بیانیه وزارت خارجه ایران در مورد تحولات جاری در افغانستان

به گزارش تور گرجستان ارزان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای در مورد تأثیرات داخلی و منطقه ای اختلافات اخیر در افغانستان بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور صادر کرد.

بیانیه وزارت خارجه ایران در مورد تحولات جاری در افغانستان

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای از تبعات اختلافات اخیر در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بر ثبات داخلی و آثار منطقه ای آن ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است:

به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران با نگرانی تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان را از نزدیک دنبال می نماید و در خصوص تبعات غیر قابل پیش بینی اختلافات پیش آمده در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بر ثبات داخلی و آثار منطقه ای آن احساس خطر می نماید.

جمهوری اسلامی ایران شرایط پیش آمده را ناشی از بی توجهی دولت آمریکا به مسائل موجود در برگزاری انتخاباتها در افغانستان و غفلت از درسهای گرفته شده از آنها خصوصا انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 آن کشور می داند.

اولویت دادن به نیازهای تبلیغاتی رئیس جمهور آمریکا در انتخابات ماه نوامبر آینده و شتابزدگی غیر مسئولانه آن کشور برای پیشبرد مصاحبه ها بدون نظرداشت منافع و امنیت منطقه موجب بی توجهی به مسائل داخلی شد که شکل گیری وضع موجود از آثار آن بی توجهی است.

پس از بروز اختلافات جاری بین جناب آقای دکتر غنی و جناب آقای دکتر عبدالله متاسفانه همچنان شاهد ادامه سیاستهای یکجانبه دولت آمریکا و قربانی کردن مصالح ملی مردم افغانستان برای تامین اهداف تبلیغاتی رئیس جمهور آن کشور بوده ایم که نتیجه آن پیش بردن افغانستان در راستا تعمیق بحران و افزایش تنشهای سیاسی در آن کشور است.

اکنون جمهوری اسلامی ایران در راستای مصالح عمومی مردم افغانستان و به منظور حفظ صلح و ثبات در آن کشور که آثار عمیق منطقه ای دارد، رهبران سیاسی افغانستان و همچنین کشورهای منطقه را دعوت می نماید تمام ظرفیتهای خود را برای یافتن راه برون رفت از اختلافات پیش آمده بین دو رهبر در ارتباط با نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آن کشور بکار گیرند.

جمهوری اسلامی ایران امیدوار است با ایجاد دولتی فراگیر با مشارکت همه جناحها و گروههای سیاسی افغانستان هر چه زودتر زمینه شروع مصاحبههای بین الافغانی با مشارکت تمام گروههای سیاسی آن کشور به شمول طالبان فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته، در تلاشهای منطقه ای که با هدف حل مسائل در افغانستان صورت می گیرد حضوری فعالانه داشته و ظرفیتهای خود را برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بکار گیرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: georgiaro.ir شناسه مطلب: 1201

به "بیانیه وزارت خارجه ایران در مورد تحولات جاری در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه ایران در مورد تحولات جاری در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید