حذف ارز مسافرتی

به گزارش تور گرجستان ارزان، با اجرای بخشنامه جدیدی که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی ارائه شده است. از تاریخ 20 شهریور، فروش ارز مسافرتی با نرخ مبادله ای از ذیل قسمت ب بخش سوم مجموعه مقررات ارزی، حذف و فروش ارز مسافرتی با نرخ بازار صورت می‌گیرد.

حذف ارز مسافرتی

با تصمیم جدید بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی حذف شد. از این پس گردشگران تور تایلند باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و البته بانک‌ها تامین کنند.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، تاکنون مسافران ایرانی که بیش از دوازده سال سن داشتند و از راه های هوایی، زمینی، ریلی و دریایی از کشور خارج می شدند، می‌توانستند برای یک بار در طول سال حداکثر 300 دلار آمریکا یا معادل آن را، با ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط مسافرت، ویزای کشور مقصد (در خصوص کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا دارند) و تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع، با نرخ مبادله‌ای تهیه کنند.

با اجرای بخشنامه جدیدی که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی ارائه شده است. از تاریخ 20 شهریور، فروش ارز مسافرتی با نرخ مبادله ای از ذیل قسمت ب بخش سوم مجموعه مقررات ارزی، حذف و فروش ارز مسافرتی با نرخ بازار انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است بانک مرکزی در سال جاری با هدف رفاه حال شرکت کنندگان در گردهمایی بزرگ اربعین حسینی، همانند سال های گذشته، ارز مسافرتی به میزان حداکثر 200 دلار آمریکا به نرخ مبادله‌ای با ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران و بلیط مسافرت برای زائران این موسم را از طریق بانک‌های ملی ایران، ملت و سامان تامین می کند.

با توجه به اینکه از چندی پیش اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی کالاها حذف شده بود، کنار گذاشتن ارزهای مسافرتی نیز خود گامی دیگر در راستای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز به شمار می‌رود. چرا که بعد از تک‌نرخی شدن ارز به طور کلی مرکز مبادلات ارزی نیز به کار اختصاص ارز مبادله‌ای پایان خواهد داد و تمامی ارزها با یک نرخ در بازار آزاد توزیع می‌شود.
با حذف ارز مسافرتی گردشگران تور تایلند می‌توانند ارز مورد نیاز خود را در کنار صرافی‌ها از بانک‌ها که در سال گذشته مجوز خرید و فروش ارز را دریافت کرده بودند، تهیه کنند که با نرخ آزاد انجام می‌شود.

منبع: فارس
انتشار: 23 آذر 1396 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 48

به "حذف ارز مسافرتی" امتیاز دهید

1 کاربر به "حذف ارز مسافرتی" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز مسافرتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید