کدام استان ها مشمول دریافت یارانه دستمزد شدند؟

به گزارش تور گرجستان ارزان، به گزارش خبرنگاران، طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه های موثر دولت در حوزه اشتغال و از جمله سیاستهای فعال بازار کار است که توسط وزارت کار به منظور ایجاد و حفظ اشتغال در استان های دارای آمار بالای بیکاری به اجرا درآمده است.

کدام استان ها مشمول دریافت یارانه دستمزد شدند؟

این طرح پیش از این در 8 استان ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان عملیاتی شده و استان های آذربایجان غربی، اردبیل، خوزستان، بوشهر، خراسان شاقتصادی، گلستان، مازندران و هرمزگان نیز به تازگی به این طرح پیوسته و در مجموع 16 استان مشمول پرداخت یارانه دستمزد شناخته شده اند.

جامعه هدف این طرح را جوانان بیکار شغل اولی و زنان سرپرست خانوار جویای کار در مناطق محروم و کم برخوردار و شرکت های اقتصادی رسمی و فعال در شهرستان های کم برخوردار از اشتغال تشکیل می دهند.

مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، تا به امروز 12 هزار و 500 نفر در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد 9642 نفر پیروز به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده اند. بیش از 2300 کارفرما نیز از این طرح استقبال کرده و ثبت نام کرده اند.

استان لرستان با ثبت 3074 داوطلب و کرمانشاه با ثبت 491 کارفرما بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان در این طرح را به خود اختصاص داده اند.

یارانه دستمزد وجهی است که وزارت کار به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر 37 سال به کارفرما می پردازد. کارآفرینان و کارفرمایانی که از نیروی کار با تحصیلات دیپلم و بالاتر با اولویت فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند، از 30 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه بهره مند می شوند.

وزارت کار به دنبال شیوع کرونا در کشور، اجرای این طرح را با اولویت بنگاه های به شدت آسیب دیده از کرونا و فعال در یکی از 14 رسته مصوب شده، در دستور کار قرار داد به نحوی که تمام استان های مشمول طرح با توجه به بحران کرونا تحت پوشش این طرح هستند.

در صورت جذب نیروی کار توسط کارفرما، به میزان یکسال (12ماه) یک سوم دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه دستمزد به وی پرداخت می شود.

متقاضیان و کارفرمایان برای ثبت نام در این طرح می توانند به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir/ و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ثبت نام به این بخش مراجعه کنند.

از نگاه بسیاری از کارشناسان یارانه دستمزد نه یک طرح بلکه ابزاری تشویقی برای جلب و جذب نیروهای کار جدید توسط کارفرمایان بخش خصوصی در استان های کم برخوردار است و با توجه به شرایط حاضر و بحران کرونا، عملیاتی شدن آن می تواند نیاز اشتغال بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان جویای کار و بنگاهها را برطرف کند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1615

به "کدام استان ها مشمول دریافت یارانه دستمزد شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها مشمول دریافت یارانه دستمزد شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید