پاسکاری چینی ها به بهانه قراردادهای IPC، یادآوران در بلاتکلیفی

به گزارش تور گرجستان ارزان، به گزارش خبرنگاران، میدان یادآوران یکی از میادین مهم غرب کارون است که بیش از 30 میلیارد بشکه نفت در خود جای داده است. قرارداد فاز اول توسعه این میدان در آذر 1386 میان شرکت مهندسی و توسعه نفت و ساینوپک چین امضا شد که بر اساس آن قرارداد دو میلیارد دلاری، چینی ها در سه فاز به توسعه یادآوران مشغول می شدند؛ فاز نخست برای فراوری 85 هزار بشکه و 20 هزار بشکه مازاد فراوری و فاز دوم که طی آن با حفر 100 حلقه چاه، میزان فراوری یادآوران به 180 هزار بشکه در روز می رسید.

پاسکاری چینی ها به بهانه قراردادهای IPC، یادآوران در بلاتکلیفی

این قرارداد که به صورت بیع متقابل (بای بک) امضا شده بود، دومرحله ای بود و پس از پایان توسعه فاز نخست، شرکت چینی فاز دوم را توسعه می داد اما در دولت یازدهم، تصمیم معینی برای آن گرفته نشد.

با رونمایی از قراردادهای نفتی نسل نوین یا همان IPC، وزارت نفت تصمیم گرفت فاز دوم یادآوران شمالی را در قالب این نوع قرارداد و مناقصه پیش ببرد که همین موضوع موجب اختلافاتی میان چینی ها و شرکت ملی نفت شد.

با تور چین همراه باشید

مرداد 1395 غلامرضا منوچهری، معاون وقت توسعه مهندسی شرکت ملی نفت پس از سفر به چین، به دستاوردهای حضور خود در شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران-چین پرداخت و گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده، همکاری با شرکت سی ان پی سی در فاز دوم توسعه میدان آزادگان شمالی و شرکت ساینوپک در فاز دوم توسعه میدان یادآوران ادامه می یابد.

یادآوران در حال پاسکاری

هادی نظر پور، مجری طرح توسعه یادآوران در شرکت مهندسی و توسعه نفت هم در همان ایام گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود 100 هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران استخراج می گردد. در شرایط فعلی طرح جامع توسعه نهایی شده و واگذاری فاز دوم توسعه این میدان به شرکت چینی قطعی شده است.

چند ماه پس از قول و قرارهای گذاشته شده و در دی ماه 95 منوچهری با تغییر موضع خود گفت: شرکت های چینی برای ادامه همکاری باید در مناقصه شرکت نمایند. وی در آن تاریخ رسماً گفت برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران و آزادگان شمالی، شرکت های چینی باید در مناقصه شرکت نمایند که همین موضع، حتی با نقدها داخلی نیز روبرو شد.

منوچهری در اسفند 96 نیز بر موضع خود تأکید کرد و در مصاحبه با خبرنگاران در پاسخ به اینکه گفته می گردد قرار است میدان نفتی آزادگان شمالی و یادآوران بدون برگزاری مناقصه، به چینی ها واگذار گردد، گفت: برای واگذاری این میادین از برگزاری مناقصه استفاده می کنیم و طبق آن، توسعه میدان را به آن شرکت که بی شک همراه ایرانی نیز دارد، می سپاریم.

یک بام و دو هوا

بر اساس تصمیم گرفته شده در وزارت نفت، قرار بود توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید انجام گردد، اما مدیران شرکت مهندسی و توسعه نفت از وزیر نفت خواستند برای جلوگیری از روند توسعه این میدان، نام یادآوران از مناقصات IPC کنار رود. سید نورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل شرکت متن در اواخر سال 96 گفت: دلیلی ندارد این میدان را معطل نگه داریم تا مذاکره IPC آن به نتیجه برسد، چنانچه قرارداد IPC اکنون به نتیجه برسد یاری چندانی نمی نماید. این قرارداد زمانی یاری می نماید که چاه هایی که حفر شده با افت فشار روبرو گردد؛ بنابراین از این فضا استفاده شده و طبق صحبتی که با وزیر نفت داشتیم، قرار شد توسعه فاز دو بر اساس قرارداد بای بک پیش رود و در این فاصله زمانی هم مذاکرات IPC ادامه داشته باشد تا مستندات میدان آماده گردد و پیمانکار آن معین گردد. به محض اینکه پیمانکار معین شد، میدان در قالب قراردادهای جدید توسعه خواهد یافت.

دو دستگی در اتخاذ استراتژی معین در توسعه فاز دوم این میدان، با فشار آمریکا به شرکت های خواستار سرمایه گذاری در ایران همراه شد و قرارداد فاز دوم این میدان در هاله ای از ابهام نهاده شد.

مذاکرات بی نتیجه ماند

هفته پیش بود که وال استریت ژورنال در خبری از انعقاد قرارداد فاز دوم توسعه این میدان با ساینوپک چین اطلاع داد و نوشت ارزش قرارداد 3 میلیارد دلار است و برحسب توافقات شکل گرفته، نفت این میدان به چین ارسال خواهد شد. این خواسته چین بر اساس سند کلان انرژی این کشور است که بر اساس آن، چینی ها با متصل کردن سرمایه گذاری خود به مصرف، در میادینی سرمایه گذاری می نمایند که بتوانند نفت مورد نیازشان را از محل سرمایه گذاری خود تأمین نمایند.

یک منبع مطلع اما در گفت وگو با خبرنگاران از برگزاری چند جلسه میان شرکت ملی نفت و شرکت ساینوپک اطلاع داد و گفت: با وجود چند جلسه مذاکره توافق خاصی میان دو شرکت حاصل نشده است. دو طرف خواسته هایی را مطرح کردند که فعلاً مورد موافقت قرار نگرفته است.

خبرنگاران پیگیر بود با مسئولان شرکت ملی نفت درباره پایان مذاکره با چینی ها و تعلل در امضای قرارداد فاز دوم توسعه یادآوران مصاحبه کند که این پیگیری به نتیجه نرسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 307

به "پاسکاری چینی ها به بهانه قراردادهای IPC، یادآوران در بلاتکلیفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسکاری چینی ها به بهانه قراردادهای IPC، یادآوران در بلاتکلیفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید