دیپلمات انگلیسی: آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است

به گزارش تور گرجستان ارزان، خبرنگاران: کیهان نوشت: سفیر سابق انگلیس در آژانس توضیح داد آمریکا مقصر اصلی شکست مذاکرات هسته ای خواهد بود.

دیپلمات انگلیسی: آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه رسانه های تور گرجستان ارزان، روزنامه کیهان یکی از خبرهای ویژه امروز شنبه خود را به ارزیابی اظهارات سفیر سابق انگلیس در آژانس اختصاص داد که تصریح نموده است آمریکا مقصر اصلی شکست مذاکرات هسته ای خواهد بود.

پیتر جنکینز در پایگاه خبری لوبلاگ نوشت: اگر مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 5+1 با شکست روبرو گردد، واشنگتن مقصر آن به حساب خواهد آمد.

وی در واکنش به اظهارات وندی شرمن، سرپرست تیم مذاکره نماینده هسته ای آمریکا که ایران را مقصر شکست احتمالی مذاکرات خوانده بود، نوشت: بخش اعظمی از جهان این اظهارات را خودخواهانه و حق به جانب خواهند دید. بسیاری از 189 عضو ان پی تی از جمله اعضای جنبش کشورهای غیرمتعهد نه تنها انتقادی به ایران وارد نمی نمایند بلکه سرسختی این کشور برای دفاع از حق استفاده از غنی سازی برای مقاصد صلح آمیز را خواهند ستود.

این دیپلمات انگلیسی در ادامه نوشت: بسیاری از این کشورها ایران را خواهند ستود چرا که متأسفانه باید بگوییم که آنها از سال 1991 آمریکا را کشوری قلدر می بینند که در حال پروار کردن یک کشور دیگر است که ان پی تی را امضا ننموده و به خاطر رفتارهای بدش شهره خاص و عام است.

جنکینز در ادامه به موضع بعضی کشورهای اروپایی پرداخت و نوشت: بعضی از آنها هم تمایل دارند آمریکا را به خاطر طرح مطالبات غیر منطقی از ایران در این مذاکرات سرزنش نمایند.

جنکینز می افزاید: بعضی از این کشورها هرگز در صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران شک ننموده اند، بعضی دیگر خواهان داشتن روابط بازرگانی با ایران هستند و بعضی هم منطق زیربنایی برای تضمین صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران را زیر سؤال خواهند برد.

وی ادامه داد: طبق مفاد ان پی تی کشورها باید با نشان دادن تمامی مواد هسته ای خود به بازرسان بین المللی ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود را تضمین نمایند. گزارش های درز نموده به بیرون نشان می دهند که ایران آمادگی فوق العاده ای برای انجام این کار دارد و آماده پذیرش نظامی از بازرسی است که بسیار مداخله جویانه تر از آن چیزی است که در ابتدای اجرایی شدن ان پی تی معرفی شده بود.

جنکینز اضافه نمود: بنابراین اگر مذاکرات شکست بخورند دلیل آن امتناع ایران از دادن ضمانت های مد نظر آمریکا از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور نیست بلکه این خواهد بود که آمریکا در کوشش است که تفسیر تازه تر و افراطی تری از عبارت ضمانت صلح آمیز بودن به ایران تحمیل کند.

وی ادامه داد: آمریکا خواهان برنامه ای است که هیچ چیزی غیر از موارد صلح آمیز در آن مطرح نشده باشند، یعنی برنامه ای که در آن امکان دسترسی به فناوری های دارای کاربرد دوگانه مانند غنی سازی تا اندازه حذف هر گونه غیرصلح آمیز محدود یا ممنوع شده باشد که این، اگر منافاتی با ان پی تی نداشت، خوب بود، اما منافات دارد.

جنکینز نوشت: بنابراین آمریکا هیچ حق قانونی ای ندارد که از ایران بخواهد برای نشان دادن ماهیت صلح آمیز برنامه اش بار دیگر به چند صد یا چند هزار سانتریفیوژ بازگردد.

خانم شرمن احتمالاً اینها را می داند چون در اظهاراتش کوششی برای توجیه کردن مطالبات آمریکا وجود دارد.

تور گرجستان ارزان: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 925

به "دیپلمات انگلیسی: آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات انگلیسی: آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید