منبع سوری: توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای منطقه امن در سوریه بر باد داد

به گزارش تور گرجستان ارزان، یک منبع دولتی سوری اظهار داشت که پس از توافق سوچی بین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه، دیگر آنکارا و واشنگتن نمی توانند در شمال سوریه منطقه موسوم به امن تشکیل دهند.

منبع سوری: توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای منطقه امن در سوریه بر باد داد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ظاهرا روند سیاسی سوچی باعث خواهد شد که تحولات شمال سوریه بار دیگر به سمت توافق آدنا (+) حرکت کند؛ زیرا رؤسای جمهور ترکیه و روسیه به توافقی بر سر شمال سوریه دست یافتند.

این توافق ده بندی بر تعهد طرفین به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه، تضمین امنیت ملی ترکیه، اقدام مشترک درباره گروه های جدایی طلب و مقابله با تروریسم تأکید دارد.

در این توافق، بر اهمیت توافق آدنا تأکید شد و مسکو نیز ضامن اصلی اجرای آن به شمار می رود. این مسئله به معنای استقرار ارتش سوریه در مرزهای مشترک با ترکیه است.

پایگاه خبری العهد لبنان گزارش داد که ورود ارتش سوریه به نقاط مرزی، پس از توافق حکومت سوریه با شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه انجام شده است.

بر اساس توافق بین ترکیه و روسیه نیز مقرر شده است که پلیس نظامی روسیه و ارتش سوریه به صورت مشترک توافق آدنا را اجرایی نمایند.

یک منبع دولتی سوری به العهد گفت که توافق مسکو و آنکارا به معنای از بین رفتن اهداف ترکیه و تمایلات رئیس جمهور این کشور برای اشغال خاک سوریه است. لذا ارتش سوریه و پلیس نظامی روسیه وارد تمامی مناطق شمال و شمال شرقی خواهند شد.

وی با بیان اینکه توافق سوچی، وضعیت را در مناطق مذکور به دوران پیش از جنگ بازخواهد گرداند، گفت که توافق سوچی همچنین نقشه های آمریکا در شمال سوریه را نقش بر آب کرد و به انضمام نیروهای دموکراتیک سوریه به حکومت سوریه یاری کرد.

این منبع با اشاره به توافق دولت سوریه با شبه نظامیان کُرد پس از شروع تجاوز ترکیه، شرح داد که این توافق، مرحله آینده را در شرق سوریه رقم خواهد زد و باعث خواهد شد که نیروهای کُرد، تحت فرماندهی ارتش سوریه باشند و به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند.

وی همچنین بر این باور است که حضور ارتش سوریه در مرزهای شمالی با ترکیه، به صورت کامل، ایده تشکیل منطقه امن را از بین خواهد برد و دیگر سخن گفتن درباره آن، بی فاید خواهد بود.

این منبع با اشاره به اینکه مناطقی وجود دارد که ترکیه آن را اشغال نموده است گفت که همپیمان روس، به وسیله مذاکرات مداوم با ترکیه، این مناطق را در آینده بازپس خواهد گرفت. این منطقه از نظر جغرافیایی بیش از دو هزار کیلومتر نیست و برای تشکیل منطقه امنی که ترکیه خواهان آن است، مناسب نیست. به همین دلیل، این منطقه تشکیل نخواهد شد.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد که باید منتظر تحولات مهم شمال و شرق سوریه ماند، ولی به صورت کلی، این تحولات به سود حکومت سوریه در جریان است. شاید این مسئله به خاطر واقعیت ها [ی میدانی] و پیچیدگی آن، زمان بَر باشد، ولی حکومت سوریه به همپیمان روس اطمینان دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 798

به "منبع سوری: توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای منطقه امن در سوریه بر باد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبع سوری: توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای منطقه امن در سوریه بر باد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید