز باز گردد. سپس Storage را تایپ کنید و از نتایج جستجو روی Storage Settings کلیک کنید.

2) اگر هارد شما پارتیشن بندی نشده باشد، پنجره تنظیمات Storage دسته بندی های مختلفی که از فضای رایانه در حال استفاده هستند را نشان می دهد.

3) با این حال روی This PC یا درایو C کلیک کنید. این کار به شما مقدار فضای اشغال شده را نشان می دهد.

4) از میان این دسته ها، بخش هایی که فضای سیستم را اشغال می نمایند، شناسایی و حذف کنید.

5) شما علاوه بر حذف فایل ها و برنامه ها می توانید Storage Sense را هم روشن کنید. این ابزار به صورت اتوماتیک شما را از شر فایل هایی که استفاده نمی کنید، خلاص می نماید.

4) Power Plan سیستم را تغییر دهید

بعضی مواقع Power Plan رایانه شما (به خصوص اگر در حالت Battery Saver یا حالت Recommended باشد) می تواند بر عملکرد کلی رایانه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال اگر برنامه ها و تب های زیادی را به صورت هم زمان اجرا می کنید، بهتر است که سیستم خود را در حالت High-Performance قرار دهید. در این شرایط باتری دستگاه شما نسبت به حالت عادی زودتر تخلیه می گردد. با این حال ما به شما نحوه تغییر Power Plan سیستم را آموزش می دهیم. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

1) ابتدا Win + S را فشار دهید تا بخش جست وجوی ویندوز باز گردد. سپس edit power plan را تایپ کنید.

2) از نتیجه جست وجو روی Edit plan power کلیک کنید.

3) سپس Change advanced power settings را انتخاب کنید.

4) از منوی کشویی در گوشه سمت چپ High performance را انتخاب نموده و روی OK کلیک کنید.

توجه؛ در این شرایط سرعت CPU شما افزایش می یابد، اما باتری دستگاه با سرعت بالاتری خالی می گردد.

5) مرورگر وب را تحت نظر داشته باشید

مرورگر وب هم می تواند علت کند شدن رایانه باشد. این موضوع احتمالا برای کاربرانی رخ می دهد که معمولا چندین تب باز روی سیستم دارند. اگرچه مرورگر شما فقط یک برنامه است، اما همین یک برنامه می تواند به تنهایی CPU دستگاه شما را تا حدی زیادی درگیر خودش کند. حال باید آنالیز کنیم که چه مواردی از مرورگر ما در حال استفاده از قدرت CPU هستند. به همین منظور سه مرورگر اصلی یعنی Google Chrome و Microsoft Edge و Mozilla Firefox را با هم آنالیز می کنیم.

الف) Google Chrome

ابتدا کلیدهای Shift + Esc را فشار داده و نگه دارید تا Task Manager مرورگر باز گردد. با این کار تمام تب ها و افزودنه ها که از CPU استفاده می نمایند، به شما نشان داده می شوند. در این مرحله باید به بخش هایی که از منابع زیادی استفاده می نمایند، سرانجام دهید و آن ها را حذف کنید.

ب) Mozilla Firefox

روی علامت سه خط در بالای صفحه (سمت راست) کلیک کنید. سپس وارد More Tools شوید و Task Manager را انتخاب کنید. هر فرآیند و موردی که منابع رایانه شما را درگیر می نماید، آنالیز و حذف کنید.

ج) Microsoft Edge

در Microsoft Edge هم باید همچون Google Chrome عمل کنید. ابتدا کلیدهای Shift + Esc را فشار داده و نگه دارید تا Task Manager مرورگر باز گردد. با این کار تمام تب ها و افزودنه ها که از CPU استفاده می نمایند، به شما نشان داده می شوند. در این مرحله باید به بخش هایی که از منابع زیادی استفاده می نمایند، سرانجام دهید و آن ها را حذف کنید.

اگر مرورگر شما معمولا منابع زیادی از رایانه را اشغال می نماید، سعی کنید که از مرورگر های دیگر بهره ببرید تا باعث افزایش سرعت دستگاه ویندوز 10 شما بشوند. بعلاوه می توانید به تعداد پنجره هایی که در یک بازه زمانی خاص باز می کنید، توجه داشته باشید.

جمع بندی

بسیاری از اوقات افراد کند بودن سیستم خود را با این علت که رایانه من قدیمی است توجیه می نمایند. ولی در بیشتر مواقع، رعایت نکات بالا در افزایش سرعت رایانه یاری می نمایند. در نتیجه بهتر است که هر پنج مورد بالا را در سیستم خود چک کنید تا شاید باعث افزایش سرعت دستگاه شما بشوند.

شما چه راه های دیگری را برای افزایش سرعت دستگاه ویندوز 10 خود می شناسید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران خبرنگاران مگ در ادامه به اشتراک بگذارید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2355

به "5 چیز که برای افزایش سرعت ویندوز 10 نباید نادیده بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 چیز که برای افزایش سرعت ویندوز 10 نباید نادیده بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید