کاهش 33 درصدی صادرات برنج هند به ایران

صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در 8 ماهه ابتدایی امسال به 600 هزار تن رسید که نسبت به 900 هزار تن سال گذشته 33 درصد کاهش داشته است.

کاهش 33 درصدی صادرات برنج هند به ایران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از رویترز، بی میلی تاجران هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران باعث کاهش شدید صادرات بزرگترین تامین کننده غلات دنیا شده است. تحریم های آمریکا مانع پرداخت پول برنج توسط ایران شده است.

صادرات برنج هند بین ماه های آوریل تا نوامبر 2019 - 8 ماه اول سال شمسی - بیش از 25 درصد کاهش یافت و به 5.5 میلیون تن رسید. هند سال گذشته در همین دوره 7.5 میلیون تن برنج صادر کرده بود. به گفته منابع، صادرات برنج این کشور 19 درصد کاهش یافته و به 3.8 میلیارد دلار رسیده است که کمتر از 4.7 میلیارد دلار سال گذشته است.

غلات بزرگترین منبع درآمد ارزی هند در کشاورزی است. هند در سال مالی 2018/19، 7.75 میلیارد دلار از این صادرات درآمد داشت.

صادرات برنج باسماتی هند به ایران، بزرگترین خریدار غلات این کشور، به 600 هزار تن رسید که نسبت به 900 هزار تن سال گذشته کاهش داشت، ولی تاجران که نگران تأخیر پرداخت توسط ایران هستند هیچ قرارداد جدیدی با تهران طی 5 روز گذشته امضا نکرده اند.

با توجه به بدهی 20 میلیارد روپیه ای (281.41 دلار) ایران به هند به خاطر تأثیر تحریم های آمریکا بر توانایی ایران در پرداخت پول کالا های وارداتی، انتظار نمی رود صادرات به ایران افزایش قابل توجهی داشته باشد.

خریداران ایرانی بخشی از این پول را در نوامبر پرداخت کردند که باعث شد تاجران هندی قرارداد های جدید ببندند.

از 4.4 میلیون تن برنج باسماتی که هند در سال مالی گذشته صادر کرده، 1.4 میلیون تن آن متعلق به ایران بوده است.

علاوه بر کاهش صادرات به ایران، صادرات برنج غیر باسماتی هند به اروپا هم کاهش یافته است. مقامات تجارت و صنعت بقایای بالای آفت کش ها را در محموله های هند یافته اند که باعث کاهش خرید اتحادیه اروپا از این کشور شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 23 اسفند 1398 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1035

به "کاهش 33 درصدی صادرات برنج هند به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 33 درصدی صادرات برنج هند به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید