30 درصد صنایع کشور روی گسل های فعال زلزله واقع شده است

به گزارش تور گرجستان ارزان، محمد حسین مقیمی در نشست علمی و تخصصی مدیریت خطرپذیری و کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی که با حضور اعضای پژوهشکده و فعالان کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی برگزار گردید، طی سخنانی گفت: از 30 حادثه طبیعی شناخته شده در جهان، 11 حادثه در ایران رخ می دهد و روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی فرصت خوبی برای افزایش آگاهی عمومی در این بخش فراهم می نماید.

30 درصد صنایع کشور روی گسل های فعال زلزله واقع شده است

وی با بیان این که در وقوع زلزله طبق دستاوردهای علمی تاکنون انسان هیچ نقشی ندارد ، گفت: دست اندازی انسان در محیط طبیعی و ساخت و سازها زمینه وقوع سیل پس از بارش ها را فراهم می نماید. استاندار تهران با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی به موقع و دقیق در زمان بحران و حوادثی مانند سیل و زلزله گفت: سال گذشته وقوع زلزله در شهرستان ملارد هرچند با تخریب همراه نبود اما نگرانی هایی در میان مردم داشت که با آموزش و آگاهی رسانی پیش بینی روبروه با این بحران قابل انجام بود.

وی با بیان این که گسل های فعالی در کشور وجود دارد و هر چند وقت یکبار شاهد وقوع زمین لرزه در نقاط مختلف هستیم، گفت: باید با زلزله روبرو شویم و از آن نترسیم، اگر این نگاه در مدیریت بحران درونی گردد و قواعد فنی را در ساخت و سازها رعایت کنیم ،شاهد خسارت های زلزله نخواهیم بود، زلزله های بم، زرند، بوشهر، کرمانشاه، همدان و قزوین بیش از 5 ریشتر شدت و جمعا حدود 62 هزار نفرفوتی و 80 هزار مصدوم داشته است، این نشان دهنده آسیب پذیری کشورمان در برابر این حوادث است.

نماینده عالی دولت در استان تهران اضافه نمود: در زلزله بم بیش از 70 هزار واحد مسکونی تخریب 85 درصدی داشتند و هنوز برخی تخریب ها به حالت اولیه بازنگشته است، حدود17 درصد جمعیت کشور در استان تهران است و 20 درصد جمعیت در گسل های فعال است و حدود 30 درصد صنایع کشور بر این گسل ها واقع شده است.

مقیمی به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو اشاره نمود و اضافه نمود: در این حادثه اگر در همان ابتدای وقوع، آتش از طریق کپسول آتش نشانی و توسط ساکنان آموزش دیده مهار می شد از توسعه آن و ریزش ساختمان جلوگیری می شد، باید جامعه را به سمت ایمنی تشویق کنیم و رسانه ها و بخش خصوصی در اطلاع رسانی و آگاهی مردم نقش دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 134

به "30 درصد صنایع کشور روی گسل های فعال زلزله واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد صنایع کشور روی گسل های فعال زلزله واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید