دروازه های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند

به گزارش تور گرجستان ارزان، بازارها از اظهارات ترامپ مبنی بر این که توافق تجاری با چین بسیار بسیار نزدیک است دلگرم شده اند اما آمار مربوط به واردات نفت، گاز طبیعی مایع و زغال سنگ آمریکا از سوی چین نشان می دهد زمانی که یک جریان تجاری مختل می گردد برگرداندن آن به وضعیت سابق به این راحتی نخواهد بود.

دروازه های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند

به گزارش تور گرجستان ارزان، آمار گمرکی چین نشان داد واردات نفت خام آمریکا از سوی چین در ژانویه برای دومین ماه متوالی صفر بود. این کشور در کل سال 2018 به میزان 245 هزار و 316 بشکه در روز نفت از آمریکا وارد کرد که 25 درصد در مقایسه با سال 2017 افزایش داشت.

این آمار نشان می دهد نفت خام می تواند به کاهش مازاد تجاری چین با آمریکا یاری کند اما تعرفه های تجاری ترامپ با وجود این که نفت مشمول اقدامات تلافی جویانه پکن قرار نگرفت، منجر به توقف واردات چین شد

همچنان با وجود لحن آشتی جویانه ترامپ و تمدید مهلت مذاکرات میان مقامات عالی رتبه دو اقتصاد بزرگ دنیا، نشانه های محدودی در خصوص از سرگیری این تجارت به چشم می خورد.

طبق آمار کشتیرانی و بندر که از سوی رفینیتیو آیکان گردآوری شده است، انتظار نمی رود نفت آمریکا در فوریه یا مارس به چین وارد گردد. یک کشتی حامل دو میلیون بشکه نفت آمریکا قرار است اواسط آوریل به چین برسد.

با تور چین سفر کنید

با توجه به سفر شش تا هشت هفته ای کشتی ها از منطقه گلف کاست آمریکا به چین، اوج گیری واردات از آمریکا تا ماه مه یا ژوئن اتفاق نخواهد افتاد.

سرنوشت مشابه نفت برای صادرات LNG و زغال سنگ آمریکا

همین وضعیت برای صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) نیز صدق می نماید. آمار رفینیتیو آیکان نشان می دهد یک محموله در ژانویه تخلیه شده و قرار نیست در ماه های آینده محموله ای به چین وارد گردد. در حالی که در ژانویه سال 2018 هفت محموله و در کل سال گذشته 33 محموله در چین تخلیه شده بودند که به 2.3 میلیون تن بالغ شدند.

زغال سنگ نیز یک صادرات انرژی موفق دیگر آمریکاست که به دلیل اختلافات تجاری میان دو کشور محدود شده است و طبق آمار رفینیتیو آیکان، هیچ محموله ای در ژانویه تخلیه نشده است. تاکنون تنها یک محموله در فوریه تخلیه شده و قرار است یک محموله دیگر نیز پیش از انتها ماه میلادی جاری تخلیه گردد در حالی که دو محموله دیگر برای مارس برنامه ریزی شده اند.

چین در سال میلادی گذشته 3.6 میلیون تن زغال سنگ از آمریکا وارد کرد و بالاترین شمار ارسال محموله، هفت محموله ای بود که در آوریل تخلیه شدند.

افت چشمگیر واردات انرژی آمریکا از سوی چین از زمان اختلافات تجاری که اواسط سال گذشته میان دو کشور در گرفت، اگر یک توافق مناسب میان پکن و واشنگتن حاصل گردد احتمالاً معکوس خواهد شد. اما با توجه به اینکه برقراری مجدد روابط تجاری، سفارش محموله و تحویل آنها زمان می برد احتمالاً این اتفاق طولانی تر از آنچه که ترامپ در نظر داشت طول خواهد کشید.

بر اساس گزارش رویترز، واردات انرژی احتمالاً بهترین راه برای چین برای افزایش واردات از آمریکا است به خصوص که این کشور با تقاضای رو به رشد برای نفت خام و LNG و حتی زغال سنگ روبرو است زیرا زغال سنگ کک شوی مرغوب در فولادسازی به کار می رود.

با این حال آن چه که پکن نشان داده این است که می تواند به سرعت و راحتی خرید محصولات انرژی آمریکایی را متوقف کند.

صادرات آمریکا به عنوان درصدی از کل واردات چین اندک به نظر می رسد و پکن برای تأمین نیازهای خود از منابع دیگر مشکل چندانی ندارد. نفت آمریکا تنها 2.7 درصد از خرید نفت چین در سال 2018 را تشکیل داد. واردات LNG از آمریکا حدود 4.3 درصد از کل واردات چین بود در حالی که زغال سنگ آمریکا حدود 1.3 درصد از واردات زغال سنگ چین را تشکیل داد.

اما به دلیل اینکه چین بزرگترین واردکننده نفت خام و زغال سنگ و دومین خریدار بزرگ انرژی در دنیا است، افزایش نسبتاً اندک سهم واردات آمریکا برای صادرکنندگان آمریکایی از نظر ارزش دلاری قابل توجه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 336

به "دروازه های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید