کرونا مذاکرات پسا برگزیت را هم عقب انداخت

به گزارش تور گرجستان ارزان، ایرنا نوشت: دومین دور مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری های دو طرف در دوره پسابرگزیت در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و محدودیت های مسافرتی در سراسر دنیا، به تعویق افتاد.

کرونا مذاکرات پسا برگزیت را هم عقب انداخت

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز سه شنبه با اعلام این خبر اضافه نمود؛ پیش نویس توافق تجارت آزاد و اسناد مربوط به بندهای حقوقی آن در آینده نزدیک طبق برنامه تبادل خواهد شد.

وی با بیان اینکه دو طرف به ادامه مذاکرات کاملا متعهد هستند اضافه نمود که انگلیس به وسیله رایزنی با طرف اروپایی کوشش خواهد نمود تا راه جایگزینی را برای تداوم گفت وگوهای دو طرف از جمله برگزاری کنفرانس ویدیویی، پیدا کند.

این سخنگو با این حال تاکید نمود و یادآور شد که دوره انتقالی پسابرگزیت یعنی زمانی که پایبندی انگلیس به قوانین اتحادیه اروپا به طور کامل متوقف می گردد، طبق توافق انجام شده در تاریخ 31 دسامبر 2020 (11 دی 1399) به سرانجام خواهد رسید. او یاداور شد که این تاریخ در قانون انگلیس درج شده است.

انگلیس 31 ژانویه گذشته (11 بهمن) رسما اتحادیه اروپا را پس از 47 سال عضویت ترک کرد.

این کشور تا آخر امسال میلادی و در چارچوب دوره موسوم به انتقالی تابع قوانین اتحادیه اروپاست. پس از آن تمام مناسبات چهار دهه گذشته میان دو طرف متوقف خواهد شد. دو طرف مایل هستند تا پیش از سرانجام این دوره درباره نحوه ادامه همکاری با یکدیگر به توافق برسند.

دور نخست مذاکرات پسا برگزیت دو هفته پیش شروع شد اما بدون نتیجه ملموسی به سرانجام رسید.

با توجه به اختلافات میان دو طرف، اتحادیه اروپا پیشنهاد نموده که اگر تا سه ماه دیگر چشم انداز رسیدن به توافق حاصل نشد، دوره انتقالی تمدید گردد اما انگلیس قائل به تمدید این دوره نیست.

دولت بوریس جانسون اصرار دارد که اگر تا ماه ژوئن (خرداد - تیر) مذاکرات به نتیجه نرسد درباره آینده ادامه آن تصمیم گیری خواهد نمود.

مقامات این کشور می گویند که چارچوب مذاکرات در بیانیه سیاسی که به تائید سران 27 کشور اروپایی رسید معین است. در این بیانیه دو طرف متعهد شده اند که بر اساس شرایط برابر با یکدیگر مذاکره و به توافق برسند اما انگلیس طرف اروپایی را به زیاده خواهی متهم می نماید.

دور بعدی مذاکرات دو طرف قرار بود 18 دسامبر (28 اسفند 1398) در لندن دنبال گردد.

23312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1190

به "کرونا مذاکرات پسا برگزیت را هم عقب انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا مذاکرات پسا برگزیت را هم عقب انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید