تست کرونا ممکن است ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد

به گزارش تور گرجستان ارزان، نتایج مطالعات اخیر محققان نشان می دهد کیت های تشخیص کرونا ممکن است سلول های مرده ویروس را به جای ویروس زنده شناسایی کنند این امر می تواند باعث رشد چشمگیر در آمار مبتلایان شود.

تست کرونا ممکن است ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این مطالعه نشان داده است آزمایش اصلی برای تشخیص بیماری کوویدـ19 در انگلیس آنقدر حساس است که ممکن است نتیجه آزمایش افرادی را مثبت نشان دهد که در واقع قبلا به ویروس مبتلا شده بوده اند و اکنون این ویروس در بدن آنها از بین رفته است.

این بدان معنی است که به برخی از مردمِ انگلیس اکنون گفته می شود خود را قرنطینه کنند در حالی که دیگر ناقل ویروس نیستند.

اگر این فرضیه اثبات شود، حداقل می تواند به صورت جزئی این واقعیت را توضیح دهد که چرا به نظر می رسد آمار ابتلا در این کشور رو به صعود است در حالی که آمار پذیرش در بیمارستان سیر نزولی دارد.

متخصصان از مرکز داروی دانشگاه آکسفورد و دانشگاه غرب انگلستان، مدارک 25 تحقیق درباره آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز را که آزمایش متداول تر در انگلیس برای ویروس کرونا است، بررسی کردند.

نتیجه تحقیق آنها نشان داد از آنجا که پاسخ این آزمایش صرفا یک مثبت یا منفی ساده درباره این است که آیا اثر این ویروس در بدن فرد وجود دارد یا نه، به راحتی می تواند پاسخ آزمایش فردی را مثبت نشان دهد که در واقع سیستم ایمنی بدن او با ویروس مبارزه کرده و آن را شکست داده است. در چنین صورتی به رغم آن که آن فرد دیگر خطری برای خود یا دیگران ندارد (و بقایای ویروس در بدنش مسری نیست) به او گفته می شود که به ویروس مبتلا است.

پروفسور کارل هنگان از مرکز داروی دانشگاه آکسفورد در این باره ادعا کرد: مدارکی فراوان حاکی از آن است که میزان قابل توجهی از موارد خفیف جدید و افرادی که بعد از قرنطینه یا ترخیص از بیمارستان دوباره مثبت اعلام می شوند، دیگر مسری نیستند، بلکه فقط تکه های بدون خطر از این ویروس را در بدن خود دارند که سیستم ایمنی بدنشان آنها را از کار انداخته است.

او گفت: گرچه از نظر عملی ممکن نیست هر آزمایش مثبت را دوباره بررسی کنیم تا مطمئن شویم که ویروسی زنده را تشخیص داده است، اما ممکن است راهی برای کاهش پاسخ های اشتباه آزمایش ها وجود داشته باشد.

هر بسته آزمایشی باید از چند مرحله در آزمایشگاه رد شود که در هر یک از آن ها، احتمالِ وجود مواد ویروس بررسی می شود. هر چه مراحل بیشتری برای کشف این ویروس صرف شود، بدان معنی است که احتمالا مقادیر کمتری از آن در بدن فرد وجود دارد.

پروفسور هنگان گفت: اگر دانشمندان بتوانند بر سر مرحله ای منطقی اجماع کنند که به نظر آنان در آن مرحله ویروس کرونا به احتمال زیاد غیرفعال است، آنگاه آزمایش گیرندگان می توانند پاسخ های اشتباه را کاهش دهند.

وی در عین حال متذکر شد عاقبت ناخواسته و احتمالی چنین اقدامی ممکن است این باشد که به تعداد اندکی از افراد هم گفته شود به ویروس مبتلا نیستند در حالی که در واقع هنوز به آن مبتلا هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1511

به "تست کرونا ممکن است ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست کرونا ممکن است ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید