پلیس اندونزی: تظاهرات پاپوآ از قبل طرح ریزی شده بود

به گزارش تور گرجستان ارزان، طبق اعلام پلیس اندونزی، 85 مظنون در ارتباط با آشوب های اواسط ماه اوت که در شرقی ترین منطقه اندونزی صورت گرفت، تحت بازداشت به سر می برند؛ پلیس یک رهبر جدایی طلب ساکن بریتانیا را مقصر اصلی ناآرامی ها عنوان نموده است.

پلیس اندونزی: تظاهرات پاپوآ از قبل طرح ریزی شده بود

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، تظاهرات خشونت آمیزی که به مدت دو هفته در تعدادی از شهرهای پاپوآ (از استان های اندونزی) در اعتراض به تبعیض قومی و نژادی اجرا شده بود، دست کم چهار کشته بر جای گذاشته است.

بعضی از این معترضان، خواهان برگزاری رفراندوم و استقلال پاپوآ هستند که دولت از وقوع آن جلوگیری می نماید. استان پاپوآ در غرب جزیره گینه نو، سابقا مستعمره هلند بود و طی یک رفراندوم که با پشتیبانی سازمان ملل در سال 1969 برگزار گردید، به اندونزی پیوست.

به گفته دِدی پراسِتیو، سخنگوی پلیس اندونزی، بنی وندا که پناهجوی سیاسی در بریتانیا و از رهبران جدایی طلبان است، شبکه حامیان خود را تامین اقتصادی نموده و از آن ها خواسته به برگزاری گردهمایی های گسترده و آماده کردن تسلیحات بپردازند.

به گفته او، شورش ها در پاپوآ برنامه ریزی شده بود؛ وی در ادامه اظهار داشته جنبش آزادی بخش متحد برای پاپوآی غربی، در کوشش بوده تا این مسئله را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع دهد.

این سخنگو با اعلام تعداد دستگیری ها، حرفی از اتهام آن ها نزده است؛ طبق اظهارات او، پلیس در جستجوی 20 مظنون دیگر است و دو تن از مظنونان نیز به طراحی شورش متهم اند.

در همین حال، وندا طی تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز، اتهام سازمان دهی تظاهرات را رد نموده و خواهان آن است که دولت اندونزی، درخصوص واکنش سخت نیروهای امنیتی به تظاهرنمایندگان مسالمت آمیز شرح ارائه دهد.

طبق گزارش روز دوشنبه جنبش آزادی بخش متحد، بیش از 200 هزار نفر از مردم پاپوآ در تظاهرات اخیر شرکت داشتند؛ آن ها در چندین محل دولتی، اقدام به افراشتن پرچم ستاره صبح نموده بودند؛ این پرچم از نمادهای جدایی طلبان است که استفاده از آن غیر قانونی تلقی می گردد؛ در گزارش این جنبش، نیروهای امنیتی متهم به کشتار 11 غیر نظامی شده اند؛ اما پراستیو تنها از کشته شدن 3 غیر نظامی و یک نفر از پرسنل نظامی صحبت نموده است.

وندا با متهم کردن ارتش اندونزی به کشتن مردم من، از سازمان ملل خواسته تا موضوع پاپوآ طی نشست های این سازمان به بحث گذاشته گردد و نیز خواهان آن شده که دولت اندونزی، اجازه دیدار مقامات سازمان ملل از پاپوآ را صادر نمایند. مقامات اندونزی، ورود خارجی ها به پاپوآ را به دلایل امنیتی منع نموده اند.

از سوی دیگر، جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی، طی دیدار امروز (سه شنبه) خود با دانشجویان و فعالان پاپوآیی در مقر ریاست جمهوری، وعده به کاهش تنش ها و ارائه شغل های دولتی به فارغ التحصیلان این منطقه و توسعه بیشتر آن داد. پاپوآ بالاترین میزان فقر در کشور اندونزی را داراست.

اعتراضات اخیر مردم پاپوآ پس از آن صورت گرفت که پلیس، چند تن از دانشجویان در شهر سورابایا (استان جاوه شرقی) را در روز استقلال اندونزی (هفدهم اوت) دستگیر کرد؛ طبق گزارشات، این دانشجویان اقدام به حتک حرمت پرچم اندونزی نموده بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 563

به "پلیس اندونزی: تظاهرات پاپوآ از قبل طرح ریزی شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلیس اندونزی: تظاهرات پاپوآ از قبل طرح ریزی شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید