تبعات توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها

به گزارش تور گرجستان ارزان، تهران (پانا) - دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، نسبت به ابلاغ جدید دستورالعمل مسئولان سازمان غذا و دارو برای عرضه و توزیع داروهای مخدر در سطح داروخانه های کشور انتقاد کرد.

تبعات توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها

به گزارش کانون سراسری انجمنهای صنفی مراکز درمان سوء مصرف مواد، علی غلامی، دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به تاوان سنگین جامعه بابت مصرف داروهای اعتیاد آور داروخانه ای (ترامادول و کلونازپام و دیازپام و جدیدا زولپیدم و اکسی کدون) و پیش بینی روانشناسان و جامعه شناسان به شیوع روز افزون اعتیاد داروخانه ای و تبدیل اعتیاد سنتی به اعتیاد داروخانه ای در آینده ای نزدیک ، به مصوبه غیر کارشناسی در جلسه 136 ستاد مبارزه با مواد مخدر که هیچ کس زیر بار مسئولیت تصویب آن نرفت اشاره نمود و گفت: بعد از اعتراض شدید نهادها و سازمان های مختلف همچون کمیسیون بهداشت و درمان وکمیسیون اجتماعی ، مرکز پژوهشها و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشمندان حوزه اعتیاد و سازمان نظام پزشکی، با دستور رئیس جمهور محترم، شخص وزیر کشور مسئول بازنگری در این مصوبه شدند که تا این لحظه این بازنگری انجام نشده است.

وی ادامه داد: پیرو دستور ریاست محترم جمهور به وزیر محترم کشور، معاون محترم درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر طی نامه ای به معاونت غذا و دارو با اشاره به نامه رئیس جمهور کما فی السابق خواهان توزیع داروهای تحت کنترل توسط معاونتهای غذا و دارو بین مراکز درمان اعتیاد شدند . و بدنبال آن کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بعنوان بالاترین کمیته کارشناسی تخصصی و تصمیم ساز حسب قانون ممنوعیت مطلق عرضه داروهای تحت کنترل را مصوب کرد.

غلامی گفت: با این حال سازمان غذا و دارو به تاریخ سی ام شهریور نودونه ضابطه عرضه و توزیع داروهای تحت کنترل را ابلاغ کرد که با اعتراض گسترده صاحب نظران حوزه اعتیاد روبرو شد، پس از آن مجددا کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر ممنوعیت مطلق عرضه داروهای تحت کنترل را مصوب کرد و معاون محترم درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر طی نامه ای به تاریخ 24/ 10/ 1399 به معاونت محترم غذا و دارو اعلام کردند که داروهای تحت کنترل تا روشن شدن موضوع مثل سالهای گذشته به وسیله معاونت های محترم غذا و دارو عرضه و توزیع گردد. ولیکن به تاریخ سی ام اردیبهشت هزارو چهارصد معاونت محترم غذا و دارو با امضای مدیر، داروهای تحت کنترل انتخاب داروخانه های منتخب جهت عرضه و توزیع داروهای تحت کنترل را ابلاغ کرد، نامه ای که باعث اعتراض شدید ستاد مبارزه با مواد مخدر و صاحب نظران حوزه اعتیاد شد.

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان این مطلب که، بنظر میرسد که عده ای در آخرین لحظات حضور وزیر داروساز در راس هرم وزارت بهداشت میخواهند نهایت استفاده را بنمایند، گفت:هر چند اینگونه طرحهای غیر کارشناسی و بدون پایه علمی که بدون اجرای طرح پایلوت برای منافع عده ای خاص محتوم به شکست است. سوال من از مسئولین مبدع این طرح اینست که آیا موقع تصویب به جوانان کشور فکر نموده اید ؟؟ با توجه به کاهش رشد جمعیت در کشور جوانان گوهران نایابی شده اند که باید با درایت پرورش پیدا نمایند. آیا عاقلانه نیست که به این همه تذکرات نهادهای علمی و سیاسی و اجرایی توجه گردد ؟

غلامی همچنین با اظهار تاسف از عملکرد ضعیف سازمان غذا و دارو از جمله در زمینه داروی انسولین و داروهای بیماران خاص، داروهای کرونا و واکسن کرونا به ایشان توصیه کرد بجای پر کردن جیب عده ای خاص، که جوانان و نسل آینده مملکت را هدف قرار داده اند به وظایف سازمانی و وظیفه خطیر خویش بپردازند .

دکتر غلامی افزود : هر چند سرنوشت محتوم غبار نشستن و حباب ترکیدن است ولیکن به جهت اینکه حتی لحظه ای غفلت از سرنوشت جوانان مملکت ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد ضروری است نهاد های قضایی و سیاسی و امنیتی فورا به این قضیه ورود نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1998

به "تبعات توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید