روایت رسمی از پاییز بازار ملک پایتخت زیر ذره بین

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران : مرکز آمار ایران روز گذشته در گزارشی شرایط بازار معاملات مسکن شهر تهران در سه ماهه سوم سال را تشریح کرد.

روایت رسمی از پاییز بازار ملک پایتخت زیر ذره بین

جهت دریافت مشاوره خدمات تراکت تبلیغاتی دندانپزشکی از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران براساس این گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران به 13 میلیون و 600 هزار تومان رسید که این میزان نسبت به فصل قبل- تابستان 98-با کاهش 6/ 0 درصدی و در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته با افزایش 8/ 44 درصدی همراه شده است.این موضوع نشان دهنده افت قیمت اسمی مسکن در فصل پاییز در مقایسه با فصل تابستان و کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در مقایسه با مقطع زمانی مشابه سال گذشته است. متوسط عمربنای واحدهای مسکونی فروخته شده در پاییز امسال 11 سال بوده است و میانگین مساحت آپارتمان های معامله شده در بازار مسکن این فصل 86 مترمربع گزارش شده است.

تعداد معاملات خرید مسکن در پاییز امسال در شهر تهران در مقایسه با پاییز سال 97 کاهشی بود. اما در فصل پاییز تعداد معاملات خرید مسکن شهر تهران نسبت به فصل قبل افزایش داشته است. تعداد معاملات خرید مسکن در پاییز امسال در مقایسه با تابستان امسال 2/ 55 درصد افزایش داشته اما حجم معاملات خرید مسکن در پاییز 98 در مقایسه با پاییز 97 با افت 3/ 27 درصدی همراه شده است.آمارهای رسمی نشان می دهد بیشترین میانگین قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در پاییز امسال مربوط به منطقه یک پایتخت بوده است. میانگین قیمت مسکن در این منطقه در سه ماه سوم امسال اندکی بیشتر از 30 میلیون تومان بوده است و کمترین میانگین قیمت فروش مسکن مربوط به منطقه 21 معادل مترمربعی 5 میلیون و830 هزار تومان گزارش شده است.در پاییز امسال همچنین متوسط مبلغ اجاره بهای ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بازار مسکن در شهر تهران به حول و حوش 44 هزار تومان رسید. این میزان در مقایسه با فصل قبل یعنی تابستان 98 معادل 4/ 1 درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل یعنی پاییز 97 معادل 1/ 31 درصد افزایش داشته است.

تعداد معاملات اجاره مسکن در فصل پاییز امسال هم در مقایسه با تابستان امسال و هم در مقایسه با پاییز سال گذشته فرایند کاهشی داشته است.تعداد قراردادهای بازار اجاره براساس اعلام مرکز آمار در پاییز امسال در مقایسه با تابستان امسال معادل 8/ 28 درصد و در مقایسه با پاییز سال قبل برابر با 3/ 7 درصد کاهش یافته است.کارشناسان معتقدند این میزان کاهش در قراردادهای بازار اجاره در امسال به معنای افزایش تعداد مالکان در بازار مسکن و کاسته شدن از تعداد مستاجرها نیست. برعکس هم اکنون به دلیل جهش قیمت مسکن تعداد مستاجرها نسبت به سال های قبل فرایند افزایشی داشته است اما از آنجا که به دلیل جهش سطح اجاره بها طی دو سال گذشته عمده مستاجرها اقدام به تمدید قراردادهای سال قبل خود با موجران نموده اند و عمده این قراردادها به صورت غیررسمی بین موجر و مستاجر تمدید شده است، اطلاعات مربوط به آنها در سامانه رهگیری مسکن که آمارهای رسمی با استناد به این سامانه اعلام می گردد، درج نشده است. به همین علت در آمار مربوط به تحولات پاییز بازار اجاره، تعداد قراردادهای جدید بازار اجاره فرایند کاهشی داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1034

به "روایت رسمی از پاییز بازار ملک پایتخت زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رسمی از پاییز بازار ملک پایتخت زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید