راهنمای جامع خرید جاروبرقی (انواع، ویژگی های ضروری و پرفروش های بازار)

به گزارش تور گرجستان ارزان، یک جاروبرقی مناسب می تواند در تمیز کردن خانه آن هم به شکلی سریع، بسیار یاری کننده باشد. اما مطمئناً، در حین انجام کار مواردی هم باید به وسیله شما انجام گردد، حتی اگر جاروبرقی رباتیک داشته باشید. اما با این حال کسی منکر این مسأله نیست که وجود جاروبرقی، کار نظافت را سریع و آسان می نماید. به طور کلی انواع مختلفی از مدل های جاروبرقی از مدل های رباتی تا سطلی وجود دارند که با توجه به نوع محیط و نیازهای افراد قابل انتخاب هستند. بنابراین این راهنمای جامع آماده شده است تا به یاری آن بتوانید جاروبرقی مناسب را برای خانه خود انتخاب کنید.

راهنمای جامع خرید جاروبرقی (انواع، ویژگی های ضروری و پرفروش های بازار)

چگونه یک جاروبرقی با کیفیت را بشناسیم؟

برای معین و آنالیز اینکه جاروبرقی چقدر قابلیت پاک نمایندگی دارد، باید مجموعه آزمایش های متفاوتی بر روی انواع مدل ها و بر اساس نوع طراحی آن ها انجام شود. به عنوان مثال، شما نباید انتظار داشته باشید که جاروبرقی ایستاده، دستی یا رباتیک قدرت تمیزنمایندگی برابر با مدل های بزرگ و سطلی داشته باشند، اما مسلما همه آن ها نقاط مثبت و منفی مخصوص به خود را دارند.

متخصصین Consumer Reports اذعان دارند که برای اطلاع از عملکرد یک جاروبرقی فاکتورهای مختلفی از جمله، قابلیت پاک نمایندگی گرد و خاک، میزان نگه داری زباله ها، کارکرد آسان و میزان صدای آن را در نظر بگیرید. از طرفی اگر جاروبرقی عملکرد خوبی داشته باشد، اما طول عمر بالایی نداشته باشد، نمی تواند گزینه ای با ارزش خرید بالا باشد. بعلاوه طبق داده های آنالیز شده، جاروبرقی های سیم دار نسبت به مدل های بی سیم قابل اعتمادتر هستند که در ادامه این مطلب این فاکتورها را با جزئیات بیشتری آنالیز خواهیم کرد.

7 نکته که در هنگام خرید انواع جاروبرقی باید به آن توجه کنید!

جاروبرقی های امروزی دارای طیف وسیعی از طرح ها، اشکال و رنگ های مجذوب نماینده هستند. البته در این میان باید توجه داشته باشید که آنچه بیش از همه مهم است این است که جاروبرقی چقدر عملکرد خوبی دارد. به یاد داشته باشید که یک نوع جاروبرقی خاص ممکن است ویژگی هایی داشته باشد که برای شما مجذوب نماینده و فریبنده باشد، اما در کنار این موارد با احتیاجهای تمیز کردن شما هم مطابقت داشته باشد، در غیر اینصورت عاقلانه است که آن را کنار گذاشته و گزینه خرید دیگری را انتخاب کنید. بنابراین بهتر است که پیش از خرید هر نوع جاروبرقی ای نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 1. به امکانات آن توجه کنید!
 2. کیسه دار یا بدون کیسه بودن جاروبرقی را آنالیز کنید.
 3. در هنگام خرید آن را امتحان کنید.
 4. میزان صدای جاروبرقی را آنالیز کنید.
 5. به کفپوش خانه توجه کنید!
 6. وجود اتصال وای فای را در مدل های رباتیک آنالیز کنید.
 7. آلرژی دارید یا نه؟

به امکانات جاروبرقی توجه کنید!

به طور کلی جاروبرقی هایی با سیستم بُرسی بهتر از جاروبرقی هایی که تنها با مکش کار می نمایند می توانند فرش ها را تمیز کند. در خیلی از مدل های برسی، کلیدی به منظور غیر فعال کردن بُرس وجود دارد. این مسأله به محافظت از پوشش کفِ بدون فرش و جلوگیری از پراکندگی گرد و خاک کمک می نماید. در کنار این مورد به مدل هایی مجهز به کنترل دستی تنظیم ارتفاع بُرس، همراه با قابلیت کنترل مکش برای تمیز کردن قالیچه های ظریف یا پرده ها هم توجه کنید.

کیسه دار یا بدون کیسه بودن دستگاه را آنالیز کنید

استفاده از جاروبرقی هایی با کیسه ی دائمی از نظر صرفه جویی در هزینه های خریدِ کیسه یک بار مصرف، به صرفه است. اما در عین حال باید بدانید که نوع کیسه دار به تمیز کردن دوره ای فیلتر و کیسه احتیاج دارد. از طرفی لازم به تاکید است که گرد و غبار و آشفتگی، به منظور تخلیه سطلِ یک جاروبرقی در مدل های بی کیسه در صورت ابتلا به آسم یا آلرژی می تواند مشکل ساز باشد. در حالی که با وجود کیسه های یک بار مصرف در جاروبرقی های کیسه دار تا حد زیادی این مشکل بر طرف می شود. بنابراین با توجه به شرایط خود می توانید یکی از این دو مدل را انتخاب کنید.

در هنگام خرید آن را امتحان کنید

حتی اگر به صورت آنلاین این دستگاه را سفارش می دهید، ابتدا به فروشگاهِ فروش جاروبرقی مراجعه کنید و از نزدیک عملکرد دستگاه مدنظر را ببینید. دکمه های جاروبرقی مدنظر را فشار دهید، دستگاه را بکشید، بچرخانید و بلند کنید. لوازم جانبی جاروبرقی را آنالیز کنید. در صورتی که مدل ارزان تری را در فروشگاه آنلاین دیدید، آن را مدل های فروشگاهی مقایسه کنید و از انطباق آن مطمئن شوید.

میزان صدای جاروبرقی را آنالیز کنید

به طور کلی هیچ مدل جاروبرقی در بازار وجود ندارد که میزان صدای آن، نقش مهمی در آسیب به گوش داشته باشد. اما مسلما صدای هر جاروبرقی ای در اتاقی با پژواک زیاد، مانند حمام پوشیده با کاشی، بلندتر به نظر می رسد. جاروبرقی های کنیستر نسبت به مدل های ایستاده بی صداتر هستند و در ادامه با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

توجه به نوع کفپوشِ خانه

یک عامل مهم در انتخاب مدل جاروبرقی، توجه به نوع کفپوش خانه شما است. بیشتر خانه های مدرن دارای پارکت و کاشی هستند، بنابراین انتخاب مدل های کنیستر، گزینه ای کاربردی با قدرت مناسب است. اما در صورتی که محیط خانه شما دارای ترکیبی از کفپوش و فرش است، حتما مدلی را انتخاب کنید که دارای ویژگی هایی مانند قابلیت کنترل بُرس، تنظیم ارتفاع و کنترل مکش برای تمیز کردن پرده ها و قالیچه های ظریف باشد.

وجود اتصال وای فای را در مدل های رباتیک آنالیز کنید

لازم به تاکید است که همه جاروبرقی های روباتیک اتصال WiFi ندارند و تنها به سادگی محیط را تمیز می نمایند. به طور کلی مواردی که اتصال وای فای ندارند برای حفظ حریم خصوصی و امنیت شما بهتر هستند، زیرا داده ها را به جایی ارسال نمی نمایند. در چنین حالتی با انتخاب مدل های بدون وای فای امنیت بیشتری به دست می آورید اما برخی از ویژگی های پیشرفته تر مانند نقشه برداری از محیط و تمیز کردن هدفمند را از دست خواهید داد.

آلرژی دارید یا نه؟

اگر اعضای خانواده شما به گرد و غبار حساسیت دارند، حتما آنالیز کنید که آیا جاروبرقی که قصد خرید آن را دارید فیلتر HEPA دارد یا خیر. چراکه این مدل از فیلترها می توانند ذرات ریز و حساسیت زا را به خوبی جذب نمایند، تا با هوای خروجی ای که تمیزتر از آنچه در خلاء مکیده شده است، رو به رو شویم.

آشنایی با انواع جاروبرقی های موجود در بازار

این بخش را با معین برترین مدلِ جاروبرقی برای تمیزکاری خانه های متنوع آغاز می کنیم. اگر خانه شما دارای فرش یا قالیچه است، جاروبرقی های ایستاده، به خصوص مدل های همراه با کیسه، برترین انتخاب هستند. در صورتی که خانه ای با پله های متعدد دارید، جاروبرقی هایی با بدنه جعبه مانند یا کنسیتر (canister) برای عملکرد و جابه جایی آسان تر انتخاب خوبی هستند. لازم به ذکر است که این مدل ها روی سطوح سخت، از پارکت تا کاشی هم به خوبی کار می نمایند.

مدل های دستی برای کارهای سبک تر، مانند جمع کردن غلات ریخته شده که احتیاج به سرعت عمل دارند، عالی هستند. اما اگر می خواهید دستگاهی داشته باشید که تنها با تنظیم اتوماتیک امور لازم خانه را تمیز کند و احتیاجی به نظارت شما نداشته باشد، جاروبرقی رباتیک ممکن است برای شما مجذوب نماینده باشد. اگرچه باید به خاطر داشته باشید که سطل گَرد و غبار آن را به طور دوره ای خالی کنید. حال با این مقدمه و توضیحات اجمالی به معرفی چند مدل جاروبرقی محبوب و پرفروش می پردازیم.

 • جاروبرقی ایستاده (Upright Vacuum)
 • جاروبرقی کنیستر (Canister Vacuum)
 • جارو شارژی مدل عصایی (Cordless Stick Vacuum)
 • جاروبرقی عصایی با سیم (Corded Stick Vacuum)
 • جاروبرقی های دستی (Handheld Vacuums)
 • جاروبرقی رباتیک (Robotic Vacuum)
 • جاروبرقی مرکزی (Central Vacuum)

جاروبرقی های ایستاده

این مدل از جاروبرقی ها نسبت به سایر مدل های موجود در بازار قیمت کمتر و قابلیت تمیزنمایندگی در سطح وسیع تری دارند. به طور کلی جاروبرقی های ایستاده در تمیز کردن فرش ها به صورت عمیق و خاک گیری، عملکرد بهتری دارند به ویژه اگر در دسته مدل های کیسه دار باشند. بیشتر این مدل ها نسبتاً نگهداری آسانی دارند و می توانند بدون هیچ تکیه گاهی بایستند.

در کنار تمام مزایای مطرح شده، جاروبرقی های ایستاده معایبی هم دارند. از جمله این موارد وزن 10 کیلوگرمی آن است. درواقع کشیدن ماشینی با این وزن ممکن است برای برخی افراد چندان راحت نباشد. البته لازم به ذکر است که در دسته جاروبرقی های ایستاده مدل هایی با وزن کمتر هم وجود دارد که شما می توانید با کمی جست وجو آن ها را پیدا کنید. بعلاوه مدل های ایستاده نسبت به جاروبرقی های کنیستر پر سروصداتر هستند.

جاروبرقی های کنیستر

جاروبرقی های کنیستر برای تمیز کردن کفِ برهنه (بدون قالیچه و موکت)، پله ها و زیر مبلمان بهتر از مدل های ایستاده هستند و در عین حال لوازم جانبیِ کاربردی ای برای تمیز کردن پرده ها و یا کناره های مبلمان دارند. جالب است بدانید که برخی از مدل های این دسته به میزان جاروبرقی های ایستاده در تمیز کردن فرش ها خوب عمل می نمایند. بیشتر جاروبرقی های کنیستر کم صدا هستند و از آنجایی که منبع تغذیه جدا دارند، سبک تر هم هستند. درباره معایب مدل های کنیستر هم باید اذعان کرد که به طور کلی، این محصولات حجیم تر از عموزاده های راست قامت خود هستند. بعلاوه ساختار آن ها همراه با خرطوم و برس نگهداری، جاگیری آن را در کمد سخت می نماید.

جارو شارژی مدل عصایی

با وجود پیشرفت های اخیر در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی، دستگاه هایی با عملنمودهای در حال بهبود هم پا به عرصه گذاشته اند. در این میان هستند مدل هایی که در تمیز کردن فرش و کف های برهنه و برداشتن موهای حیوانات خانگی رتبه بالایی کسب نموده اند که جاروبرقی شارژی مدل عصایی یکی از آن ها است. این محصول هیچ سیمی ندارد که در حین کار دست و پاگیر باشد. بعلاوه فضای ذخیره سازی بسیار کمتری نسبت به جاروبرقی معمولی اشغال می نمایند. در عین حال این مدل ها گران هستند و در برخی موارد مسائل باتری گریبان گیر کاربر می شود.

به طور کلی متخصصین Consumer Reports در حال حاضر هیچ مدل جاروبرقی شارژی یا بی سیم را پیشنهاد نمی نمایند، زیرا به طور کلی مسائل گزارش شده از طریق کاربران در آن ها بسیار زیاد است. درواقع این مسائل می تواند شامل باتری باشد که با گذشت زمان از قدرت آن کاسته می شود یا به طور کامل احتیاج به تعویض دارد. چنین مسائلی به ویژه در سال پنجم مالکیت، شدیدتر هم می شود.

جارو عصایی با سیم

مانند جاروبرقی های ایستاده، جارو شارژی با سیم، دارای بدنه و دسته های بلند همراه با پاور سرخود است. بنابراین در زمانی که احتیاج است به سرعت آشفتگی و بهم ریختگی ها را تمیز کنید، وسیله ای سبک و راحت است. این مدل ها احتیاجی به خم شدن برای تمیز کردن کَفِ کثیف ندارند و نسبت به بسکمک از مدل ها ارزان اند. در کنار این مزایا باید تاکید شود که بیشتر آن ها به خوبی جاروبرقی های معمولی برای استفاده بر روی فرش مناسب نیستند. درواقع این مدل ها عمدتاً برای جمع آوری زباله های سطحی مناسب هستند و به عنوان جایگزینی برای جاروبرقی معمولی در نظر گرفته نمی شوند. ظرفیت سطل خاک و زباله، جارو شارژی ها معمولاً کم است و بیشتر آن ها نسبتاً پر سروصدا هستند. بعلاوه وجود سیم در این مدل ها کار با این مدل جاروبرقی ها را سخت می نماید.

جاروبرقی های دستی

این مدل های مینیاتوری در دو دسته سیم دار یا بی سیم عرضه می شوند و از آن ها می توان برای تمیز کردن سبک و سریع سطوح یا فرش های پرز کوتاه و کف برهنه استفاده کرد. بعلاوه با استفاده از یکسری مدل ها می توانید، موهای حیوانات خانگی را از روی اثاثه یا لوازم داخلی پاک کنید. جاروبرقی های دستی برای تمیز کردن فضای داخلی ماشین شما هم گزینه مجذوب نمایندهی است. البته در نظر بگیرید که این مدل ها فاقد قدرت و ظرفیت مناسب و به میزان مدل های ایستاده و معمولی برای پاک سازی محیط است.

جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی های رباتیک کار خود را بدون وابستگی به شما و در حالی که در حال استراحت هستید، انجام می دهند. درواقع در اتاق های نامرتب، یک جاروبرقی رباتیک می تواند حکم خدمتکار را داشته باشد. جالب است بدانید که این محصولات برترین گزینه برای تمیز کردن نقاط تنگ و دور از دسترس است. البته بیشتر این مدل ها قابلیت کنترل از طریق اپلیکیشن های مخصوص بر روی گوشی هوشمند را دارند. در کنار این تعیینه های مجذوب نماینده باید بدانید که هیچ جاروبرقی رباتیکی نمی تواند با مدل های ایستاده یا معمولی برای پاک سازی عمیقِ محیط برابری کند. لازم به ذکر است که این جاروبرقی ها انتخاب ایدئال برای تمیز کردن سطوحی با فرش و قالیچه نیست.

جاروبرقی مرکزی

این مدل ها از سیستم مکش داخلی در ساختمان استفاده می نمایند و قدرت و کارایی بالایی دارند. استفاده از آن ها راحت تر از مدل های کنیستر است. جاروبرقی مرکزی دستگاهی بدون بدنه است، که تنها از خرطوم و سری برق بهره مند است. به طور کلی این مدل از جاروبرقی ها نسبتاً بی صدا هستند و محفظه های جمع آوری زباله در آن ها احتیاجی به تخلیه زیاد ندارند. از طرفی جاروبرقی های مرکزی گران هستند و احتیاج به نصب حرفه ای دارند. بعلاوه خرطوم آن حدودا 9 متر است که می تواند دست و پا گیر باشد و فضای ذخیره سازی را کاملا اشغال کند.

تعیینه های اصلی جاروبرقی

همانطور که می دانید برخی از تعیینه های جاروبرقی عملکرد آن را بهبود می بخشند یا بخشی از مشقت های تمیز کردن خانه را از بین می برند. اما در عین حال در برخی مدل ها تنها ویژگی هایی وجود دارند که ممکن است هزینه اضافی بر شما تحمیل نمایند. بنابراین در این قسمت شما را با اصلی ترین تعیینه های یک جاروبرقی باکیفیت آشنا می کنیم:

 • ابزارهای جانبی (Add-On Cleaning Tools)
 • کیسه دار یا بدون کیسه (Bagged vs. Bagless)
 • ابزارهای تمیز کردنِ سطوح برهنه (Bare-Floor Options)
 • قابلیت تنظیم ارتفاع بُرس و کنترل مکش (Carpet Pile-Height Adjustment and Suction Control)
 • فیلتر جاروبرقی (Filter)
 • قابلیت خود کششی (Self-Propelled)

ابزارهای جانبی

بیشتر جاروبرقی ها دارای ابزارهای جانبی و همراه با دستگاه هستند (در تصویر نشان داده شده است) که برای بیشتر کارهای نظافتی مناسب و تسهیل نماینده است. در بین این لوازم های جانبی یک ابزار باریک برای تمیز کردن شکاف ها، یک برس کوچک و یک برس گرد برای گردگیری وجود دارد. در جاروبرقی های کنیستر، نوع ساختار دستگاه در کنار قدرت آن می تواند فرش ها را به طور کامل و با بازده بالاتری نسبت به یک مکش ساده تمیز کند. در بین لوازم جانبی جاروبرقی ابزارهای مناسب برای پاک کردن گوشه ها و نقاط باریک هم وجود دارد که بسیار کاربردی اند.

مدل های کیسه دار و بدون کیسه

برخی جاروبرقی های ایستاده و کنیستر از کیسه استفاده می نمایند. در حالی که در برخی از مدل ها خاک و زباله ها در سطل جمع می شود. جاروبرقی های کیسه ای زباله و خاک بیشتری را در خود ذخیره می نمایند، البته در زمان تمیز کردن کیسه با گرد و خاک زیادی هم روبرو خواهید شد. درواقع وجود یک نشانگر بر روی دستگاه به شما می گوید که آیا زمان خالی کردن کیسه یا سطل رسیده است یا خیر! با وجود جاروبرقی های کیسه دار می توانید در هزینه های خود برای خرید کیسه صرفه جویی کنید، اما با این حال باید بدانید که این مدل جاروها از فیلترهای بیشتری (مانند فیلترهای HEPA) استفاده می نمایند که احتیاج است به طور دوره ای آن ها را تمیز یا تعویض کنید. به طور کلی فیلترهای جایگزین به طور قابل توجهی گران تر از کیسه یک بار مصرف هستند.

خالی کردن کیسه یا سطل و تمیز کردن فیلترهای جاروبرقی ممکن است کاری پر دردسر باشد و شما را در معرض گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا قرار دهد. بنابراین حتما این کار را در فضای باز انجام دهید.

گزینه هایی برای پاک کردن سطوح برهنه

این موارد شامل گزینه هایی برای تسهیل در تمیز کردن سطوح کاشی کاری شده، پارکت دار یا بدون فرش (برهنه) است. به طور معمول جاروبرقی ها دارای کلید روشن/خاموش برای خروج برس هستند. در کنار این قابلیت در برخی مدل ها شاهد گزینه های دیگر برای پاک سازی سطوح برهنه هم هستیم.

قابلیت تنظیم ارتفاع بُرس و کنترل مکش

با کمک این ویژگی می توانید ارتفاع رول برس را متناسب با ارتفاع پرزهای فرش خود تنظیم کنید تا امکان جابه جایی آسان و تمیز کردن کامل را فراهم کند. جالب است بدانید که در برخی مدل ها این تنظیمات به صورت اتوماتیک انجام می شود، اما در عین حال با وجود کنترل دستی این کار دقیق تر پیش می رود. در کنار این قابلیت وجود یک سوئیچ برای کنترل مکش به شما این امکان را می دهد که جریان هوا را از طریق خرطوم جاروبرقی کاهش دهید، که به تمیز کردن و گردگیری قالیچه های حساس و پرده ها کمک می نماید.

فیلتر جاروبرقی

ادعا می شود که تعدادی از جاروبرقی ها قابلیت جذب ذرات ریز را را دارند، چراکه در طی زمان فعالیت دستگاه، برخی از ذرات بسیار ریز از طریق دمنده آن بیرون می فرایند. بنابراین با وجود فیلترهای میکرون می توانید سطح بالاتری از فیلتراسیون را نسبت به مدل های استاندارد و کیسه دار اعمال کنید. اما لازم به ذکر است که احتمالاً فیلترهای میکرونی به میزان فیلتر HEPA کارا نیستند. فیلتراسیون HEPA ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. همچین این مدل ها در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بسیار مؤثر بوده اند، البته قیمت دستگاهایی با این مدل فیلتر بالاتر از مدل های معمولی است.

وجود سیستم خود کششی

وجود قابلیت خود کششی این امکان را فراهم می نماید تا کاربر کوشش کمتری برای پاک سازی محیط کند. درواقع این قابلیت به این شکل است که با وجود یک سیستم انتقال، فشار در جاروبرقی افزایش می یابد و مکش دستگاه بهینه تر می شود. البته وجود سیستم خود کششی یک جنبه منفی هم دارد و آن این است که وزن جاروبرقی را بالا می برد و طبیعتا حمل آن را مشکل می نماید.

چگونه جاروبرقی را تمیز کنیم؟

با وجود اینکه جاروبرقی به عنوان وسیله ای کاربردی می تواند به راحتی محیط را عاری از هرگونه گردوخاک کند، اما مسلما خودبه خود نمی تواند خودش را تمیز کند و احتیاج است که این بار شما دست به کار شوید.

خالی کردن بخش جمع آوری گرد و غبار یا کیسه

دفترچه راهنما را آنالیز کنید و محفظه گرد و غبار یا کیسه آن را از جاروبرقی جدا کنید و خالی کنید. پس از این مرحله گرد و غبار را با یک پارچه میکروفیبر خشک، پاک کنید و سپس آن را با آب گرم و مایع شست وشو بشویید. در همین حال می توانید از یک بُرس برای تمیز کردن کثیفی که ممکن است در طول مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد، به منظور پاک سازی دقیق تر بهره ببرید.

تمیز کردن فیلترِ جاروبرقی

پس از مطالعه دفترچه راهنما خواهید دانست که آیا فیلترِ جاروبرقی احتیاج به شست وشو یا تعویض دارد یا خیر؟ توجه داشته باشید که در یک جاروبرقی کیسه ای، خودِ کیسه به عنوان یک فیلتر عمل می نماید در حالی که در جاروبرقی های بدون کیسه از فیلتر فومی (Foam Filter) و قابل شست وشو بهره می برند. همانطور که قبلا هم ذکر شد، جاروبرقی های مرغوب دارای فیلتر HEPA (فیلتر با راندمان و جذب بالا) هستند که قابل شست وشو نیست اما باید به صورت دوره ای تعویض شود. به طور کلی به منظور تمیز کردن و شستن فیلتر فومی، ابتدا بر روی آن ضربه بزنید تا تمام گرد و غبار آن بریزد، سپس آن را زیر آب ولرم بگذارید و در خاتمه هم آن را در جایی قرار دهید تا خشک شود.

تمیز کردن خرطوم جاروبرقی

دوده و گرد و خاک ممکن است در داخل لوله ی خرطوم جمع و منجر به انسداد آن شود. بنابراین طبیعی است که بر ظرفیت مکش جاروبرقی هم تأثیر بگذارد. بنابراین در حین تمیز کردن دستگاه، خرطوم آن را جدا کنید و با عبور آب داغ از آن گرد و خاک و زباله ها را پاک کنید.

در کنار این روش برای تمیز کردن لوله و خرطوم، می توانید نصف فنجان جوش شیرین هم در داخل لوله بریزید، سپس 2 فنجان سرکه سفید را داخل آن بریزید تا همه باکتری ها را از بین ببرد. سپس زمان دهید تا واکنش شیمیایی متوقف شود. حال خرطوم را با آب گرم بشویید و بگذارید کاملا خشک شود.

شست وشوی برس ها

برس های جاروبرقی را به خوبی تمیز کنید، چراکه ممکن است تعداد زیادی مو، زباله و نخ در برس در هم بپیچد. در نتیجه، با وجود چنین مواردی در برس ها تمیز کردن فرش ها با مشکل روبرو خواهد شد. تمام نخ ها و موهای درهم تنیده را به صورت دستی برس کنید و سپس با آب و صابون بشویید و خشک کنید.

تمیز کردن قطعاتِ جداشونده جاروبرقی

قطعات جداشدنی جاروبرقی به راحتی تمیز می شوند. بنابراین می توانید به آسانی از محلول آب گرم، مایع شست وشو و یک برس تمیز نماینده برای تمیز کردن تمام قطعات بهره ببرید.

پرفروش ترین مدل های جاروبرقی در بازار

حال که با انواع مختلف جاروبرقی و جوانب مربوط به خرید و نگهداری آن آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ پرفروش ترین مدل های این دستگاه برویم، تا علاوه بر کسب اطلاعات لازم، برندها و مدل های معتبر را هم بهتر بشناسید.

جاروبرقی پارس خزر مدل Turbo 2500WB

جاروبرقی پارس خزر مدل Turbo 2500WB یکی از محصولات باکیفیت، کم صدا و قدرتمند شرکت پارس خزر است. این دستگاه دارای سیستم بسیار قوی (موتور قدرتمند 2500 وات) مکش است و انتخاب مناسبی جهت نظافت سریع و کامل خانه یا محل کار است. از جمله ویژگی های این جاروبرقی می توان به بهره مندی از فناوری Quattro Power، فیلتر HEPA، وجود اسفنج در دهانه ورودی پاکت، لوله خرطومی با روکش کنفی، قابلیت Double Filtration و نشانگر الکترونیکی جهت نمایش پر شدن کیسه آشغال اشاره نمود.

سیم این مدل جاروبرقی در محدوده 10 الی 15 متری با قابلیت جمع شوندگی اتوماتیک است، که همین موضوع هم آزادی عمل مناسبی را برای پوشش دهی سرتاسر خانه ایجاد می نماید. جالب است بدانید که سیستم ایمنی این دستگاه از داغ شدن بیش از حد و آسیب تماشا موتور دستگاه جلوگیری می نماید. لازم به ذکر است که Turbo 2500WB دارای برچسب انرژی A است و در دسته محصولات بهینه با مصرف برق کم به شمار میرود. البته در کنار این موارد باید اذعان داشت که کشیدن این وسیله روی فرش چندان روان نیست و احتیاج به اعمال نیروی بیشتر است. ابعاد این دستگاه هم در حدود 470x270x210 سانتی متر و با وزنی در حدود 5.4 کیلوگرم است.

جاروبرقی بوش مدل BGL8GOLDIR

بوش برندی آلمانی و خوش نام است که اغلب محصولات آن با قیمت ارزان برترین کیفیت را ارائه می نماید. در این میان جاروبرقی بوش مدل BGL8GOLDIR هم از این قائده مستثنی نبوده و یکی از محصولات درخشان این برند است. موتور جاروبرقی BGL8GOLDIR بوش بسیار قدرتمند و کم صدا و توان مصرفی آن 2200 وات است. تکنولوژی که در این جاروبرقی تعبیه شده، فضایی با تمیزی چند برابر را برای شما به ارمغان می آورد. سیستم Power Protect طراحی شده از طریق شرکت سازنده با 60 درصد قدرت مکش بیشتر باعث می شود تا عملکرد بهتری را ببینیم. بعلاوه وجود این سیستم باعث افزایش مکش جاروبرقی در زمان نیمه پر بودن کیسه می شود.

این جاروبرقی دارای موتور کمپرسور HiSpin با تیغه های ایرودینامیک و کاملا کالیبره یکی از کم مصرف ترین جاروهای موجود در بازار با رده انرژی A است. فیلتر این جاروبرقی از نوع HEPA است و تمام گرد و غبار را به خوبی به خود جذب می نماید و مانع از پخش شدن در محیط می شوند. در کنار آن هوای خروجی هم با درصد ذرات کم تر است.

پارویی این مدل جاروبرقی بوش مجهز به Air Bumper است که از ایجاد خطوط سیاه روشن روی مبلمان و از ایجاد خط و خش روی سطوح جلوگیری می نماید. حجم کیسه گرد و غبار این مدل جاروبرقی 5 لیتر (همراه با نشانگر پر بودن مخزن) است و باعث می شود که تا ماه ها احتیاجی به تعویض کیسه نداشته باشید. پاکت مصرفی این مدل جاروبرقی بوش تیپ G است و وجود 5 عدد کیسه اضافی داخل جعبه دستگاه و برخورداری از خرطوم کنفی از دیگر مزایای این جاروبرقی بشمار می آید.

لوازم جانبی همراه جاروبرقی 3 ابزار حرفه ای است که شامل برس اثاثیه، برس بسیار بلند درزها و برس سری حرفه ای با عملکرد بی صدا و آرام است. لازم به تاکید است که دسته این مدل جاروبرقی ارگونومیک است که باعث سهولت در استفاده از آن می شود. طول سیم این مدل 12 متر است. بعلاوه این جاروبرقی در حدود 465x307x240 سانتی متر حجم و وزنی برابر با 7.5 کیلوگرم دارد که همین وزن بالا هم نقطه ضعف آن به شمار میرود. البته در کنار مزایای زیاد این کالا قابل چشم پوشی است.

جاروبرقی سطلی کوپکس مدل VCC3600

شاید در نگاه اول خرید یک جاروبرقی سطلی در کنار انواع مختلفی از جاروبرقی ها با شکل ها و طرح های متنوع چندان جالب توجه نباشد. اما در این میان جارو سطلی کوپکس مدل VCC3600 می تواند نظر شما را عوض کند. این جاروبرقی فراوری ایران است که از موتور نانیوا استفاده نموده و با قدرت 1600 وات واقعی یکی از پرقدرت ترین جاروبرقی های موجود در بازار با قیمت بسیار ارزان است.

موتور دو سرعته آن این امکان را به شما می دهد که برای فرش و سرامیک با قدرت های متفاوت از آن بهره ببرید. بعلاوه این محصول دارای کیسه دائمی نانو است که می توان آن را به طور دوره ای تخلیه کرد و از صرف هزینه برای خرید مکرر کیسه جلوگیری کرد. البته باید ذکر کرد که صدای این محصول نسبت به مدل های بوش بالاتر است و فیلتر خاصی برای جلوگیری از پخش شدن ذرات بسیار ریز غبار ندارد. بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری های حاد تنفسی چندان توصیه نمی شود.

VCC3600 اقلام همراهی همانند پارو، دسته دو تکه و لوله خرطومی دارد. بعلاوه ابعاد این مدل جاروبرقی در حدود 290x290x380 سانتی متر و با وزن 4 کیلوگرم است که همین مساله هم جابه جایی آن را راحت تر می نماید. لارم به ذکر است که محدوده طول کابل برق 5 تا 10 متر است.

جاروبرقی دوو مدل DVC-LH22R

جاروبرقی دوو مدل DVC-LH22R دستگاهی با ویژگی های مجذوب نماینده از قبیل جابجایی آسان و صدای بسیار کم است. این دستگاه به عنوان یک جاروبرقی کنیستر و کیسه دار شناخته می شود که قدرت موتور آن 2100 وات است و توان مکشی برابر با 650 وات دارد. البته لازم به ذکر است که قدرت مکش این جاروبرقی قابل تنظیم است و کاربر می تواند برای سطوح مختلف قدرت آن را کم و زیاد کند.

برای این که هوای خروجی از پشت جاروبرقی آلوده نباشد، برای آن یک فیلتر HEPA13 در نظر گرفته شده است که تا حد زیادی گرد و غبار و آلودگی ها را فیلتر می نماید. درواقع این جارو دارای 8 مرحله فیلتراسیون است. لازم به ذکر است این محصول دارای سیم حدودا 8 متری و سیم جمع کن اتوماتیک است. ابعاد جاروبرقی دوو مدل DVC-LH22R در حدود 390x560x320 سانتی متر است و وزن بالایی در حد 10 کیلوگرم دارد که جا به جایی آن را کمی مشکل می نماید.

جاروبرقی پاناسونیک مدل VC-813

پاناسونیک شرکتی است که با ارائه ی محصولات باکیفیت، هواداران بسکمک در دنیا پیدا نموده است. جاروبرقی پاناسونیک مدل VC-813 هم از دستگاه های باکیفیت و قدرتمند عرضه شده به بازار از طریق این شرکت است. این دستگاه از موتوری قدرتمند (2000 وات)، قطعات مرغوب و فیلتر بهداشتی HEPA بهره مند است و در کنار آن در رده جاروهای کیسه دار با گنجایش 4 لیتری قرار می گیرد؛ به این معنی که آشغال ها و گردوخاک جمع شده وارد کیسه ای شده و در آن ذخیره می شود. به همین دلیل زمانی که کیسه پر شد و نشانگر هم این امر را تعیین کرد، باید کیسه مخزن زباله بیرون آورده شده و تخلیه شود.

به طور کلی تنظیم قدرت دستگاه از طریق اهرم کشویی روی بدنه انجام می شود و لوله خرطومی و لوله فلزی این مدل، استفاده از آن را راحت می نماید. البته سیم برق این مدل نسبت به سایر مدل ها کوتاه تر و در حد 6 متر است اما سیم جمع کن اتوماتیک دارد. درواقع سیم جمع کن از روی بدنه از طریق دکمه پدالی فعال می شود و کابل برق را به داخل دستگاه جمع می نماید.

دستگیره دستگاه طراحی خاصی دارد تا استفاده طولانی از آن مشکل ساز نباشد. چرخ های بزرگ دستگاه حرکت آن را روی همه سطوح ممکن و راحت می سازد. بعلاوه طراحی مستطیلی این جارو باعث می شود تا زمان خاموش بودن، به راحتی به صورت ایستاده قرار بگیرد و جای زیادی را اشغال نکند. ابعاد این مدل جاروبرقی 607x372x345 سانتی متر است و وزنی در حدود 9.4 کیلوگرم دارد. بنابراین دستگاهی سنگین به شمار میرود.

جاروبرقی رباتیک شیائومی مدل Mop P

برند شیائومی برای ایجاد تجربه زندگی با یک ربات، جاروبرقی رباتیک شیائومی مدل Mop P مجهز به وای فای را به بازار عرضه نموده است. به طور کلی قدرت مکش موتور این دستگاه 2100 پاسکال است که به واسطه این قدرت موتور قادر خواهد بود تا دوده ها و خاک را به خوبی از سطح موکت پاک کند. این مدل از سری محصولات رباتیک دارای فیلتر پنج لایه HEPA و با طراحی بدون سیم، وزنی سبک و دیسک مانند است که عملا دست و پاگیر نیست. روی دستگاه دکمه بازگشت به داک شارژ، دکمه روشن و خاموش و در زیر درپوش دستگاه، محفظه آشغال و مخزن آب قرار گرفته است. در زیر دستگاه دو چرخ پلاستیکی واقع شده است که به موجب آن ها، ربات به راحتی از موانع 2 سانتی متری عبور می نماید. جاروبرقی رباتیک شیائومی مجهز به 12 سنسور مختلف مادون قرمز همانند سنسورهای دیوارکشی مجازی یا تشخیص اشیاء، لبه ها و پرتگاه ها است تا از طریق آن بتواند جهتهای طی شده را تشخیص دهد.

سیستم ناوبری لیزری LDS با سرعت و دقت بالا محدوده خود را اسکن نموده موانع را تشخیص داده و با شناسایی جهت به سراغ تمیزکاری می رود. داشتن پردازنده Cortex-A7 و بهره گیری از 4 هسته پردازشی و پردازنده گرافیکی Mali 400 به همراه سنسورهای LDS باعث می شود تا جاروبرقی رباتیک شیائومی، در یک ثانیه 6 بار شعاع 8 متری خود را بصورت 360 درجه اسکن نموده و بسیار هوشمندانه از خانه شما نقشه برداری کند.

قابل ذکر است که محفظه آشغال این جارو دارای ظرفیت بالای 550 میلی لیتر (تقریبا کم) است و یک باتری لیتیومی 3200 میلی آمپر ساعتی آن را پشتیبانی می نماید. جالب است بدانید که پس از شارژ کامل، این جاروبرقی رباتی می تواند از 45 تا 150 دقیقه در اختیار شما باشد. این دستگاه به لطف تکنولوژی کامپوزیت دارای لایه های بی صدا است، در نتیجه در هر زمانی از شبانه روز با خیال راحت و با صدایی خیلی کم(کمتر از 70 دسی بل) می توانید از آن بهره ببرید. البته ضروری است بدانید که اگر خانه ای با تعداد وسایل بالا یا فرش های ریشه دار دارید شاید کارایی ربات چندان بهینه نباشد. بنابراین هر چقدر خانه شما به سبک مینیمال نزدیک تر باشد، عملکرد دستگاه هم بهتر خواهد بود. این دستگاه دایره ای شکل و با قطر 35 سانتی متر است که وزنی در حد 3.6 کیلوگرم دارد.

جاروبرقی سایا مدل Merlin

جاروبرقی عصایی مدل Merlin از محصولات شرکت سایا (Saya) است که از طراحی زیبا و کارایی بالایی بهره می برد. این دستگاه با توجه به ساختار و عدم احتیاج به کیسه، جاروکشی را بسیار آسان تر می سازد، به ویژه زمانی که احتیاج به جاروکشی سریع و منظم یک سطح باشد. این جارو به علت وزن کم، جابجایی بسیار آسان و برخورداری از مخزن و بعلاوه فیلتر خروجی HEPA گزینه بسیار مطلوبی برای مصرف نمایندگان به شمار می آید.

این جاروبرقی از دسته ارگونومیکی بهره می برد و مخزن شفاف آن مصرف نماینده را از میزان گرد و غبار داخل مخزن آگاه می سازد. این دستگاه با قدرت 500 وات، امکان اضافه کردن برس مخصوص برای نظافت داخل اتومبیل را نیز دارد که به کاربرد و مجذوب نمایندهیت این دستگاه ارزان افزوده است. وزن این مدل جاروبرقی با دسته آن در حد 1.540 کیلوگرم است و ابعادی در حد 73x11x13 سانتی متر دارد. بعلاوه طول سیم این محصول 5 الی 10 متر و گنجایش مخزن جاروبرقی 8 لیتر است.

جاروبرقی پاکشوما مدل PVC 25501

جاروبرقی پاکشوما مدل PVC 25501 از نوع جاروبرقی های کیسه دار است و قدرت موتوری برابر با 2500 وات و قابل مقایسه با نمونه های خارجی دارد. درواقع همانطور که انتظار دارید، آشغال ها و خاکروبه ها در کیسه این نوع جاروبرقی ها جمع می شوند و پس از پر شدن می توان کیسه آن ها را تعویض کرد. در عین حال شما این قابلیت را دارید تا از کیسه های دائمی برای این ماشین بهره ببرید.

PVC 25501 دارای سیم جمع کن اتوماتیک است به طوری که به راحتی می توانید سیم 12 متری آن را جمع کنید. قابلیت تنظیم توان یکی دیگر از ویژگی های این جاروبرقی است که باتوجه به احتیاجتان می توانید توان مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعلاوه کلاس انرژی ++A یکی دیگر از ویژگی هایی است که به راحتی نمی توان در این مدل محصول از آن عبور کرد. به طور کلی برای این جاروبرقی با فیلتر هپا، تعداد سه سری در نظر گرفته شده که بسته به نوع استفاده خود می توانید سری مورد احتیاجتان را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که ابعاد این محصول 480x320x275 سانتی متر است و وزنی معادل با 7.7 کیلوگرم دارد.

جارو برقی پارس خزر مدل VC-2200W

اگر در پی جاروبرقی ارزان و در عین حال باکیفیت هستید، جاروبرقی پارس خزر مدل VC-2200W می تواند انتخابی هوشمندانه باشد. این دستگاه با وزن 8.2 کیلوگرم یکی دیگر از محصولات شرکت خوش نام پارس خزر است که به موتوری پرقدرت با توان مصرفی 1800 وات مجهز شده است. در این مدل می توان از دو نوع پاکت دائمی و یک بار مصرف استفاده کرد و تا 8 لیتر برای فضاهای بزرگ ظرفیت دارد. ضروری است بدانید که تنظیم میزان مکش در این محصول و وجود برس و سری درزگیر برای نظافت وسایل خانه همانند مبل و پرده ها از نکات مثبت این جاروبرقی است. مثل بیشتر جاروهای موجود در بازار، این مدل هم از لوله تلسکوپی بهره می برد. مزیت این لوله قابلیت تنظیم ارتفاع آن است و کاربر می تواند آن را به تناسب قد خود کوتاه یا بلند کند. این ویژگی، کار با دستگاه را راحت تر خواهد نمود و از آسیب تماشا به کمر جلوگیری می نماید. طول سیم این جاروبرقی به پنج متر می رسد و می تواند شعاعی در حدود هشت متر را پوشش دهد. محدوده طول کابل برق این جاروبرقی در حدود 5 تا 10 متر است و ابعادی به میزان 520x320x250 سانتی متر دارد.

جارو شارژی بوش مدل BHNL21PRO

جارو شارژی بوش مدل BHNL21PRO دستگاهی خوش دست و مجهز به فناوری بهینه جداسازی گرد و غبار و گردش هوای بالا است که گرد و خاک را به طور موثری از محیط جدا می نماید. باتری Ni-MH در این دستگاه سازگار با محیط زیست، بادوام و قدرتمند است و قابلیت کارکرد طولانی (در حدود 30 دقیقه) و راندمان بالا دارد. این مدل جاروبرقی دارای قابلیت هایی از جمله تنظیم توان، فیلتر قابل شست وشو، اتصال بی سیم و ولتاژ باتری 21.6 واتی است. ابعاد جارو شارژی بوش 265x155x120 سانتی متر است و وزنی در حدود 1.5 کیلوگرم دارد.

سخن خاتمهی

این راهنمای جامع به هدف آشنایی دقیق و کامل شما با انواع جاروبرقی ها نوشته شده است. درواقع شناخت بهتر این وسیله کاربردی می تواند علاوه بر رقم زدن خریدی آگاهانه شما را در حفظ و نگهداری آن کمک کند. در این نوشتار متوجه می شویم که وجود حیوانات خانگی یا خانه ای با سطوح پارکت یا فرش می تواند نقش بسیار مهمی در انتخاب جاروبرقی داشته باشد. ضمن آنکه برای ریه های حساس و افراد مبتلا به آسم هم باید جوانبی را در هنگام خرید در نظر بگیرند. در کنار این موارد، با مطالعه این مقاله با قابلیت های دستگاه خود بهتر آشنا شدید که می تواند به راحتی در استفاده از جارو کمک شایانی کند.

منبع: Consumer Reports

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 2339

به "راهنمای جامع خرید جاروبرقی (انواع، ویژگی های ضروری و پرفروش های بازار)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع خرید جاروبرقی (انواع، ویژگی های ضروری و پرفروش های بازار)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید